Автор Тема: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?  (Прочетена 100265 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #120 -: Януари 21, 2020, 02:53:34 pm »
Радико въпрос на елементарна фиЛИософия  :P
И това не е верно
Цитат
Хипотези доказани точно толкова колкото и твоята вяра научна.

За да има доказателство трябва да има неоспорими факти - а такиява ни за господ ни за извънземни налични на земята НЯМА.
Да каквото го няма си го няма и това е - остава елементарната вяра и нищо друго - е аз не съм вярващ и най вече съм на мнение -
Цитат
Иначе е най лесно човек да стовари отговорността за неграмотността си върху бог или ония от Сириус но това не е според мен никакво решение а бягане от проблема.

Но има и нещо друго - бог бъде ли разбран вече няма да е бог и концепцията му се губи - така че човек сам си създава  боговете и нищо повече. (вярващият)

Еле аз например - ама никък не мога да намеря или да скалъпя някъкво обяснение за някой неща в генома но те са факт - но това според мен не е щото сме божие подобие а щото сме все още не сме достатъчно грамотни да го разберем.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #121 -: Януари 21, 2020, 02:55:02 pm »
Добре! Предложи за форумна експлоатация да наречем науката нещо друго, стига това да реши проблема.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #122 -: Януари 21, 2020, 03:10:53 pm »
Монти, какво значи "факти" или "научен подход"?
Защо всичко, което се осъзнава и приема за истина трябва да бъде непременно подчинено на въпросния научен подход?
Постави една котка в...МКС примерно. Пусни и една мишка. Ще бъдеш ли удивен, че котката хуква да я гони? Без да си дава сметка, че научният подход не разрешава появата на мишки там? Всичко това образно казано, разбира се...никой да не ми излиза с примера, че мишката е опитна и човек я е вкарал там.
Кучето, което скача след фрисби, не анализира състава на пластмасата му или невъзможността то да е израсло от почвата. Изобщо - животните опознават света чрез сетивата си, доверяват им се, без да ги спъват "фактологични несъвместимости" или липсата на научен подход. И в много случаи са доста по-пригодени и адаптивни към средата от човека!
Обърнете внимание на следния цитат:

"...Макар и точни, данните често били отхвърляни като неприемливи и маловажни, когато се обмисляли далеч по-важни принципи от метакогнитивно значение. Изтънчената елегантност на философското им изкуство по-късно било заместено от жалкия и лишен от ум технически инструмент, неспособен да направи разлика между съзнание и предмет. Ако научната философия на викторианците се
смята за остаряла и се класифицира като „псевдонаучна", чии философски откровения са решили, че инструментите ще свършат по-добра работа? Последователното премахване на човешкия опит чрез принципа на обезценяване днес довежда до нелепото положение квантитативната наука да елиминира самото съзнание, формулирало собствените й правила!
Науката от миналото - квалитативната наука - разглеждала света като безкраен потенциал на експериментални възможности. Тази наука разбирала, че заобикалящият ни свят в основата си е реалност на опита. Древните натуралисти го разглеждали като изключително сложен комплекс от качества и аспекти и използвали метакогнитивния процес, за да интерпретират различните им значения.
Квалитативната наука изучавала езика на природата, интерпретирала го и се наслаждавала на съзнанието, което така очевидно прониквало навсякъде. Квалитативната наука разбирала, че природата е океан от реалности на опита. Измерванията нямали място тук, тъй като те не представляват опит. Състоянията на опита били средствата, чрез които природата била изучавана и ставала разбираема.
Качествата и аспектите са безбройните „възможности на опита". Мистериозната енергия, наречена съзнание, е инструментът, с чиято помощ сме в състояние да опознаем природата. Онова, от което се нуждаем, е да преоткрием изгубените средства за изучаване на природата чрез пряк опит. Именно опитът е сърцето и същността на битието. Всички ние искаме напълно „да се слеем с Природата". Именно това е реалната мотивация на научното й изследване. Квантитативната наука не е в състояние да ни го даде. Изкуството се справя с тази задача далеч по-добре. Но тази наука най-пълно го постига с разработването на инструменти за усилване на опита в лицето на радиониката.
Усещането остава единственият възможен прозорец, през който съзнанието е способно пряко да се докосне до природата. Всъщност това е единственият прозорец, през който може да се открие смисъла. Усещането е единственото достъпно средство, чрез което може да се използва световния език на значението и символа. Чрез портите на възприятието експериментаторът разбира най-дълбокото и изпълващо всичко пространство, в което инертната материя се управлява от значенията и символите..."



Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #123 -: Януари 21, 2020, 03:40:56 pm »
Ами Атосе - ти го каза, котка + мишка, куче + фризби = напълно първосигнални и инстиктивни положения характерни за същества от низш порядък. Примерът според мен е неадекватен и е чисто демагогски. Нито котката нито кучето пък за мишонката да не говорим а за фрзбито не знам не се мъчат с подобни проблеми каквито ние и точно това ни прави същества от по-визш порядък.

И да проанализирам цитатът ти през моят поглед.

Цитат
...Макар и точни, данните често били отхвърляни като неприемливи и маловажни, когато се обмисляли далеч по-важни принципи от метакогнитивно значение. Изтънчената елегантност на философското им изкуство по-късно било заместено от жалкия и лишен от ум технически инструмент, неспособен да направи разлика между съзнание и предмет. Ако научната философия на викторианците се
смята за остаряла и се класифицира като „псевдонаучна", чии философски откровения са решили, че инструментите ще свършат по-добра работа? Последователното премахване на човешкия опит чрез принципа на обезценяване днес довежда до нелепото положение квантитативната наука да елиминира самото съзнание, формулирало собствените й правила!
С това не съм съгласен - защото се месят инстроментите които добиват точни данни разсъжденията върху тях - свеж пример - телескопът Хабъл ни даде много - следва телескопът Джеймс Уеб - той ще даде още - и тук няма никаква философия а има суха наука базирана на точни данни.

Това е горедолу така.
Цитат
Науката от миналото - квалитативната наука - разглеждала света като безкраен потенциал на експериментални възможности. Тази наука разбирала, че заобикалящият ни свят в основата си е реалност на опита. Древните натуралисти го разглеждали като изключително сложен комплекс от качества и аспекти и използвали метакогнитивния процес, за да интерпретират различните им значения.
Квалитативната наука изучавала езика на природата, интерпретирала го и се наслаждавала на съзнанието, което така очевидно прониквало навсякъде. Квалитативната наука разбирала, че природата е океан от реалности на опита. Измерванията нямали място тук, тъй като те не представляват опит. Състоянията на опита били средствата, чрез които природата била изучавана и ставала разбираема.
Но се е опирало в ограниченията на липсата на вярна основа което е водило и до неверни интерпретации (от тоя проблем страдат и наличните днес псевдонаучни ВЯРВАНИЯ)

А следващото е общо взето едно засукано бла-бла нямащо никаква смислова натовареност.
Цитат
Качествата и аспектите са безбройните „възможности на опита". Мистериозната енергия, наречена съзнание, е инструментът, с чиято помощ сме в състояние да опознаем природата. Онова, от което се нуждаем, е да преоткрием изгубените средства за изучаване на природата чрез пряк опит. Именно опитът е сърцето и същността на битието. Всички ние искаме напълно „да се слеем с Природата". Именно това е реалната мотивация на научното й изследване. Квантитативната наука не е в състояние да ни го даде. Изкуството се справя с тази задача далеч по-добре. Но тази наука най-пълно го постига с разработването на инструменти за усилване на опита в лицето на радиониката.
Усещането остава единственият възможен прозорец, през който съзнанието е способно пряко да се докосне до природата. Всъщност това е единственият прозорец, през който може да се открие смисъла. Усещането е единственото достъпно средство, чрез което може да се използва световния език на значението и символа. Чрез портите на възприятието експериментаторът разбира най-дълбокото и изпълващо всичко пространство, в което инертната материя се управлява от значенията и символите..."
На мен ми звучи като "абе вие учените хубаво изучавате ама това може и да не е така"
Е верно може и да не е (прецеденти е ималои ще има) но на тоя етап от понятието на света се приема от болшинството и най вече върши работа при формирането на смислена обща теория на базата на която има реално развитие.

