Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Отопление с Вода

<< < (5/6) > >>

VITAN:
Виж само видеото по-долу - колко бързо кара цигареният дим да "падне".

https://www.hygeawatersystem.bg/product/hygea-air-desktop/

Ъмчи проветрявай често, ще можеш да си го позволиш. А и не е казано изолацията да е двойна. Прави дупки малки - но много...

plcsoft:

--- Цитат на: VITAN в Септември 29, 2020, 09:22:35 pm ---Виж само видеото по-долу - колко бързо кара цирареният дим да "падне".

https://www.hygeawatersystem.bg/product/hygea-air-desktop/

Ъмчи проветрявай често, ще можеш да си го позволиш. А и не е казано изолацията да е двойна. Прави дупки малки - но много...

--- Край на цитат ---

Това и правя! Има постоянно отворен прозорец във всекидневната който осигурява естественна циркулация на свеж въздух  в три от стаите и само в много студените дни се затваря.Преди години съм ползвал това - https://bazar.bg/obiava-9613563/yonizator-na-vazduha-za-zatvoreni-pomeshteniia

krasias:
plcsoft, изолацията е много важна, ама много, явно стените са ти дебели та си малко по добре. Като за начало опитай да изолираш тавана, дори и да залепиш има едни декоративни плочи стиропор 5мм пак ще има голям ефект.

epwpixieq-1:
plcsoft, интересен коментар направихте най-вече понеже давате достатъчно данни за да се направи смислен анализ. Затова ще си позволя да повдигна някои въпроси които ми се набиват в очите. Сега това са фактите както вие ги представяте:

--- Цитат на: plcsoft в Септември 29, 2020, 07:02:47 pm ---Къщата е 78 кв.м. едноетажна. Разполага с всекидневна, хол, спалня, кухня, баня и маза. Всичко без мазата е на парно отопление като ползвам панелни радиатори, а хола изцяло е на подово отополение. В началото два отоплителни сезона се отоплявахме на камина с водна риза с мощност 20+9кW на дърва. Средно за отоплителен сезон за огрев се даваха тогава около 1000лв на сезон. Това беше през 2013-2014-2015 година когато цената на тон дърва беше около 110-120лева на тон.

--- Край на цитат ---
Тоест за 80 м2 ( да го кажем грубо ) вие сте изразходвали (отново грубо) 9 тона дърва. Сега в 1 кг дърво имаме около 17 000 BTU, или около 17 MJ. Така излиза че вие сте могли да извлечете (теоретично) 153 GJ,  но като намалим за неефективността на горенето, най-вече понеже от това че (както стандартно се прави, водната риза ви е била изложена директно на пламъците), в допълнение, най-вероятно (както обикновено се практикува) сте горили дърва с високо влажно съдържание, и в допълнение най-вероятно сте имал неефективно подаване на кислород пропорционално към горивото, да кажем в един добър случай (за който ще коментирам по-долу) сте извличали 50% от теоретично възможното, или 76.5 GJ. Да кажем че отоплителния сезон е 120 дни, значи в този вариант сте извличали 637 MJ на 24 часа или по 26.5 MJ на час което ви дава 7 KWh. Така изглежда че водната риза ви е била доста над-размерна, за топлинната енергия която сте извличали. Особено когато споменавате и VITAN, много правилно (саркастично), отбеляза:

--- Цитат на: plcsoft в Септември 29, 2020, 07:02:47 pm ---Вилата е без външна и вътрешна изолация

--- Край на цитат ---
За ефективността и изолацията си е ваша работа, никой не може да ви каже нещо, въпреки че не е добре да се хвърлят пари на зимния вятър ( така да се каже ), което става когато, ефективността на горенето е ниска и къщата е без изолация. Така че сметката ви изобщо не ме учудва. Но вижте становището ви тук ме накара да повдигна вежди:

--- Цитат на: plcsoft в Септември 29, 2020, 07:02:47 pm ---  През 2015 лятото преправих старият газов котел от апартамента да работи на пропан-бутан и го монтирах на вилата като разхода падна на около 800лв за отоплителен сезон.

--- Край на цитат ---
Сега, приемаме еквивалентност на сезоните (в противен случай, явно, нямам какво да сваряваме) и при цени на пропан-бутана от 0.80 ст за литър, което прави че вие сте изразходвали около 1000 литра. Като се знае енегиината концентрация на това гориво което е от 49 MJ/l, излиза че вие сте (ефективно) окислили и по този начин извлекли около 49 GJ енергийна мощност. Сравнявайки тази мощност с тази от дървата които сте горили (преди пропан-бутана) излиза че вие имате 36% по-малко енергия за (предполагаемо същия комфорт). Сега това е доста по-малко енергия и затова единственото обяснение, и което всъщност ме накара да направя този коментар е че горепосочената горивна ефективност на дървата, която дадох на 50%, въщност е била доста щедра. Тоест, това което излиза при дадената от вас информация е, че вашата ефективност на извличане енергия от дървената маса е била около 35%, което всъщност, за огромно съжаление е масово, средния процент на ефективност на извличане на енергия от дървен горим материал на Балканите.

При добре направена горивна камера поместена в печка ( тип Кузнецова, с 2-3 калпака ), ефективността на горене, (и оползотворяване на топлината) трябва да е между 90-92%. Тоест вие, на база на неефективността на конструкцията на камината която сте имали и метода на горене, сте изхвърляли във атмосферата огромно количество гориво (и вероятно топлина) и сте усвоявали почти 2.5-пъти по-малко отколкото би било възможно и така сте горели 2.5x повече гориво отколкото е било необходимо. Това за съжаление е големия проблем, не само във вашия случай но и в случая на много хора като вас, които не влагат мисъл да оптимизират начина по който извличат и акумулират топлина. Като поставяне на няколко водни радиатора или подово не решава директно горвино-оптимизационния проблем.

За последващите ви конструктивни промени похвално, понеже явно не сте се интересували да оптимизирате горенето  (а то наистина не е лесно нещо и отнема време) така че термолампата и директно слънчево загряване е добър вариант за хора които не се интересуват или не им се занимава с оптимизиране на горивни процеси.

plcsoft:
Добре съм схванал намека! Да прави сте в заключенията си! Но тогава вилата не беше обурудвана с PVC дограма. Дограмата беше подменена 2017 година. А за дебелината на зида си е нормална зидария с тухли единички с нормалната за такава зидария дебелина. Имайте на предвид, че с дървата и газта не се отопляваше денонощно а само когато в къщата има хора тоест след 17 часа и сутринта до към 7. Поради съображения за безопастност и зареждане, така че изчисленията ти колега epwpixieq-1 пак са не точни. Тоест ефективноста беше още по ниска около 25%. Относно ефективноста мен не ме интересуват теоретичните цифри а реалната сметка която трябва да плащам към доставчиците на енергия. Тогава такива бяха условията и с такъв котел се отоплявах - факт. Но като се има предвид хамалогията по-пребиране и носене на дърва изхвърляне на пепелта и дима в стайте и постояното пролетно освежаване на стаите след всеки отоплителен сезон, само това е достатъчен повод да не се връщам към този вид отопленние.  За сега най-евтино и комфортно ми излиза с термопомпа. Наред с автоматизацията и с натискането на едно копче си осигуряваш топлиният комфорт през целият зимен сезон е напълно достатъчно. Дори и отоплението с газ беше по-трудоемко и ангажиращо.  Но вие момчета отново залитате в крайности и се вманиачавате (както винаги)  ;D ;. А не това беше целта на писанието ми!  Целта е да обменим прагматичен опит а не теоретичен и да си направим от това изводи! Ако ще си доказваме и мерим кой е по-по -по- най прав! Мен ме изключете. Няма да участвам!?  :) :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия