Форум > Филми, видео лекции

Самоиздържане на 'зелена' енергия

<< < (17/18) > >>

dmitarp:
Къщата от слама вероятно ще излезе по скъпа, от обикновена с 20 см изолация. Но това е друга тема. Басейн за нагряване се прави лесно по начините показани от epwpixieq-1, но неговото подържане ще е скъпо, филтри за вода, помпи, дезинфекция, омекотяване на водата, всичко това си иска своето. Този басейн обикновено е част от фундамента на къщата, и с бесей и без него фундамент трябва да имаш и то с легло от бетон, по съвремените изисквания, така че за нова къща е без проблем. За вече построени къще правиш една яма слагаш непропускваем материал и си готов, проблема е че този материал малко или много старее, и трябва да се сменя от време на време, всичко това добре, но трябва непрекъснато да инвистираш във време и пари.

alvion:
и Труд много труд "голяма хамалогия са Дървата".

За сламата, на Село, къщата с двора 650кв.м сайванта и кладенеца, дето я продадох, за колкото струва един айФон, беше от кирпич (тухли от бяла глина + слама) идеално защитава сламата от спластяване, гниене и там дето Юлиян се оплаква от сламата, а глината пък не се напуква и рони, разпада, защото сламата я държи и регулира влажността в помещенията влагата се изсмуква от стените и се отдава, винаги когато трябва и колкото трябва (стените дишат). Допълнително стените външно и вътрешно се варосват редовно всяка година опресняват, за да спира варта образуване на плесени мухъл и гризачите не я харесват варта и ги спира мазилката. Белите варосани стени отразяват силните слънчеви лъчи през лятото и вътре е прохладно и приятно в стаите. Стените регулират влажността в помещенията вместо гипсова мазилка в картона при  новите. Стените обаче са криви и ъглите не са прави, все пак не са правени в завод, като гипсокартона и каменната вата. Недостатък ако тече тавана и не се ремонтира теча, стените от кал като се наморят от водата се размиват и рападат затова покрива и турските керемиди е важно да са изрядни, да няма счупени и да не текат при дъжд сняг. Строежа с бяла Кал и Слама и Дървени Греди, не оставя отпечатък в природата като бетона и желязото в железобетонните конструкции, при намокряне те се разпадат и природата ги рециклира, материалите слама, глина (бяла пръст) и дървените греди - гредореда за покрива, остава само керамиката на турските керемиди и прозорците стъклата, остават нерециклирани в земята, ако не се подържа и се събори ликвидира къщата от природата. А от Железобетонните сгради с тухлени зидове из цяла българия стърчат развалините им, на бившите заводи халета и згради и след 1000 години пак там ще са си развалините им, освен ако дотогава орките не ги разтрошат с кирките на камъни, уж за да извадят желязото и да го върнат на металекса за малко пари, а всъщност те така ликвидират ненужните ни вечи постройки и бетонни стълбове останали ни наследство от соц-а.

alvion:
Еко-къща на арх. Георги Георгиев в махала Извос: Пътуващ университет Място за бъдеще -2009 и 2013
https://www.youtube.com/v/i2gMj4KOfR8
https://www.youtube.com/watch?v=i2gMj4KOfR8

Арх. Георги Георгиев - еко-къща до Белоградчик 2
https://www.youtube.com/v/E_cxwPVujTs
https://www.youtube.com/watch?v=E_cxwPVujTs

dmitarp:
Напротив, никаква регулация на влагата не става, тези къщи винаги са влажни, дори в сухо време в тях има голямо количество влага, няма време през лятото тази влага от кирепичите да изчезне, а през есента и пролетта поемат здраво влага от въздуха, и после непрекъснато се подържа едно високо ниво на влгата през цялата година. До нас има такава къща, на около 300 години е, верно през лятото е хладно, но и влажно, отвън в днешно време е измзана с вар и това доста подобрява нещата. Освен това, понеже е много стара къщата, е почти без прозорци или по точно с много малки прозорчета, вътре е голяма тъмница. Едната ми баба е живяла в такава къща, построена през 1948 година, вътре си беше направо влажна, непрекъснато миришеща на вар, от варовата мазилка. За изолация е добре, но от вън трябва да се направи с бетонни плоскости, а от вътре с гипсокартон, че да има някакъв комфорт в този тип къщи. Такива къщи в селата на Чехия съм виждал много, вътре не съм влизъл, но отвън са измазани с цименто-варов разтвор, боядисани със съвременни бои.

alvion:
https://www.youtube.com/v/MB5RWG9Joaw
https://www.youtube.com/watch?v=MB5RWG9Joaw
ГеоГлиНА :) :) :)

пО принцип нашта къща също имаше цимент 0,5 части, вар 1 част и пясък 4 части класическа циментова мазилка отвън защото е турска те късмет и туркиня я купи и беше красиво направена със кантове и с орнаменти и боядисана със синя боя украси и бяло от варта, но вътре беше измазан кирпича зида с кравешки лайна и то докат са топли се мажат с голи ръце за да се замаже, след това като изсъхне "мазилката" отгоре с вар, бели стени.
 За влагата Къщата беше построена на високо място в двора хълмче, стените не се засмукваха с подпочвени води, но веднъж една година в мазата под стаята ни за гости на втория етаж, се наводни до средата вода почти имаше, когато имаше високи подпочвени води при обилни валежи е издържа мазилката от кравешки оборски тор да не се срине падне зида в мазето и да се събори къщата и пода на стаята където се живееше основно беше дъсчен, а преди е бил пак с пръст "червена" правен, но отгоре бяха сложили душаме от дъски, което подобрява през зимата да не стъпваш на студено "изолация" сега в апартаментите правят паркет.
 За влагата в стаята се прави вентилация от прозорците и под вратите през процепите на дограмите влиза въздух, а през огнището - камината и комина и се изтегля, постоянно се вкарва свеж въздух в помещенията има циркулация, а през комина на печката се изхвърля обратно в атмосферата. Недостатъка е че ако се запушат фугите в прозорците и сложат прагове на вратите, както при PVC и алум дограма съвременна, ще е по-икономично отоплението през зимата, няма да има нужда постоянно да се затопля свежия студен въздух влязал от вън, но това е лошо за здравето на организма на хората, по-добре здрав и да си има вентилация.

Сламената къща на Влади:
https://www.youtube.com/v/w0xg4vwylyY
https://www.youtube.com/watch?v=w0xg4vwylyY

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия