Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Възможна ли е скорост по голяма от скоростта на светлината

<< < (32/36) > >>

juliang:
Как точно ще свериш часовниците?
А) Връзваш ги с ел. кабел. Тогава откъде знаеш с каква скорост се движи тока по кабела в дадената посока, за да направиш корекцията за времето което е било необходимо на сигнал да стигне от единия до другия часовник?
Б) Поставяш ги един до друг, синхронизираш ги и след това почваш да местиш единия. Движението му води до това, че той почва да изостава (релативистичен ефект). Колко е - не е ясно, щото не знаеш каква е скоростта на светлината в тази посока.
В) Слагаш двата часовника един до друг, синхронизираш ги и почваш да ги раздалечаваш, местейки ги в противоположни посоки. Обаче ако се окаже, че скоростта на светлината не е еднаква във всики посоки? Релативистичния ефект и съответно изоставането на всеки един от часовниците може да се окаже различно.
Г) Слагаш един генератор на импулс в средата, и опъваш два кабела до двата часовника. Генератора генерира импулс, който тръгва по 2 еднакво дълги проводника до 2-та часовника. Обаче ако светлината (и ел. ток) не се движи с еднаква скорост във всички посоки, това означава че сигнала няма да достигне до 2-та часовника по едно и също време...

dmitarp:
А коя е правилната посока, при която скоростта е максимална или минимална, ако направиш завъртане на 90 градуса например, ефекта същият ли ще е. И защо ще се прояви релативистичен ефект, ако скоростта на преместване на часовниците е достатъчно малка.

Михаил Кузмов:
Мисля че Радико, току що изобрети, метод неизвестен за мерене на С. То и атомни часовници по битаците колко щеш! Даже и ръчни!

juliang:

--- Цитат на: dmitarp в Ноември 01, 2020, 05:47:21 pm ---А коя е правилната посока, при която скоростта е максимална или минимална, ако направиш завъртане на 90 градуса например, ефекта същият ли ще е. И защо ще се прояви релативистичен ефект, ако скоростта на преместване на часовниците е достатъчно малка.

--- Край на цитат ---
Това е и дилемата - няма как да знаем дали мерим правилно, защото ПРИЕМАМЕ че светлината (и ел. ток) се движат еднакво във всички посоки. Ако това не е така, ние няма как да го измерим.
А релативистичния ефект си го има дори и ако ходиш пеш. Но е изключително малък и в практиката не е от значение. Проблема е когато искаш да измериш скоростта на светлината ... там грешка от наносекунда води до големи отклонения.
Взимаш часовника на рамо и ... трябва да го занесеш на 10 км. Грешката може да е една милиардна от секундата за всяка секунда, но ти ще го носиш 5 часа... а 18 000 милиардни от секундата за нещо което се движи с 300 милиона метра в секунда вече са чувствителна грешка.

GMG:
     Важната посока е напред dmitarp, няма значение ляво - дясно, север - юг,
 там няма посоки.... търсиш релавистика - няма я - има съвкупност от мерки, които
Айнщайн не е взел - така си мисля и някои опити доказват това.  ;)

Ако вземем нашия аршин, сметките не излизат.  :)

Защо?

Защото сме неуки все още!

..... не се хабете напразно ..  ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия