Автор Тема: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?  (Прочетена 18662 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #45 -: Март 03, 2022, 10:30:18 pm »
fever_wits, ако забеляза всички мнения освен твоето не си противоречат.
Разбирам ентусиазмът ти, наумил си си нещо, но се опитваме да ти спестим земно време, защото то е най-ценния ресурс. В крайна сметка всеки си го разходва, както намери за добре.

Ако е за образователна цел - добре, това е една от целите на живота, но все пак трябва да има и някакво приложение наученото, иначе ще е напразно. Човек трябва да се дистанцира от плявата и баласта и да се концентрира на плодотворното в живота - това е правилната философия.

Аз ако бях на твое място, ако нямах друго начинание, бих си загубил времето примерно: да пия кафенца с приятели, на риба, спорт - къдЯ, къдЯ по-добре...  :D
А тия пари, дето си си наумил за стартъпа, ги вложи за нормално гориво, като компенсация на евентуалната икономия от водорода - бас хващам ще ти излезе сметката и ще има артък.  :D

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #46 -: Март 03, 2022, 10:41:28 pm »
Май нищо не сте разбрали, празнословиато тук е пословично.
Така е то... Кърт Вонегът "Кланица 5".

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #47 -: Март 03, 2022, 10:47:19 pm »
Май нищо не сте разбрали, празнословиато тук е пословично.
Така е то... Кърт Вонегът "Кланица 5".
Напълни тук със съдържание, стига си критикувал.
Кажи на човека, как да подкара колата на вода, запуши устата на празнословниците.

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #48 -: Март 03, 2022, 10:48:11 pm »
Благодаря на всички които се включиха в темата.
Явно проекта ми пропада.
Понеже темата не дава никаква полезна информация, предлагам модераторите да я изтрият.
Ако някой има работеща клетка, моля да пише на лично, бих искал да пробвам нещо.
Поздрави,

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #49 -: Март 03, 2022, 10:53:23 pm »
Направи си горелка бе мен! Лошо няма. Ще ти върши работа, ще експериментираш, ще ни светнеш на някои номера... Къде е проблема? Риск има да не ти върне пламък обратно, но ако минаваш през класически добре направен "бълбучник" - и това отпада. Това и при колата го има, но ако там ти върне пламък назад заради неадекватен дебит, става: trash havy metal !
Има и още рискове, но в книгата на бай Илия си пише всичко.

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #50 -: Март 03, 2022, 11:00:32 pm »
Vitan, аз ли си въобразявам или ти се заяждаш/присмиваш. Ако ти е писнало да обяснваш, че това освен за горелка, за друго не става. Просто сложи една тема със заглавие, разлагането на вода става единствено за горелка, така няма да има такива като, който да те притесняват с въпросите си.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #51 -: Март 03, 2022, 11:07:21 pm »
Въобразяваш си. Няма такова. Мерак ти е, направи си горелка. Ако всичко ти стане ясно от А до Я, вкл. защити и критични режими - тогава дръзвай да качваш тая беля в двигател, където всичко е разчетено до милисекунда.

Да предположим подкараш карбураторна кола. И какво? Колко още такива са останали? А двигателите колко държат на допълнително "звънене", още един духов инструмент в оркестъра? Ако караш на 5-та скорост, а трябва да си на 3-та, двигателя почва да тресе. Е те това тресене/вибрации не е добре за живота на двигателя.
Дано ме разбра.

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #52 -: Март 03, 2022, 11:27:58 pm »
Не ми е мерак за горелка. Не казвам че всичко ми е ясно. Колкото до разликата между кола с карбуратор и кола с инжекцион няма фрапираща разлика.
Отностно звъннете, предполагам имаш предвид детонаците, при по-страрите автомобили се чуват, при новите има детонационен датчик, моя си го сменях предната седмица.
Това с пета и трета, то и на бензин го има, така че не виждам общото с темата.
Може и да не съм дефинирал правилно името на темата, за което се извинявам, какво предложих по-рано, може да бъде изтрита поради факта, че не дава послезна информяция.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #53 -: Март 03, 2022, 11:36:56 pm »
Не те разбирам. Питаш за хора с работеща клетка.
Имаш книга, в която всичко много подробно си пише.
Ако си майстор, вземаш и правиш.

За какво ти са други хора?
Имаш оригинала. Вероятно 80% от всички клетки у нас, са побългарили нещо.

Бай Илия (Юл Браун) е имал сътрудник, който се отказал, заради няколкото взрива на газ. Затова и побългарена клетка ти не требе...

И не се притеснявай за темата - тук има къде-къде по безсмислени теми, в които се водят спорове от рода: колко дявола могат да се качат на върха на една игла.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #54 -: Март 04, 2022, 01:01:20 am »
Клетката трябва да работи на честота 1.8 - 2.4 кхц. Пика на тока трябва да е 1/2 и малък обратен пик. Напрежението ми беше 40в.
При мене не се получи защото генератора, който ползвах беще слаб и постоянно се скапваше, а нямах друг.
ЕДМ, доволен ли си вече?

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #55 -: Март 04, 2022, 08:10:05 am »
Към VITAN: Имам навика 1 во да проверявам нещата, преди да пиша. Не обичам да говоря глупости. Това което искам да пробвам е на базата на калкулатора на mzk за ефективност на клетката, както и коментари на хора във форума.
 - Това което съм чел във форума, беше че при тръгване на клетката се получаване на насищане на елетролита
 - За калкулатора преди години си играх със стойностите и видях че, че ако промениш налягането от 1АТМ на 0.1ATM, на теория производството скача от 1.35 на 13.46 л грубо.
За тези които го нямат под ръка, прикачам ptr scr на калкулатора на 2 те стойности. 1AMT и 0.1АТМ
Като самия експеримент е да се сложи вакуум помпа след клетката за да направи подналягане в самата клетка. Имам вакуум помпа, просто ми трябваше работеща клетка за да проверя дали е вярна идеята.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #56 -: Март 04, 2022, 08:26:20 am »
Клетката трябва да работи на честота 1.8 - 2.4 кхц. Пика на тока трябва да е 1/2 и малък обратен пик. Напрежението ми беше 40в.
При мене не се получи защото генератора, който ползвах беще слаб и постоянно се скапваше, а нямах друг.
ЕДМ, доволен ли си вече?
Значи си я докарал до кривата круша.
Защо искаш да се дават празни надежди, че с водородна клетка ще се подкара кола?
Много хора си направиха, пробваха и не само нямаха ефект, но си скапаха двигателите.

Имаш ли поне един познат, да кара кола на водородна клетка?
Толкова ли са тъпи автопроизводителите, та да не са ги внедрили досега?
Посочи ми един ДВГ на водород?

И аз навремето си правих турбонатори-завихрители дето работили на оргон и прана, но установих, че икономията ми идва не от тях, а от стремежа да натискам по-малко и по-плавно газта. Когато забравих, че съм с турбонатори, разхода беше или същия, или по-голям.

Та това е за тия екзотики.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #57 -: Март 04, 2022, 08:31:30 am »
@fever_wits, ти си конструктора. Аз с ДВГ не се занимавам, нито ми е сила, нито ми е любима материя. Освен всичките защити, трябва сам да проектираш още две:

- Както ти казах, ако по някаква причина спре производството на газ, двигателя да мине сам на "петролен" режим.
- Още трябва да имаш и автоматично "доливане" на клетката. Не, че е задължително за градско каране, но като ще е гарга - да е рошава  8)

Някои тук изсмукват от пръстите си какво било браунов газ. Браунов газ имаме, когато тока мине над определена "плътност", разбирай ампераж на квадратен сантиметър метална плоча. Дали ще работиш с браунов газ, дали с оксиводород - за мен има значение.

Оттам и дизайна става различен. Вероятно в брауновия газ имаш атоми газ, а не молекули, но това дори самия Юл Браун не е доказал (само предположил). Но, че има разлика в свойствата на двете състояния - има. И доказателства има, но сами си ги търсете...

@EDM - навремето, кога беше мода и аз пробвах с разни магнити, но файда йок  8)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #58 -: Март 04, 2022, 09:38:32 am »
EDM, при мене се получаваше около 10-15 сек., докато изгорят транзисторите, бяха слаби. Не съм правил друго защото окьоровях вече, и не мога да спретна една платка даже, та така.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #59 -: Март 04, 2022, 11:35:29 am »
Ето един типичен пример на хора, в България, които правят водородна клетка: https://www.youtube.com/watch?v=dsSswcmva1o

Похвално е труда и умението което са воложили, въпроса е че само да имаха малко по-серизони теоретични познания, сигурно нямаше да рекламират такива глупости или най-малкото щяха да разбарат, че това което правят е доста неефективно (поне по рекламирания начин). Ами че тези ентусиасти не могат да изчислят правилното енергиината пълтност на различните видове горива в kW/h при сравнението си, визирам дървеситната, за която дават информация, та за какво друго може да им се "вярва", че могат да изчислят правилно.

Преди 18тина години също съм си играл с такива водородни клетки, но поне се опитвах да ги правя на база на импулсно-резонантен принцип, резонатни (капацитивни) кухини между тръбите, с висок волтаж (надлъжна бифиларна намотка) и милиампери консумация. Понеже в другия случай, с високи амперажи, и загряване на клетката, което неимоверно съпровожда високоте ампери, е абсолютно безмислено да се мисли за някаква ефективност на процеса.