Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата
Мега зелени проекти...
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Септември 17, 2021, 09:32:19 am ---Чаира е 700 000 000 вата, а батерията на лаптопа ми е 70 вата. 10 милиона батерии от лаптоп... числото на пръв поглед е голямо, но ако човек си помисли - вероятно в момента в БГ има поне 1 милион лаптопа...
--- Край на цитат ---
Независимо от физическата абсурност на становището, имайки в предвид ресурсите и технологията която е необходимо за направата на тези батерии по проблемно е тяхното балансиране. Незнам дали сте се сблъсквали с разпръснати ситеми, като със софтуерни такива си изкарвам хляба от 20 години, и само мога да си представя проблемите които ще се явяват при опита да се балансират такива огромни енергиини мощности. Нали не си мислите че това става с магическа пръчица. Не случайно количките на Мъск се самозапалват отвреме на време, а това е една миниатюрна батерия, сравнена с мащабите необходим за един квартал или малък град, да не говорим за цяла национална система.
Пак казвам, хората и индустрията, както обикновенно, се концентрират на погрещното решение, и лесните пари и се хвърлятзад "зеленото" мото, понеже много малко разбират и осъзнават същността на проблема който трябва да се реши.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Радико в Септември 17, 2021, 08:28:31 pm ---Обаче не знам защо много хора по точно всички критици на тази технология приемат всички параметри на въпросните устройства "батерии, ветрогенератори, фотоволтаици" като статична неизменна даденост. Нещо като относителното тегло на водата го приемат. Толкова е и край. 1000 цикъла на батерия и и свършва нещо от раз и край филма свърши. Да ама не. Както отбеляза Юлиян нещата се променят буквално всеки месец. Постоянни малки но редовни промени. Чак се наложи и термин да измислят за целта "устойчив растеж" Освен това неминуемо този растеж ще доведе в един момент до рязък скок, неминуемо.
--- Край на цитат ---
Ами може би понеже, така нареченитер критици, имат по фунаментално виждане за физическите лимитации на така наречените сензационни батерии отколко екстравагантните глупости които се пишат и публикуват навсякъде, точно като глупостите, които хора като Мъск бълват, се вземат за чисто злато ( а то е само BTC :) ). Когато раберете какви са физическите лимитации, на "energy density", тогава ще разберете защо тези критици виждат нещата по различен начин: https://www.youtube.com/watch?v=dMmaG_3NnGs&t=582s
Радико:
Не мисля, че виждането на критиците относно "физическите лимитации" както ги наричаш е по фундаментално.
Според тези лимити няма проблем да се направи батерия със десет пъти по голям капацитет от сегашния има технологични проблеми породени от странични ефекти които обаче не са фундаментална невъзможност. Това са просто предизвикателства. А 10 пъти по голям капацитет това значи 4000 километра с едно зареждане. Дори и половината от максимума да постигнат пак е страшно много. По точно двойно от най добрите дизелови коли.
И да ти кажа в голяма грешка си като си мислиш, че колата е лукс. За ибщество с порядките от 17ти век може да е лукс. За 20 век вече беше необходимост. Това, че в края на 20ти век ние живеехме като в 18ти е друга бира.
А за превоза на товари не се притеснявай там е много по лесно електрифицирането.
juliang:
Вече има и опити да се направят локомотиви на батерии. Не точно чисто на батерии, по-скоро хибриди, но.. само се замислете... Влакова композиция с тегло няколко хиляди тона има челно съпротивление колкото един автобус, т.е. загубите от триене във въздуха са пренебрежимо малки в сравнение с теглото й. Съпротивлението на металните колела върху металните релси също е нищожна величина. Огромнаат част от енергията е нужна за да ускориш тези хиляди тона и след 100-200 км да превърнеш цялата тая енергия в топлина със спирачките. Или изкачването на баир - вкарваш огромни количества енергия, но след това при спускането отново прахосваш енергията.
Няма никаква пречка да сложиш няколко мегаватчаса батерии в и без това огромния локомотив. Ако не са достатъчни - закачаш един вагон батерии веднага след локомотива и капацитета му става наистина гигантски.
Да, знам... повечето жп линии са електрифицирани и локомотива спирайк ивръща част от енергията обратно, но ... все още има десетки хиляди километра неелектрифицирани линии, където се движат дизелови локомотиви. Представете си колко милиона литра гориво ще бъдат икономисани...
https://youtu.be/zIgmNOxa5aI
VITAN:
Ей с'я по едни планински сукаци ми пили нервите една Тислъ. В населено място пъпли полека - ОК. Извън населено тоже. Понякога имаше участъци, на които можеше да рискувам да го изпреваря, но след мигач, Тислъ-тъ се сещаше, че може да вдигне над 80 км/ч и всичко се обезсмисляше. Така десетки километри. Какви са възможните изводи?
1. Тоя боклук влиза в голям преразход на ток при по-висока скорост.
2. Батерията му е била стара.
3. Собствениците на Тесли са големи *****.
При първа възможност Тислъ-тъ бе изядена, но не разбрах причината за този цирк.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия