Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Мега зелени проекти...

<< < (12/30) > >>

krasias:
Е да така е, но когато изначално турбините са били по мощни или някой по умен се сети да се добавят още турбини.

Радико:
Значи на теца в Дружба и на този зад Централна Гара "тец София" има работеща само по една охладителна кула която се държи от зор заман за през лятото ако стане нещо. Ама това не променя нещата. Просто тецовете са изначално проектирани основно за електричество и после като се е наложило да се увеличи добива на топла вода и става една кърпена работа дет не е кой знае колко ефикасна. Основният проблем да се направи ВОЦ със допълнение ТЕЦ "каквото по света предполагам, че има"  но за нас е проблем наличието на АЕЦ. Аеца е прекалено инертен и се налага да се компенсира производството със тецовете защото вецовете са бързи за компенсиране но нямат достатъчен ресурс за целта. Павец Чаира може да работи на пълна мощност едва 45 минути. И му свършва водата.

juliang:
ТЕЦ-а (в частта му за производство на ел.енергия) също не е подходящ за балансиране. И той не може да се спре в рамките на минути, и не може да се пусне в рамките на час.
Именно затова и се натиска толкова за тия акумулатори. Направят ли се по-достъпни, ще има огромно търсене - подобно на това в Австралия въпреки все още непоносимите цени.

А, да... опашата лъжа е че в България производсвото на ел. енергия е недостатъчно. Само трябва да видите колко изнасяме (примерно за оня ден): http://www.eso.bg/doc/?34&date=16.09.2021

Изнасяме по много, и към всички. Дори към Румъния, от която по традиция внасяме транзит към Турция и Гърция. На практика износа ни е колкото производството на двата блока на АЕЦ-а.
 
Вижда се как ползваме мрежата на Турция за балансиране на нашата собствена.

dymelsoft:
Сега от толкова много празни приказки, никой от "експертите" не даде просто една табличка от една ТЕЦ колко реално се произвежда топло-енергия (в MW) за отопление и колко електроенергия, та белким разберем, кое в тези централи е вторично и кое първично.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: juliang в Септември 17, 2021, 12:21:36 pm ---AEЦ-а не бих го нарекъл "възобновяем източник".

--- Край на цитат ---
Тук много зависи от технологията на АЕЦ-а, нали? В тази логика мислите ли че геотермалната енергия е възобновима?


--- Цитат на: juliang в Септември 17, 2021, 12:21:36 pm ---А виж за вятъра и фотоволтаиците имаме технологии, които всеки месец стават по-добри и по-добри. Батериите се движат също в това направление и то с бясна скорост.
Ако само преди 10 години някой ти беше казал че по софийските улици ще е нормално да виждш електромобил с пробег над 300 км или дори тролей на батерии - нямаше да му повярваш.

--- Край на цитат ---
juliang, в тези мисли, надявам се, не изключвате 70% от необходимата енергия в бита и индустрията, нали, а тя е в топлинна форма. В крайна сметка вижте какъв вид енергия е най-необходима и след това превъртете цифрите за сравнение. Нали не си мислите че тецовете ще минат на батерии (надявам се виждате абсурдността на на такова становище), батериите са били и винаги ще бъдат ниша в индустрията, поради физическите им лимитации, а не решение, на каквито и си искаме фатасматории. Много от нас знаят колко малко енергия всъщност е необходима за задвижване на един тон  (които не знае да научи) и точно затова те са приложими при леките автомобили (които са лукс), независимо от високата им относителна цена. Я ги приложете при товарните автомобили и ще видите как за бързо време ще банкрутирате цялата си транспортна индустрия. Нали Мъска говореше преди 4 години безмислици по отношение на това. Има разлика между научна фантастика и фантастика.


--- Цитат на: juliang в Септември 17, 2021, 12:21:36 pm ---А сега дори не се обръщат след Тесли-те, електрическите баничарки на куриерите също никой не ги забелязва, електричките на Спарк станаха масови, електробусите на суперкондензатори също са немалко... и това в София... представи си в някои по-развити страни какво е положението. Дори ел. тротинетките вече са нещо обичайно.

--- Край на цитат ---
Електромибили е имало преди и 120 години, и даже хората са ги предпочитали, те не са новост, за хората които не познават истрорията на електричестките системи, или за тези които се увличат по модата без да разбирате технологията, те може и да са. Единствената причина поради която, тогава те не са се наложили е бил евтиния петрол.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия