Автор Тема: Мощен електронен ключ /енергонезависим/ с микробутон  (Прочетена 4096 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Това е проста, но ефективна схема за реализиране на ключ с помощта на тактилен бутон.

При едно натискане на бутона се включва ключа, при друго се изключва. Няма дребезг /грешни вкл/изкл/, той е преодолян от кондензатора. Работи изключително стабилно и най-важното енергонезависимо. Това ще рече, че нито при изключено, нито при включено положение схемата не консумира абсолютно никакъв ток!

С този ключ могат да се комутират токове, каквито с физически ключ е трудно или невъзможно, и нецелесъобразно откъм габарити - стотици и повече ампери...

В статична ключова работа MOSFET-транзисторите имат каталожното проходно съпротивление и не е никакъв проблем да се комутират стотици ампери дори само с един транзистор /ако е нужно се връзват транзистори U1 в паралел/ без да е необходим радиатор, защото загубите са пренебрежимо нищожни - дори много-много по-малки от контактните пъпки на физическия ключ.

Подобни комутации има в BMS-блоковете на литиевите акумулатори. Впрочем този ключ е изключително подходящ за включване на такива акумулатори. Подходящ е и за включване/изключване на всякакви маломощни електронни схеми. Транзисторите в схемата са именно за такива цели SMD и комутация до 5А. При нужда от комутация на по-голям ток се сменя само U1, а U2 е маломощен, той има тригерна функция.

Т.к. ключовия транзистор U1 е Р-канален, това ще рече, че този тип нямат много ниско съпротивление на канала, ако се комутират големи тоци е добре да се обърне поляритета на схемата, като се комутира отрицателната полярност - масата в случая, но вече се ползва комутиращ N-канален транзистор с характерно много ниско съпротивление на канала, а тригерния съответно ще е P-канал.

Схемата работи гарантирано. Имам я и на Proteus, който желае мога да му я пратя да изпробва, без да я лепи физически.
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 10:22:29 am от EDM electronics »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Здравей, ЕДМ.
VCC до колко волта е?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
По принцип работното напрежение на ключа зависи от транзисторите. В случай то е до 12 В, защото го ползвам за маломощни схеми с батерийно захранване и Ugs на U2, който е SMD транзистор ширпотреба /китайски/ AO3400 е max. 12 V. Тук няма западни части, всички са китайски.  :)

https://www.aliexpress.com/item/1005005013827080.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.12d0bQlIbQlIBu&algo_pvid=120f3853-b551-4244-a32e-30cde59ce47c&algo_exp_id=120f3853-b551-4244-a32e-30cde59ce47c-0&pdp_npi=4%40dis%21USD%211.74%211.39%21%21%211.74%21%21%402103856416990197047298454e1960%2112000031345095973%21sea%21BG%21167151114%21&curPageLogUid=Q7huznUfbGku

В зависимост от нужното входно напрежение трябва да се постави U1, който да издържа D-S минимум такова, а U2 понеже гейта е вързан директно в изхода, трябва да се направи делител на напрежение, да не се превиши Ugs, което за тия транзистори е 12 V, но в общия случай на повечето MOSFET-и достига до 20 V.

Това се смята елементарно, но ако някой не може, ще помагам. На гейта на U2 се поставя резисторен делител с напрежение на гейта най-много 15 V - примерно...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
10Х

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Забравих, че трябва да се съблюдава гейтовото напрежение и на U1, да не надвишава 20 V, и там се променя делителя /стойностите на резисторите/ и се добавя още един резистор.

Ето набързо начертах обратна схема за комутиране на по-голямо напрежение и ток, комутира се вече минуса, за да се ползват транзистори с по-малко съпротивление и добавени още 3 резистора за делителите.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg

  EDM electronics аз имам интерес към този мощен електронен ключ, ще го използвам за включване/изключване на
ел. нагревателните уреди. Тези уреди ( ел. печки ) се захранват от моята Домашна Ел Централа, тя ДЕлЦ втора година
работи с прав ток. ДЕлЦ захранва няколко ел. нагревателни уреда с прав ток.
 Това се оказа много ефективно, аз пускам периодично във Форума данни за работата на моята ДЕлЦ.

Проблемът при ел. уреди които ползвам се оказа включването/изключването на правия ток.
Тези ел. уреди са снабдени фабрично с механичен терморегулатор. Този Т–регулатор е от биметални пластини, които
бързо прегарят от дъгата на правия ток. По тази причина аз или го махам и уреда работи без Т–регулатор, или го сменям често.

Мисля, че твоята схема, този мощен електронен ключ е подходящ за тази цел, да включва и изключва правия ток.
Ето какво трябва да комутира електронния ключ : право напрежение макс. 240 V , прав ток не повече от 6 – 7 А.
Това са маскималните стойности, ДЕлЦ в слънчеви дни по обяд достига тези стойности. Иначе ел. уреди се захранват
в повечето време с напрежение 150 – 200 V и ток 3 – 4 А, Енергийният Оптимизатор поддържа тези стойности, както и по високите.

EDM electronics можеш ли да направиш 1 бр. от този ключ, ще го изпробвам и ако всичко е ОК ще ми трябват поне 5 бр.
Цената е каквато кажеш, аз  плащам елементите, труда и др.
Ако към ключа се добави и терморезистор, това ще е най добре, така ще се регулира температурата до която се нагрява
дадения ел. уред. За безопасност и Т–комфорт ел. уреди не е добре да се нагряват над 70* – 80* С .

Поздрави
ELPUNTO




Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
А що не си минал досега на солид стейт релета?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
  EDM electronics аз имам интерес към този мощен електронен ключ, ще го използвам за включване/изключване на
ел. нагревателните уреди. Тези уреди ( ел. печки ) се захранват от моята Домашна Ел Централа, тя ДЕлЦ втора година
работи с прав ток. ДЕлЦ захранва няколко ел. нагревателни уреда с прав ток.
 Това се оказа много ефективно, аз пускам периодично във Форума данни за работата на моята ДЕлЦ.

Проблемът при ел. уреди които ползвам се оказа включването/изключването на правия ток.
Тези ел. уреди са снабдени фабрично с механичен терморегулатор. Този Т–регулатор е от биметални пластини, които
бързо прегарят от дъгата на правия ток. По тази причина аз или го махам и уреда работи без Т–регулатор, или го сменям често.

Мисля, че твоята схема, този мощен електронен ключ е подходящ за тази цел, да включва и изключва правия ток.
Ето какво трябва да комутира електронния ключ : право напрежение макс. 240 V , прав ток не повече от 6 – 7 А.
Това са маскималните стойности, ДЕлЦ в слънчеви дни по обяд достига тези стойности. Иначе ел. уреди се захранват
в повечето време с напрежение 150 – 200 V и ток 3 – 4 А, Енергийният Оптимизатор поддържа тези стойности, както и по високите.

EDM electronics можеш ли да направиш 1 бр. от този ключ, ще го изпробвам и ако всичко е ОК ще ми трябват поне 5 бр.
Цената е каквато кажеш, аз  плащам елементите, труда и др.
Ако към ключа се добави и терморезистор, това ще е най добре, така ще се регулира температурата до която се нагрява
дадения ел. уред. За безопасност и Т–комфорт ел. уреди не е добре да се нагряват над 70* – 80* С .

Поздрави
ELPUNTO
 

ELPUNTO,
Идеята на настоящата тема е, да се направи ключ обаче с микро бутон. Така работят повечето малогабаритни електорни устройства, особено тези на батерийно захранване. Първо става компактно, второ не стърчат разни ЦК-ключове /загрозяват/ и т.н. Включването става подобно на включване на GSM, само че можеш да комутираш много големи токове и напрежения, зависи какви изисквания има.

С тази схема за твоето предназначение трябва да имащ предвид, че подне ли ти захранването /слънцето се скрие/, когато си включил нагревателя, електронния ключ ще се изключи и няма да може да се включи сам, ще трябва ти отново да натискаш бутона.

Ако искаш, моще да се направи да стане, като нармолните сключове с едно малко ключе, което ще управлява един MOSFET електринен ключ. Тогава дори да ти падне захранването ключа няма да се изключи. Когато се възстанови захранването, няма да има нужда да включваш нищо.

Нали разбра?
Идеята на този бутон е компактност, а при теб с тия радиотари това не се търси.
Та помисли първо какво ти трябва, ще помагам.

А по отношение на терморагулатора - 21 век сме, не на механичните. Има електронни в Алиекспрес, струват жълти стотинки, дори има с ПИД-регулатор и цифров дисплей за под 10$.

Уточни какво ти трябва, ще потърся в Алито и ще ти предложа.

Поздрави!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg

А що не си минал досега на солид стейт релета?

juliang дай ми повече ИНФО за тези  солид стейт релета. Тези релета могат ли да комутират прав ток ?

EDM electronics размерите на електронния ключ за мен не са проблем. НЕ ГОНЯ минимизация , в ел. нагревателните уреди има място,
мога също да монтирам ел. ключ  извън уреда в отделна кутия. Примерно масления радиатор на снимката , в него има предостатъчно място
за схемата  на ключа монтиран в кутия.ЦК ключето може да се добави към схемата.

Да, слънцето изгрява и залязва всеки Божи ден. Но аз НЕ СЕ намесвам във включване/изключване на ел. уреди. Това прави
Енаргийният Оптимизатор в зависимост от слънцегреенето. Но когато имаме ясен слънчев ден, от сутрин до вечер, Енергийният
Оптимизатор включва 3 – 4 уреда и те отопляват стаите с   FREE слънчева енергия през целия ден.

Тогава масленият радиатор прегрява, има нужда от Т–регулатор за прав ток, няколко пъти сменям Т–регулатора му,
защото прегаря от ПРАВИЯ ТОК, регулаторите които се продават в магазините са за ПРОМЕНЛИВ ТОК.

EDM electronics това което ми трябва е : електронен ключ + терморегулатор за прав ток.
Може да се направи ХИБРИД т.е. електронният ключ да включва/изключва правия ток, а Т–регулатора да включва/изключва
управлението на транзистора. Тогава Т–регулатора работи в щадящ режим, комутира високоомна верига и няма опасност
от прегаряне на пластините му.
Параметрите на веригата за прав ток са : постоянно напрежение макс. 240 V, прав ток макс. 7 А

Това е което ми трябва, ключ + терморегулатор за ПРАВ ТОК.






   

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
https://protonbg.bg/elektronno-solid-rele-asr-10dd-h-rele-poluprovodnikovi-uupr332vdc-10a-5240vdc-seriya-asr-7978
Трва трябва да свърши работа, остава терморегулатора да се сложи на входа.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Аз в неговия случай не бих ползвал SSR-реле за ширпотреба, защото първо иска отделно управляващо напрежение, т.е. той трябва да предвиди такъв източник, второ фабричните работи са разчетени да работят на прага на възможностите, без нужния инженерен запас, който да им гарантира вечност - както проектирам моята електроника и тя не се ремонтира - НИКОГА, и на последно място това реле при пълна мощност ще грее, като поялник и ще му е необходим радиатор.

Проблема е, че ELPUNTO не е много в час с електрониката, иначе бих му начертал схема, която първо няма да се нуждае от радиатор, т.е. компактност, абсолютна защитеност на MOSFET-а, каквато гарантирано няма в купешките релета и управление от самото захранване в широк диапазон, каквото и да е то, да речем от 12-250 V.

Иначе купешкото реле - лесно, но радиатори, допълнителни управляващи източници и тя стана една....
Освен това в купешкото реле има грец в който е вкаран MOSFET-а, който позволява да се обърне поляритета - да е устойчиво на какаваняци, тези два диода там вътре имат пад на напрежение по 1,5 V всеки при максимален ток от 10 А и като ги сметнем, само те ще отдават 30W. Айде в неговия случай е без значение от кое ще получи топлината, дали от нагревателя на радиатора или от електронните компоненти, но все пак говорим за гонене на всеки ват и да няма загуби в електрониката. А греенето е винаги компрометирано място.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
ELPUNTO, предложения ключ от EDM electronics е за ниски напрежения. До колкото виждам при теб ти директно захранваш стандартни отоплителни уреди с напрежения от 200V и на горе. Схемата която EDM дава е Т-тригер. Тоест ключа се управлява с бутон, при теб ти трябва обикновен ключ, който да замести биметалната пластина или по-скоро да използваш пак биметалната пластина но в управляващата верига на MOSFET транзистор например IRFP460.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Този казус в управляващата му част бих го решил с Arduino Nano - 11 кинта и още 2 датчика по 3 кинта всеки.
1 датчик за температура, втория - за осветеност:

- управлението става гъвкаво съобразно времето на деня/денонощието и колко е светло навън.
- термодатчика отчита състоянието на "потребителя".
- Ардуино-то дава допълнителна гъвкавост за всякакви гимнастики с енергията за по-нататък.

Кода ще е простичък, пише се от раз. Захранващи 5V може да се вземат от къде ли не...

P.s.: Най-добре е да се сложи още 1 температурен датчик, за околната температура. Така решението ще покрива изискванията за Фън Шуй  :)
« Последна редакция: Ноември 06, 2023, 01:17:13 pm от VITAN »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Един мосфет няма да издържи готварска печка или маслен радиатор. Дори и IGBT транзистор ще се озори на тая мощност.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Един мосфет няма да издържи готварска печка или маслен радиатор. Дори и IGBT транзистор ще се озори на тая мощност.
Кой хал-хабер си няма от материята... Но.о..о всяка манджа трябва да си има мерудия. Упс, жужидия.