Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

КОП на термопомпа самоделка

<< < (2/4) > >>

Sajanna:
     Много благодаря за отговора, Dimitarp. Ще те послушам. Искам да попитам обаче дали ще се появи проблем с налягането на фреона, когато водата в горния бойлер е студена и добавя още 10 метра тръба в долния. Например 10 градуса вода в горния и 35 в долния. Извинявам се за въпроса ако е неясен, но ми е малко мътно какво точно се случва в пустите му тръби.

dmitarp:
В тръбите се осъществява кондензация на фреона, до бойлерите трябва да са изолирани, така че да няма кондензация извън бойлерите. При студен първи бойлер, кондензацията и отдаването на топлината, изцяло ще е в него докато не се загрее. По принцип налягането в този кръг е постоянно, но разбира се, че има влияние дългата тръба и че в нея се губи налягане, което не е добре. Затова ако включваш друга тръба, включи я паралелно на първата (не забравяй да увеличиш и количеството на фреона в системата, 10 мм диаметър и 10 метра тръба е допълнително 0.785 литра фреон, при сегашното налягане), така няма да загубиш налягане в сравнение със ситуацията сега, малко ще се понижи коефицента на топлопрнасяне, но това ще се компенсира от по-голямата повърхнина на серпентината.

Sajanna:
     Паралелното свързване с два тройника ли да го осъществя?
     Много точни сметки правиш, би ли ме посъветвал какъв учебник да си купя за да добия сходни знания и увереност по тия термодинамични процеси. Ако има как и да е кратък... :D
     Аз май пропуснах да кажа в темата, че към момента КОП-а на системата ми е около 2.

epwpixieq-1:
Помествам следващото видео тук понеже мисля че тук е най-съвместимо с темата.
Видеото е относно домашно направен а термопомпа и е доста техническо, и определено образователно, за тези които не са запознати надълбоко с физиката и механиката на такива системи: https://www.youtube.com/watch?v=R_g4nT4a28U

Накратко изчислената премахната топлина от климатика е 6.5х подаваната ел енергия, като в това не се включва газов котлон което прави първичното загряване на флуида (вода и сол). При положение че се включи и тази енергия, както и трябва, този коефициент, според колегата пада на половина или 3.25х. Това според мен е забележително постижение при положение че източника на тази топлина не е необходимо да е газов котлон а слънцето което явно ще бъде преобладаващо особено лятото когато искаме да охладим въздуха.

plcsoft:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 08, 2020, 05:22:15 pm ---Помествам следващото видео тук понеже мисля че тук е най-съвместимо с темата.
Видеото е относно домашно направен а термопомпа и е доста техническо, и определено образователно, за тези които не са запознати надълбоко с физиката и механиката на такива системи: https://www.youtube.com/watch?v=R_g4nT4a28U

Накратко изчислената премахната топлина от климатика е 6.5х подаваната ел енергия, като в това не се включва газов котлон което прави първичното загряване на флуида (вода и сол). При положение че се включи и тази енергия, както и трябва, този коефициент, според колегата пада на половина или 3.25х. Това според мен е забележително постижение при положение че източника на тази топлина не е необходимо да е газов котлон а слънцето което явно ще бъде преобладаващо особено лятото когато искаме да охладим въздуха.

--- Край на цитат ---

Колега това което този човек показва въобще не е нещо ново. А и ми се вижда излишно усложнено, демек копае не където трябва! Имаше преди две три години един видеоклип на един германец който си беше поставил за цел с възможно най-евтините материали и най-малко средства да си създаде саморъчно направена термопомпа и крайният резултат беше реален КОП 5.2 за термопомпа 24 kBTU. При него предимството е че работеше с качественни фреони и имаше избор да купува качественна техника на много ниски цени.  Аз се помъчих да постигна тези негови резултати но не разполагам с толкова средства и КОП-а който постигнах с моята термопомпа е около 4.3 за 24kBTU климатик. Но всяко лято продължавам да я усъвршенствам защото има още какво да се желае и на пролет когато се стопли ще продължа с преработката че сега в студеното не ми се занимава. И тъй като се стремя както в живота така и в работата към максимална простота и надежност на всичко което правя то с интерес следях неговите клипове. Но в момента не ги намирам!? Явно му е писнало на човека да се занимава с олигофрени и е изтрил YouTube акаунта си. Пътищата за постигане на по-висок КОП са много прости и най-важното надеждни. Това го доказва практиката тъй като вече втора зима се топля с този КОП. Даже в момента навън е 5.5 гладуса  в стаите 22 градуса и термопомпата работи в цикъл 10минути работа/около 1 минута разкрежаване и  15-20 минути почивка с номинална консумация на ток около 1300- 1400W/h за 10 минути. И мърка като коте навън!?  :D Така че КОП от порядъка на 3.25 въобще не е проблем за нашите климатични условия дори и при -10 градуса. Просто техническото решение е по-скъпо.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия