Автор Тема: Ускорение на маховик /диск или ексцентрик/ и консумирана енергия  (Прочетена 11806 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Здравейте колеги,

задачата е следната: имаме диск с определена маса /примерно 500 гр./, който се върти от постояннотоков електромотор /примерно 12 В, 5 А, 500 оборота в минута/ и ускоряваме диска до 500 оборота. След като достигнем тези обороти, с помощта на мултипликатор /от зъбни предавки/ превключваме към по-висока предавка и така увеличаваме оборотите от 500 до 5000 примерно.
Въпросът ми е дали и как ще се промени енергията, консумирана от електромотора? Какви са зависимостите между оборотите и консумацията?
Дали може да се ускори диска до 5000 оборота при една и съща консумация на електромотора?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Диска няма много общо. В реални условия ел. мотора ще покрива загубите от триене в зъбните предаваки и във въздуха.  И поради това консумацията ще се увеличи - поради повишените загуби. Самия маховик един път завъртиш ли го повече енергия няма да иска.
В конкретния пример с 600 вата мотора и 500 грама маховик мисля че можеш да го развъртиш докат не го разпаднеш, преди да претовариш мотора. Освен ако не искаш да го ускориш за 0.1 секунда, де...

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Идеално! Точно такъв отговор очаквах!
Тогава преминавам към следващия етап - представяне на моята идея.

Имаме тяло /основа/, на която са монтирани симетрично от двете страни два ексцентрични маховика, задвижвани от два постояннотокови електромотора. Маховиците се движат синхронизирано по посока на часовниковата стрелка и положението им е винаги успоредно един спрямо друг, но с противоположна посока.

Тялото /основата/, на което са закрепени маховиците и електромоторите, се движи само по посока на часовниковата стрелка, благодарение на тресчотката /ратчета/, на която е прикрепено. От своя страна тресчотката е прикрепена към опората.

Към горната страна на тялото /опората/ е прикрепено зъбно колело, чрез което движението на тялото се предава към електромотор /който служи и като генератор/.

Та въпросът ми е възможно ли е да се снеме повече енергия, отколкото влагаме за въртенето на ексцентричните маховици?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Не. Тресчотката води до промяна на цялата кинематика. Мотора ще се товари при всяко ускоряване на ексцентрика.

GMG

  • Гост
  miromad, защо са ти два ексцентрични маховици в противоположна посока като може да се заместят с един?  ???

Така усложняваш идеята на ротовертера губейки голяма част от КПД-то със зъбни колела и прочее..

Пробвай с високооборотен маломощен мотор /може и бединка/ и виж има няколко теми по въпроса.  ;)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Не. Тресчотката води до промяна на цялата кинематика. Мотора ще се товари при всяко ускоряване на ексцентрика.

А ако я няма тресчотката, каква ще е кинематиката тогава? И ще се товари ли пак мотора?

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
  miromad, защо са ти два ексцентрични маховици в противоположна посока като може да се заместят с един?  ???
Така е симетрично /обичам симетрията/  8)

Така усложняваш идеята на ротовертера губейки голяма част от КПД-то със зъбни колела и прочее..
Това не е ротовертер, защото двигателят и генераторът не са свързани посредством маховика. Тук идеята е да няма пряка връзка, а косвенна.

Пробвай с високооборотен маломощен мотор /може и бединка/ и виж има няколко теми по въпроса.  ;)
Какво друго ми трябва, за да управлявам този безчетков мотор?
https://www.amazon.de/dp/B08TB7V76Z
Мисля с него да пробвам.

GMG

  • Гост
   Ще ти трябва трифазен контролер и хич не е маломощен.  :)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Този контролер https://www.amazon.de/-/en/dp/B0B1DWJ2H5/?coliid=I2AUKQ9LQXKRKQ&colid=2FZPZNOE6YJE2&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it ще пасне ли на този мотор https://www.amazon.de/-/en/dp/B08N9YXF8R/?coliid=IPABWH0JXMP3B&colid=2FZPZNOE6YJE2&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it , защото пише suitable for ESC: 30A.
И ако не могат да се напаснат, тогава какъв мотор да взема за този контролер, защото такъв контролер за 30А в Амазон не мога да намеря /пък може и да не търся както трябва/?
И каква батерия ще пасне, защото за този мотор пише Suitable for battery: 2-3 Li-Poly? За батерията трябва да се ориентирам по мотора или по контролера, или и по двете?

Неактивен ddimitroov

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Това не е ли разработката на Линевич? (http://www.dlinevitch.narod.ru/)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Какво друго ми трябва, за да управлявам този безчетков мотор?
https://www.amazon.de/dp/B08TB7V76Z
Мисля с него да пробвам.
Трябва ти сервотестер, в комплекта си има трифазен контролер 30А. Този трифазен мотор е с много високи обороти, това 2200kv означава обороти на волт, но оборотите лесно се управляват със сервотестера. Трябва ти и сериозна батерия 12V  Lipo или сериозно захранване щото тоя мотор ако го натовариш може да дръпне до 280W.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
а уе маховик се развърташе едно време болидите -ф1 ...и то за кратко..
Защо на тоз умен чиляк му е хрумнала идеята да върти маховик ??? ако да кажем се ползва като акумулатор -акумулирайки слънчева енергия - то тогава-можи/смятаж габарити/тонове и го закрепяш туй чудо на въздушни лагери-щот инак загубите са огромиюниджги..//
иначе ква е идеята на тас тема? едва ли е някой да връти маовика .. според мен
но ас не разбирам от СЕ - никога,нищо не съм чувАл по тос повод ..тъй че питам - за ко е тъс темиджга ?

Ас СЕ извинявам за праувписа но съм пил 2 рагии ,едвам целя копджетата ..НАЗДРАВЕ!
Както казва жена ми като не иска да пусга - карай,да сме живи и здрави ...аххахаха

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Това не е ли разработката на Линевич? (http://www.dlinevitch.narod.ru/)
Не е баш същото.

Защо на тоз умен чиляк му е хрумнала идеята да върти маховик ???
иначе ква е идеята на тас тема? тъй че питам - за ко е тъс темиджга ?
Двата маховика се въртят не за да запасяват енергия, а за да генерират такава. И двата маховика /подчертавам, че са ЕКСЦЕНТРИЦИ, защото има огромно значение в случая/ се въртят от еднакви по мощност мотори /с определени максимални обороти за волтажа, на който работят/. След като се достигнат максималните обороти на мотора, се включва мултипликатор, който умножава оборотите, на които се въртят ексцентриците. И така се мултиплицират оборотите няколко пъти, при което оборотите нарастват линейно, а ускорението - квадратично /ако греша някой да ме поправи/. По този начин кинетичната енергия на тялото се увеличава неимоверно. И благодарение на центростремителната сила, двата ексцентрика дърпат основата по посока на часовниковата стрелка и основата започва да се върти /в обратна посока също действа центростремителната сила, но тресчотката не позволява движение обратно на часовниковата стрелка/
По този начин при запазване не оборотите и на кинетичната енергия на ексцентриците /или незначителното им намаляване/, се генерира СЕ.
Ако някъде греша в теорията ми, някой да ме поправи!

Неактивен ddimitroov

  • Неактивен
  • Публикации: 7
виждам, че въртиш основата а не ексцентриците. Те как се задвижват?

Неактивен ddimitroov

  • Неактивен
  • Публикации: 7