Справочници, схемотехника, теория > Програмиране на микроконтролери, програматори, цифрови проекти

Логика за управление на помпа и хидравличен изравнител

<< < (3/10) > >>

juliang:
Горе-долу и аз съм стигнал до това решение, но има някои проблеми които трябва да се изчистят. Единия е че самия котел не подава вода със съвсем константна температура, и може да се случи (макар и за кратко) така че Т1 да е по-малко от Т2, т.е. идващата от котела вода да е по-студена (макар и с малко) от тази която вече е в изравнителя.
Другия проблем е при изцяло спиране на консумацията от котела. Тогава от прост топлообмен на метала на тръбите с фланците а и самата неподвижна вода в Т2 и Т4 достига температурата на това което дава котела, и 4-те температури на практика се изравняват ... мисля да сложа някаква "паразитна" корекция нагоре, която да кара помпата все пак да се движи поне малко, когато температурата е изравнена... утре ще продължавам с пробите в симулатора, да видим какво ще стане ...

Радико:
Мисля че задължително трябва да има някаква логика по подразбиране. данните от сензорите трябва да внасят промени а не да са водещи. както е при ламбда сондите при колите.

juliang:
"Логиката по подразбиране" е един превключвател на таблото :) Врътваш го и помпата тръгва на 100%. Засега е през контролера, ще го мисля как да го изкарам изобщо извън него - да могат да пуснат помпата ръчно дори и при изпушил котролер.
А аналогията с колите ... ако се сдуха примерно датчика за коляновия вал, колата не пали. Може да не запали по още поне 10 други повреди... а аз имам само тия сензори, нямам никакъв друг "резервен източник на информация" въз основа на който да взимам решения.

Радико:
Под логика по подрабиране имам в предвид логика която се изпълнява наизус без данни от датчици. датчиците внасят промени в тази логика. не я определят.

juliang:

--- Цитат на: Радико в Януари 30, 2020, 10:17:51 pm ---Под логика по подрабиране имам в предвид логика която се изпълнява наизус без данни от датчици. датчиците внасят промени в тази логика. не я определят.

--- Край на цитат ---
Да де ... логиката по подразбиране е помпата да работи. Ако нямам информация ... нямам друг избор освен да пусна помпата на 100%. Не обичам да поемам такава отговорност и затова слагам ключ - някой друг да поеме отговорността като го завърти и пусне помпата.
В момента ключа байпасира дори пресостата - помпата може да се включи и ако няма вода в инсталацията. От една страна е тъпо, от друга ... ами ако се скапе точно пресостата? Да си решава там огняра, или собственика на мандрата - помпата си е негова... :) Все пак една помпа е 2-3 хиляди, а 100 тона мляко са 50 бона ...

Формулата която ползвам е (T1-T2) + (T4-T3). T1 - T2 винаги (е... в 99,9% от случаите) е положително или нула, а Т4 - Т3 винаги е отрицателно или нула. Получавам някакво число дето го ограничавам да е в границите примерно от -25.0 до +25.0. После го умножавам с един коефициет, който ми определя колко "нервна" да е помпата, т.е. колко силно да реагира при промяна на температурата. Този коефициент се избира от меню на настройките на екрана на контролера и ще го подбера на място, като видя как се държи системата. Той дефакто зависи от дебита на помпата и количеството вода в системата, които засега са ми неясни. После още една сметка превръща резултата в стойност от 0 до 1000, което вече мога да го изкарам директно на аналоговия изход който ще го превърне в напрежение между 0 и 10 волта.
Има още едно условие - докато Т1 < 95 помпата работи на 100%. Такава температура не върши работа за производството, на практика такова показание означава че инсталацията е пусната току-що и котела все още не е загрял цялото количество вода.

Van, има консуматори които не връщат вода. Примерно маркучите с които мият оборудването и пода на цеховете. Така че по някое време трябва да се допълва вода. Познай каква е температурата на водата с която се допълва ... :) Така че тия мантри "да се пази котела"... абе не че не е хубаво да се прави когато може, но в този случай това ми е най-малката грижа. Много по-важно е да не падам под 97-98 градуса на Т2 - това което подавам към консуматорите. Защото от това зависи дали млякото ще стане на кашкавал или на извара ... :)
За да се избегне такъв стрес на котела при парните котли също се организира пълнене с инверторнии помпи. Постоянно се следи нивото и помпата пълни точно толкова вода колкото се е изпарила в котела. Так се получава постоянно добавяне на сравнително малко количество студена вода. Преди години имаше само 2 контакта на нивомера и една помпа която се вклчваше през определен период и бухаше огромно количество вода за кратко време. Това просто събаря паропроизводството - водата в котела спираше да се изпарява докато не се загрее отново до точката на кипене. Навсякъде където правим някакви модернизации първото което правим е да заменим помпата с инверторна и да заменим сигналите "горно ниво" и "долно ниво" с модерен аналогов трансмитер за ниво. Има едни чехи ли бяха, поляци ли ... правят много красиви трансмитери с вградени 8 LED-a, които освен че предават, ами и директно показват нивото визуално. Е ... струват торба пари, ма ...
Та такова пълнене първо щади котела, второ нормализира подаването на пара или температурата на подаваната вода и трето пести гориво, щото горелката не трябва да се форсира за да стопли голямо количество студена вода.
Но тук случая не е точно такъв - системата е огромна, и едни 100-200 литра вода просто ще се загубят в нея. Връщащата вода също не е много студена - около 70 градуса ще е.

А тоя Сухоруков - той се занимава с битово отопление като гледах малко. Там нещата да са малко по-различни. Никой не инвестира в инверторни помпи и ходравлични изравнители в такива малки мощности и и инсталации. Безмислено е, никога няма да се избият парите. Колко да спестиш от тока на една 20 ватова помпа, като я управляваш честотно.... А при мен ако е под 10 киловата - не се занимавам изобщо :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия