Автор Тема: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?  (Прочетена 18178 пъти)

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #15 -: Март 02, 2022, 11:42:08 pm »
Доколкото съм го разгадавал навремето, имаме: Плоската клетка 10 положителни и 11 отрицателни общо от 21 пластини 2" х 6" размери в края на всяка пластина има изрязана с лазер мъжка клема 6 мм изрязана в самата пластина, а в противоположния 'и край е празно за да не окъси кабелната обувка и с кабелни обувки женски автомобилни 6мм се защипват проводниците по един на всяка пластина, редуват се една от ляво една от дясно клеми за плюс и минус нечетен брой пластини с 5х15см. размер потопени във чешмяна вода тип мокра клетка на таз клетка се пуска голям ток над 100А и нисък волтаж 2-3 волта за целта трябва напрежението 12 V от акумулатора да се намали 5 пъти с DC-DC трансформатор например така тока пада 5 пъти на 12 волта 20 ампера примерно ще консумира от акумулатор 12V, а ще работи 2,4 V 100A клетката. пластините са 1 - 1,5 - 2мм дебелина от неръждаема стомана 304 или 316L, като се слепят на три-четири места със строителен силикон при залепянето се слагат пластмасови кръсчета от тези за монтаж на плочки, дето да задават растоянието между пластините на 1,5мм. после се премахват кръсчетата след като силикона стегне. двата края се залепват и по средата една или две междинни пътечки силиконови да държат между всеки две пластини там не работи но пък повишава механичната здравина. А преди да се слепят пластините се минават на пясъкоструй в две посоки на 90 градуса под наклон 45 градуса спрямо широката страна на пластините и после се пипат само с ръкавици защото пръстите оставят мазни следи и там се блокира работата на електролизера. за да няма пяна и други неприятни примеси които да замърсяват пластините е най-добре да се ползва дестилирана вода от аптеките, а не дейонизирана вода бензиностанция която е ментето и сода каустик или KOH електролит за повишаване на тока в клетката. Паралелна е клетката с цел да няма утечки така се налага употребата на мощен контролер 300W DC-DC step down Buck преобразoвател за захранването 'и от 12V.
« Последна редакция: Март 03, 2022, 12:06:42 am от alvion »

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #16 -: Март 03, 2022, 12:14:41 am »
VITAN - Документа е интересен, но е малко сбъркан целия експеримент.
Ако не ме лъже паметта, 14.7 към 1 е отношението въздух бензин, дори и да намалиш бензина, в момента който са добавили 25% водород, част от кислорода необходим за горене на бензина отива за окисляване на водорода. В случая че се ползва клетка, в двигателя вкарваш водород, както и кислорда необходим за окисляване.

Отделно има някакво електронно управление, но както казах по-горе, не пише да има корекция на ъгъла на запалване, не пише да има кореция въздуха към по бедна смес бензин.

Няма изходна информация от lamda сонди (02 сенсори), от MAF сенсори. Така, че може само да предполагаме какво точно са правили.

В последно време се обедих, че това което се показва в доста случай не е точно така.

С това което смятам да се захвана на 1 во време отностно клетката е:
Прави се една проста клетка от 2 пластини с по-голяма площ, една пластина е статична, другата се мести и се започва изседване на различни разстояния с различни разтвори и напрежения.
Отделно се потдържда една температура, т.е. електролита се охлажда при нужда в определени граници.
Следи се дебита който излиза от клетката както и консумирания ток.
След това вече може да се пробва при определни положения, ако са направи инпулсно напрежението дали ще има ефект.

За някой от нещата по клетка съм се сетил/прочел как да направя, за други все още търся решение.

Другото за което не знам някой дали се е замислял. Повечето екпериментатори са купували нещата от магазини, натриева основа, калиева, чиста вода (каквото и да значи), но реално само предполагаме какво е съдържанието релано. В смисъл, натриева основа, ама с каква чистота не се знае, може да е имало примес, който да е играел ролята на катализатор.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #17 -: Март 03, 2022, 12:20:50 am »
Което ти дадох е само пример. Трябват ти поне 10-тина такива, за да си сглобиш картинката и да си спестиш време, пари + нерви/разочарования.
Принцип, без конкретика.

П.п. Аз бих мислил повече за разрушаването на двигателя и управлението на процеса. Някакви клетки, тоци, площи - леснорешими подробности от пейзажа.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #18 -: Март 03, 2022, 10:12:13 am »
За тези, които следят темата и се интересуват. От 81-та година тази тема не е напускала страниците на списания, вестници и интернет. Множество „автори“ публикуват „свои“ произведения, включително и в YouTube, но никога не съм виждал пълен анализ на такава инсталация от-до.
Проблемите, които засегна Витан: 1. за срещу ръждясването на двигателя, решението е да се направи основен ремонт при който се слагат нови неръждаеми тунинг части клапани изпускателна система и т.н. и основно проблема с ръждяването е при престой, а не при работата на ДВГ. 2. Мегаскуирт ECU-контролера решава проблема с управлението дори може да се направи на две горива да работи с превключване на таблиците.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #19 -: Март 03, 2022, 10:15:19 am »
fever_wits
Заглавието на темата ти е малко объркано и подвеждащо. Написал си "видородна клетка" а говориш за "Браун газ" има доста сериозна разлика. Освен това има и дин голям въпрос:
Какво ще го правиш този браунгаз след като го добиеш???

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #20 -: Март 03, 2022, 10:35:37 am »
Към VITAN
Без значение какво визираш под "управлението на процеса" нещата са свързани.
Без да знаеш как работи клетката,  не можеш да мислиш за управление на процеса.
Всяка автоматизация на процеса се прави на база работата на самия процес.
В този случай става дума, автоматично подаване на газ, зависи от това как и колко подава клетката.
Ще се върна към началото на темата, "ключа на палатката" е клетка оптизимирана за ниска консулация на ток и голямо количество газ.

След всичко прочетено никой не се е похвалил с успешна репликация на някоя от схемите в нета.
Реално, ако се направи оптимизирана клетка, тя може да се ползва на много места, не само в автомобилен двигател.

И понеже спомена "Някакви клетки, тоци, площи - леснорешими подробности от пейзажа" имаш ли ги тези подробности ?
Точен разтвор на електролита, калиева, натриера или друга основа, разстояние между плочите, има ли обработка на плочите, какво е напрежението, има ли честота, температурен диапазон ?
Вероятно и има и друг параметър за който не се сещам.

Към alvion
Не мисля че ще се стигне до Мегаскуирт, реално за моето сузуки може и да не свърши работа. Компютър ще има и той ще управлява клетката за да има динамика.
Данните за динамиката на клетката мога да се вземат от позицията на педала или обороти, за допълнителна обработка може да се ползва и информацията от вакуум-а.
Проблем в двигателя ще има при клапаните "изгарят" от високата температура на горене, но този проблем го има и в момента метан уредбите, ако не е регулирано правилно горенете.

Към Радико
Ако не ме лъже паметта браунов газ се получава с допълнителна обработка на газа в самата горелка.
На въпроса какво ще го правя мисля да го вкарам в колата, само че, не браунов газ, водород и кислород.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #21 -: Март 03, 2022, 11:12:35 am »
Браунов газ се нарича когато разложиш водата на водород и кислород без да ги разделяш. За разлика от него ори хофмсновия апарат се получават разделени на два различни изхода водорода и кислорода.
Обаче сега каква е идеята на цялото упражнение. Ако смяташ да добавяш браунгаз като катализатор на горенето на горивото да има смисъл.
Ако обаче смяташ да заместиш горивото изцяло с браунгаз получен от апарат захранен от алтернатора който се върти от двигател изгаряш съшият този браунгаз.... Това не се различава кой знае колко от "хопотезите" за плоската земя.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #22 -: Март 03, 2022, 11:20:53 am »
Преведох книгата на Юл Браун (бай Илия) за малък генератор на браунов газ.
Там има отговор какво е браунов газ и как се смятат нещата. 3 месеца изгубих, повече няма да губя (да се обяснявам)...
Книгата я има в нет-а, ако Деспа (дъщеря му) "не излиза на линия".

Към VITAN....
....Без да знаеш как работи клетката,  не можеш да мислиш за управление на процеса.
Вземи въпросният превод и ще знаеш "как работи клетката".
За мен е много по-важно какво трябва да се случва в двигателя, отколкото въпросния "пейзаж", който вече казах къде се гледа.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #23 -: Март 03, 2022, 11:46:36 am »
Плоската клетка
alvion, направете един много лесен експеримент за да научите някои неща относно вибрациите, понеже каквото и да се казва, най-оптимално е да се прави водородна келета с добре опримизран инпулсен генератор и съответно резонантен приемник ( клетката ).

Вземете една тръба от твърд метал и я чукнете с нещо (твърдо) за да видите колко време ще "звъни". Сега направте подобен опит с две плочи от метал и отново забележете "зъвненето". Сега си помислете какво би станало при положение че в такава метална тръба ( от неръждавейка ) се сложи друга от същия материал, очевдино с по-малък диаметър и отново ( вече системата от две тръби ) се удари за да се чуе "звъненето". Най-добро изследване, на така посочения процес, става с апликация на телефон която анализира звуковия спектър. При положение че осъзнавате какво обрисувам, предполагам че ще свържете и защо ситемата на Стенли Майър има точно определена геометрична конфигурация и работи с определени импулсни честоти, и високо напрежение, а не с висок ампераж.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #24 -: Март 03, 2022, 01:07:17 pm »
е-Пи аз не съм "алвион" а Христо. Мисля че проблема е че никой не чете какво пускам, камо ли да гледа клипчетата от тубата, които ги давам примерни. На принципа да се досетите и затова има недоразбиране и изобщо незнание. Мене ми е все тая, ама язък за целия тоя сизифовски труд да наливам вода в празна каца на форума.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #25 -: Март 03, 2022, 02:39:39 pm »
<a href="https://www.youtube.com/v/Uu0jlrcMKGQ" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Uu0jlrcMKGQ</a>

Неактивен venzi

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #26 -: Март 03, 2022, 04:32:24 pm »
Здравей Христо,
ако оставим всички закачки, мисля че колегите от сайта ти дадоха добри и достатъчни съвети.
Това, че ти не ги чуваш си е твой проблем, или проблем на цялото наше разглезено младо поколение.
Извинявай не само ти , но и ние сме виновни за това.
Това което ти искаш да постигнеш е много голямо и дано успееш.
От години чета сайта но не пиша. Освен ако ще помогна на някой колега да реши някой проблем.
Не се обиждай и ние бяхме на твойто ниво, но преди 10 години.
Не се сърди прочети внимателно техните съвети, те ще са ти само от полза.
И макар че колегите ти писаха, ще ти кажа и аз, прочети книгата на Деси.
Тя и е оставена от Илия Вэлков. Така ще направиш своя пръв Браун газ генератор.
След това ще разбереш, кои са неговите предимства и недостатъци.
Там ще научиш много неща, от които ще тръгнеш по този дълг и не лесен път.
И знай че, това е само начолото на един мног дълг и труден път по който всички или почти всички,
от които ти писаха се връщат.
Желая ти успех!!!
Венци

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #27 -: Март 03, 2022, 05:10:04 pm »
Към Vitan: Книгата съм я чел преди години. Мислех че съм я запазил в архива си, но не за съжаление. Може и да ме лъже паметта но и там имаше нещо което липсваше като информация.
След 1 час ровене из архивите се оказа, че все още я пазя. Ще я прочета пак. Под изречежението "....Без да знаеш как работи клетката,  не можеш да мислиш за управление на процеса." Имах в предвид вече направената клетка която ще се монтира на колата.
В същност ти или някой правил ли си клетка по книгата на Юл Браун ? Или просто е поредния документ в нета ?

Отностно проблемите с мотора, не виждам какво точно те притеснява. Като изключим изработката на специфичен разпределителен вал (за да може да се промени времето на отваряне/затваряне на клапаните) другото може да се коригира без особени усилия. Не знам какво очакваш да се случва в двигателя. Реално ако погледнем двигател на ВАЗ 2101 (1200 кб) и Suzuki SX4 (2000 кб) няма голяма разлика в приципа. Вярно че 2 рия е с 16 клапана, че има инжектори, вместо карбуратор, но принципа на работа е същия. И нещо весело даже и двата двигателя са с верига между разпределителния и коляновия вал. В същност даже ще бъде по лесно да се преработи Жигула на оксиводород, от колкото сузукито.

Към Радико: Моя грешка е отностно браунов газ, иначе както казах по рано не мисля да замествам изцяло бензина, а ще опитам да го намаля до към 30%. Причината да го намаля е да ползвам бензина като "забавител" на горенето на окисиводорода. Има изключително голяма разлика в горенето на оксиводорода и бензина като скорост на горене, за да не се налага да правя нов разпелелитен вал.

И нещо което не ми дава мира и сега ме осени идеята. Малко по рано говорхме за експозия и имплозия.
В същносто няма изтинска имплозия е ефект на такава.
1 литър вода има обем на 10х10х10 см. или един кубичен дециметър (dm3).
1 литър вода е около 1800 литра смес от водород и кислород. Та тези 1800 л не заемат 1 dm3, а много повече.
Реално при окислението на водорода, 2 молекули водород се свързват с 1 молекула кислород и се получава 1 молекула H20 и се отделя много енергия.
В момента който се окисли водорода имаме и имплозия и експолозия почти едновременноь, казвам почти защото има Δt между самото сливане и отделянето на енергия.
Ако в този момент разглеждаме горенето на бензин и оксиводород, реално получваме изгорели газове и вода, но вода която е много висока температурна среда.А ако не ме лъже паметта, един от опитите да се намали количеството бензин е да се вкара водна пара.

« Последна редакция: Март 03, 2022, 05:44:28 pm от fever_wits »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #28 -: Март 03, 2022, 05:57:31 pm »
Хора, нямя как да се остави човека да е енергонезависим. Как тогава ще бъде управлява, аджеба?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Водородна клетка, има ли все още ентусиасти ?
« Отговор #29 -: Март 03, 2022, 06:09:19 pm »
Цитат
Към Радико: Моя грешка е отностно браунов газ, иначе както казах по рано не мисля да замествам изцяло бензина, а ще опитам да го намаля до към 30%. Причината да го намаля е да ползвам бензина като "забавител" на горенето на окисиводорода. Има изключително голяма разлика в горенето на оксиводорода и бензина като скорост на горене, за да не се налага да правя нов разпелелитен вал 
Искаш да кажеш да използваш само 30% от бензина така ли? Да използваш бензина като катализатор а  енергията да ти дава разложената вода. ХМ колко точно енергия е необходима за да разложиш един грам вода на браунгаз и колко точно енергия отдава един грам браунгаз при изгарянето си. С това наясно ли си????
Ако не си първо от там трябва да започнеш. Иначе, пак ти казвам отиваш в териториите на великата плоска земя.