А от фактите и научния подход всички се възползваме и в тоя момент и мисля че е достаъчно реален - а не се възползваме от оргони ефири и разни други чакри.....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #124 -: Януари 21, 2020, 04:43:27 pm »
Цитат
За да има доказателство трябва да има неоспорими факти - а такиява ни за господ ни за извънземни налични на земята НЯМА. 
Също така няма ама нито един неоспорим факт потвърждаващ теорията на относителността също така няма и такива потвърждаващи квантовата теория. Та и ти си вярващ като тези дето се молят в джамиите и църквите. Само дето не възхваляваш бог а Айнщайн. Та така, извади гредата от окото на "твоята наука" пък после вади сламката от очите на търсещите истината такива като мен. Унифицирай си критериите за доказателственност пък после може да спорим.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #125 -: Януари 21, 2020, 04:49:12 pm »
Радико Я пак? :)
Нямало факти - ами мога да ти изрина към 3 страници препратки към такива при това подтвърдени чрез експерименти - пък нека си няма - а кое повече прилича на църква мисля че ще проличи от твоите препратки - искаш ли да пробаме?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #126 -: Януари 21, 2020, 05:40:43 pm »
montana-e, montanar-e, та като сме на библейска тема да ти кажа една притча, която сигурно я няма в библията не всеки ден се сблъскваме с нея в реалният живот:
Върви си един човек през гората и стига един кръстопът. На къде да тръгне? Решава по най ясният път, нали е най утъпкан сигурно най много хора са минали по него. И така по утъпканият път че до една пещера с гладна мечка вътре.
Същото е положението с науката в момента: Айнщайн реши че няма етер и червеното отместване се дължи на разширението на вселената. И сега цялата наука се чуди защо се получават три различни константи на Хъбъл в зависимост от начина на измерване. Еми не е от грешка в измерването...
Никой не е застрахован че няма да тръгне по грешен път, важното е да има очи да види мечката преди тя да е видяла него.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #127 -: Януари 21, 2020, 06:05:14 pm »
А от фактите и научния подход всички се възползваме и в тоя момент и мисля че е достаъчно реален - а не се възползваме от оргони ефири и разни други чакри.....
Скупщината от тези думи е също толкова нелепа като смисъл, колкото изказа - "Да се възползваме от якости, цименти и разни други прозорци"...

Това, че ти не се възползваш е твой проблем и лично твой частен случай (да се разберем)!
И това при положение, че се самоопределяш като същество от "по-визш" порядък (каквото и да значи това)...
В същност - позицията ти е като на суперконсуматор - каквото ти поднесат (измерено и научно доказано) - това поглъщаш...ами...те и прасетата го правят? Също и кифлите, които пресичайки улицата си чатят във фейсбук, ама грам не ги интересува що е туй интернет, безжична връзка или сървър - дават им нещо, то работи и по-нататък...?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #128 -: Януари 21, 2020, 06:56:17 pm »
...съществуват множество материални (като нашата) и нематериални вселени, като  всяка една си има своите особенности и характеристики правещи я уникална сама за себе си. Разни природни константи, разнообразие от форми на живот и т. н.. Духовният свят за който се намеква в религията е именно един от тези светове. Всички светове и вселени се въртят около нулева точка, нулево време или Zero Point Energy, това място е извън времето и пространството и е нещо като център или опорна точка за всички вселени... Ние като същности всъщност може да обитаваме различни светове и сега конкретно тази материална вселена и другата основна духовна вселена към която принадлежим са наши домове чрез кръговрата на живота (когато се родим живеем тук, а когато умреме живеем там и пак обратно или някъде другаде) Обикновенно като умре невярващият човек, чак тогава разбира че е сбъркал сериозно, но вече е прекалено късно за съжаление, не са един или два случаите... Засега най добра концепция за тези неща дава ритмодинамиката на Юрии Иванов, чрез материала "Честотно пространство" и същноста на материята. Този човек е изпреварил направо времето си защото след години хората с удивление ще забележат какво прозрение е имал към откритията на науката в тяхното време, но не отнасящо се до цялата ритмодинамика а само до онези конкретни концепции които посочих по горе

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #129 -: Януари 21, 2020, 07:22:32 pm »
Цитат на Радико

Цитат
Също така няма ама нито един неоспорим факт потвърждаващ теорията на относителността също така няма и такива потвърждаващи квантовата теория.

Цитат на Монти

Цитат
Радико Я пак? :)
Нямало факти - ами мога да ти изрина към 3 страници препратки към такива при това подтвърдени чрез експерименти - пък нека си няма

Та монти, ако обичаш чакам да ми изринеш тези факти. ;D


Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #130 -: Януари 21, 2020, 07:38:52 pm »
технократ Залудо ще си е но ако се наложи ще го направя.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #131 -: Януари 21, 2020, 08:58:46 pm »
технократ Залудо ще си е но ако се наложи ще го направя.
Проблема е, че не можеш. Нито един факт, нито един експеримент в последните 150 години. не може да бъде валиден и признат АКО СЕ РАЗГЛЕЖДА ПРЕЗ ПРИЗМАТА ПРЕЗ КОЯТО РАЗГЛЕЖДАШ ПРИМЕРНО МОИТЕ ТВЪРДЕНИЯ.
Казах ти вече приложи твойте строги критерии върху хипотезата на твоя гуру Айнщайн и да видиме дали ще остане нещо от нея. По точно виж дали ще остане, аз съм видял.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #132 -: Януари 21, 2020, 09:26:56 pm »
Теорията е описание на процес - тоя който предпочитам явно съм го попрочел до някаква степен поразбрал - а съм прочел и доста от другите хипотези - те едно ако описват за друго никакви ги няма - това им е проблема и на ефирища и на оргони и на вълни и прочее.
И да - не бих твърдял че е единствената истина но е най отговарящата на реалността която познаваме.
И никъде не бихме разбрали абсолютната истина за тва мироздание щото ми се струва че и лептоните не са предела и в макромащабите има непълноти - така че кой знае ...
Според мен важното е да се има максимална последователност и достоверност на знанието за да може да е устойчива основа за развитието на каквото и да е.
А хипотези всякакви е имало и ще има като в всяка конкорентна среда но са важни резултатите до които водят. Те резултатите и доказват достоверността.

Щото можем да си измислим каквото искаме но апарата с който го направим определя дали това нещо би работило в реалността.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #133 -: Януари 21, 2020, 09:35:41 pm »
Друг също много важен въпрос над който вярващите трябва да се замислят е следния.
Какво ви дава вярата в боговете или извънземните?

Лично според мен това не дава никакви реални отговори на нищо а единствено ни връща в своеобразно средновековие - де на всеки въпрос може да се отговори "бог така е казал или направил"

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #134 -: Януари 21, 2020, 09:42:14 pm »
Друг също много важен въпрос над който вярващите трябва да се замислят е следния.
Какво ви дава вярата в боговете или извънземните?
Не мога да кажа защото не съм вярваш, вярвам само на логиката.
Та тази логика ме кара да предположа, че им дава същото което ти дава на теб вярата в Айнщайн.