Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Термоакумулатор.

<< < (3/4) > >>

Радико:
5 стандартни листа ламарина, големия стандарт 1250х2500х2,5 единият лист се реже на две и се заваряват във формата на паралепипед. Не се сещам за по евтин вариант от това. То на 2,5 в момента не виждам на сайта на метал-м, но три милиметра е 102 лв. Значи 500 лв. за материал за съд с обем почти четири кубически метра.

montanar:
Нещо такова ш се мисли Радико относно резервоара - може и да ползвам варианта с послойно поставне на фолио и изолация - определено има логика в такъв композит.
И аз си мислих че е много важна инфрачервената изолация на съдът.

Bat_Vanko:
montanar остави тази инфрачервена изолация тя има смисъл при доста високи температури. При тези до 100 гр от конвекция ще имаш в пъти по големи загуби.

montanar:
Bat_Vanko ш го проверя по някъкъв елементарен метод че ми е любопитно ......

Относно парафина - при парафин с температура на топане от 48 до 50 градуса дърпа 218кДж/кг за минаване на фаза твърдо течно  а през останалото време дърпа по 2,1кДж/кг за градус
Водата дърпа 4,18кДж/кг за градус

Тоест килограм от вода за да се ползва ефективно да речем от 40 до към 90 градуса са към 209кДж/кг за градус
При килограм парафин имаме веднъж 218 за 2 градуса и остават 105 за останалия диапазон всичко 323кДж/кг

източник - https://www.natural-sciences.ru/ru/article/view?id=36966

epwpixieq-1:

--- Цитат на: montanar в Януари 19, 2020, 07:49:32 pm ---epwpixieq-1 поне аз не се сещам за по практичен начин за краткровременно съхранение на енергия. (буферно съхранение с последваща употрба на същата тази топлина.)

--- Край на цитат ---
Водата си е доста практичен начин за складиране на енергия, но въпроса ми беше относно защо точно "електричеството" ви е източника, на което Радико отговори:

--- Цитат на: Радико в Януари 19, 2020, 07:52:03 pm ---Монтанар скоро се похвали с придобиването на, не помня колко броя фотоволтаици. Сега се чуди къде да дене енергията която ще произведат в неудобно за него време.

--- Край на цитат ---
Дано да има ефект тази установка, ще е интересно след време да представите данни.  Мой, а и на други колеги, изчисления показват че ако целта е акумулиране топлина от слънцето, то термосоларите са 3-4x по-ефективни (в зависимост от определени параметри). В крайна сметка вие сте ограничен, при този ви способ, от времето за слънчегреене, това е ограничителния ви фактор. Тоест, поне според мен, имайки и предвид краткотрайността на складирането, трябва да се гледа как най-оптимално да се прихване слънчевата енергия, особено през зимата когато тя е доста ограничена, и когато най-вероятно топлината ще е необходима за ползване.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия