Автор Тема: Начини за акумулиране на енергия.  (Прочетена 76058 пъти)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #15 -: Октомври 30, 2018, 09:52:35 am »
Има един руски учен Гулия, (предполагам, че е още жив) и книгите му се намират по нета. Та той е анализирал всички известни начини за акумулиране на енергия и е стигнал ( книгата е от преди 20г) до извода, че най-добрия акумулатор се оказва... маховикът, по - точно "супермаховик", който е на магнитна подвеска и се върти в обезвъздушено постранство с 20000 до 40000 r/min. Като си направих сметка какво трябва да похарча ( ако стане) за да го направя този маховик се отказах на часа. Тук се чу за някъкав фермер, който през деня нагнетявал въздух в подземен резервоар с помпа, работеща от слънчеви панели и през нощта въртял турбина, но не можах да проверя информацията. Така, че за сега съм на акумулатори....

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2018, 09:57:43 am »
Хора съсредоточете се върху неща които са конструктивни - тия алабалистики де са в последните мнения са излишни - дали ш са тупузи дали ш са резервоари или цепеници няма значение и е въпрос на възможности и преценка според тях - важен е фундаменталния принцип.
Каквото и да си говорим кинетичното натрупване на енергия от типа инертни маси и температурнокинетични процеси имат много кусури от които мърдане няма.

Най хубавото е да може да се ползва обратим химичен процес който да е с добър КПД от към маса и загуби.
За тая цел водорода е прекрасен енергоносител еле да намерим или да се сетим за начин да го акумулираме безопасно и рентабилно би било пробив.

Малко полет на фантазията от мен - представете си резервоар пълен с вещество което може да абсорбира водород в безопасна форма - подаваме в него водород той се абсорбира и когато ни трябва по някакъв начин го взимаме от там чрез контролиран процес.
« Последна редакция: Октомври 30, 2018, 10:23:19 am от montanar »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2018, 11:37:13 am »
montanar--Някъде бях чел,че в Австрия някой си беше направил парно с някакъв химичен елемент(нещо като сода каустик)на люспи.Зимата го смесвал с вода и се получвало енергия,тази вода съхранявал в резервоари и лятото на слънце изпарявал водата и химичния елемент кристализирал.На следващата зима пак го смесвал вода и т.н.Ставаше въпрос за няколко тона от този химикал.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2018, 12:15:12 pm »
epwpixieq-1, изчисленията съм ги направил (както писах вече по-горе - 4.655 kw/h), на теория си прав, но практическото извличане и ползване на тази енергия е невъзможно дори на 20%.
С 5 килограмова цепеница не можеш да придвижиш влак 475 тона на въпросните 200 метра по нагорнището с 10% наклон и това е практическата истина и всякакво "насадено мнение" не играе роля. Ако искаш, разбий я тая цепеница на трески или я пасирай, каквото искаш я прави ;D
Някои колеги, като гледат и сравняват само числата от сметките казват - да, няма смисъл, все едно е. Не, не е все едно. Ти сам го каза, че "ефективната трансформация на топлинна в механична енергия" е проблемът.
Гледаме кое е практично и възможно, не кое излиза на хартия само като резултат.

Ок, нещата са ясни, да оставим montanar да чопли химията...само да не го докара до някой взрив (или до обгазяване) ;D

Вариантът с компресирания въздух, който споменава Vetap също е доста ефективен (макар и с по-малко КПД), понеже също няма "фира" на енергия, ако не се ползва дълго.

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #19 -: Октомври 30, 2018, 12:40:52 pm »
atos имам опит и с взривое и с пожари и с обгазяване около пиролизните ми приключения  ;D .....
Май там е заровено кучето.

Веднъж правя експеримент с една от пиролизните ми установки и всичко както по дебелите книги ... воден затвор на - това онова .... и приключва процеса установката спира и аз зарязвам нещата както са - и по едно време БУМ ама яко взрив - и ко се оказа - тъй като  реакторния съд е яко нагрят и слд като спира процеса започва да изстива тоест обема на газа в реактора се свива и започва да смуче студена вода през водния затвор водата попада в реактора който още си е топъл и започва яко пароотделяне и те ти бум ... добре че пораженията не бяха големи.

Друг случай - почвам да си варя аз пиролизна течност всичко хубаво ама съм пропуснал да затегна капака на реактора - тръгва всичко нормално ама налягането в реактора скача и почва тайно да изпуска пиролизен газ - не го усетих понеже покрай установката заман си мирише на нещо и по едно време като пламна едно огнено кълбо около капака - само се дръпнах и гледах как гори докато падна налягането .....

3ти случай - ще пиролизкам кабел с дебела вкусна изолация - заредих всичко нормално и по едно време както се мотая отстрани усещам как почва да ме сърби и щипе по всички открити части на тялото - и при следващото вдишване тръпката не бе особено приятна ...... хлор ли беше какво ли беше незнам ма супер гадно нещо....

fantom4e

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #20 -: Октомври 30, 2018, 01:35:59 pm »
водорода е с ниско КПД, на цяла система я изкарате 40-60% в най-добрия случай.
проточни батерии, особено ако са по-големи (50-100кв) цената на киловат пада до около 10тина долара.
или нормални батерии, кеф литиеви, кеф оловни, КПД високо над 98%, цикли от 2к че до 10К в зависимост от материали и т.н.

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #21 -: Октомври 30, 2018, 09:04:52 pm »
Привет  ;), поздравления за начинанието и идеите - ето една и от мен:

Компесиран въздух, получен от "взривяване" на малки порции HHO - получен чрез електролиза... КПД  на системата не ни интересува толкова, щото тока ни е фри... Имаме компактна, подлежаща на лесна автоматизация, леко шумна, обаче - евтина система от която лесно ще черпим, складираната енергия...  ;)
« Последна редакция: Октомври 30, 2018, 11:41:53 pm от atos »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #22 -: Октомври 30, 2018, 09:24:13 pm »
bugman щом тока ти е фрии.. За какво ти е усложняване на системата. Ползвай си направо фрии..  ; :)
Поздрави!

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #23 -: Октомври 30, 2018, 09:40:48 pm »
Фри е га пиче, га ни пиче - не ми е фри..., или не съм разбрал задачата, нещо? ???

Сериозно - това е интересно, някой с готова клетка, лесно може да тества колко бара ще може да се  напомпат...

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #24 -: Октомври 30, 2018, 10:24:38 pm »
fantom4e твърдението ти за КПД при горене на водорода е напълно невярно.

bugman идеята е интересна обаче малко обясни какво точно имаш предвид - как точно предлагаш да се ползва енергията от изгаряне на водорода?

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #25 -: Октомври 30, 2018, 11:06:55 pm »
Идеята ми е да вкарваме определено количество HHO в тръба на която има някакви, еднопосочни клапани, които са така монтираи и разределени, че след като напълним тръбата, гърмим и от налягането се отваря клапан - вход към бутилката за съхранение. Тази процедура може да се повтаря до достигането на опредеено налягане или до колкото съумее да направи самата система...

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #26 -: Октомври 30, 2018, 11:16:16 pm »
bugman запознай се с принципите на горене на водорода - така няма да постигнеш налягане - при изгаряне на водород получаваш гореща пара която кондензира и си свива обема.

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #27 -: Октомври 30, 2018, 11:41:23 pm »
Днес след малък мозъчен щурм с dimitarp и с негова помощ в тиквата ми зелена изапочна да зрей една идея.
Сложничка но пък напълно се вписва в концепцията ми.
Не е минала през сметалото щото все още не точно структурирана и изяснена но ще я нахвърлям и тук да мине рецензия от колеги чието мнение ценя.

Та ..... идеята е да се изгради система която на базата на получена ел. енергия от слънцето директно да се произвежда въглеводородно гориво без добавяне на каквито и да е суровини а системата сама да си ги добива от атмосферата.
Знам шантаво звучи но болен мозък това може да роди.

Разложен принципа е следния.
Имаме атмосфера в която има всичко необходимо за получаване на гориво.
имаме водни пари
имаме въглероден диоксид
Друго освен енергия да задвижим процеса не ни трябва.
Тоест провеждаме криосепарация на въздуха при -80 градуса целзии от която получаваме вода и въглероден оксид (вероятно и други неща но още не знам кави)
След това загряваме леко до и изпаряваме само въглеродния оксид и го прибираме на сигурно под възглавницата
После прибираме водата - тя ще ни трябва.

До тук имаме въглероден оксид и вода.
Сега разлагаме водата и и взимаме само водорода.

След това чрез Фишер-Тропш процеса си правим от водорода и въглеродния оксид каквото там гориво искаме.

Цялата тая дъндания има камара неизвестни но дори само 20% КПД да има на изхода ще имаме гориво което ще може да се съхранява и ползва в необходимия момент.
« Последна редакция: Октомври 31, 2018, 12:06:48 am от montanar »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #28 -: Октомври 30, 2018, 11:48:09 pm »

Монти, за тия -80 градуса колко енергия ще трябва?
И колко хиляди кубика въздух ще трябва да прекараш?
Ще вземеш да източиш атмосферата бе, калпазанин такъв ;D
 

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #29 -: Октомври 30, 2018, 11:55:24 pm »
Аз и на горенето на вода за гориво не съм фен, после какво - от пясък вода ли ще правят потомците?