Автор Тема: Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?  (Прочетена 109845 пъти)

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Магнитното поле си е съвсем материално. На практика това е просто електростатично поле, просто не го виждаме като такова в нашата отправна система. В нея обектът изглежда електронеутрален. Релативистки ефект и пряко доказателство за СТО

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ускорението обаче може да става за различно време, това показва че фактора време не е решаващ за ускорението
Поредният абсурд!
Все едно да кажеш - "размерът може да става за различно разстояние"???

Ускорението не може "да става за време", то е величина!
УСКОРЯВАНЕТО може да става за някакво време, в зависимост от наличното ускорение!
Повтарям се, но явно това не стига до нечий разум?
И тук Радико е безцеремонно прав:
Това че времето не е материално "за сега" не означава че не съществува. Означава само, че има хора на които не им досега измерността на съзнанието за да го осъзнаят.

технократ, попрочети малко тук и там, където сме коментирали вече доста неща, например тук:

http://mazeto.net/index.php/topic,9254.0.html
и тук
http://mazeto.net/index.php/topic,9942.0.html
и тук
http://mazeto.net/index.php/topic,6187.msg35289.html#msg35289

...химията като естественна наука изучава съединенията и техните елементи, които са материална категория обекти, процеси и явления, същото е и с физиката, която изучава материалните тела и частици и техните проявления, като: движение, енергетични превръщания, топлообмен, електричество, радиация, механични явления и прочее.
Много бих искал да знам как физиката измерва скорост, без да бъде зачетена мерната единица за "време"?
Как изобщо се отчита движение, без да бъде зачетена мерната единица за "време"?
Топлообменът как се отчита, без мерната единица за "време"?
И как изобщо протича процес, без мерната единица за "време"?

П.П.Направил съм автокорекция на поста си с маркиране, за да не се губи смисъла на постовете след този/А/
« Последна редакция: Октомври 28, 2018, 07:58:09 pm от atos »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Цитат
Много бих искал да знам как физиката измерва скорост, без да бъде зачетена мерната единица "време"?
Как изобщо се отчита движение, без да бъде зачетена мерната единица "време"?
Топлообменът как се отчита, без мерната единица "време"?
И как изобщо протича процес, без мерната единица "време"?

"Време" не е мерна единица, прочетете в уикипедия ако не вярвате.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
А така низо, заяждай се. Хващай се за буквата та да види атос хубаво ли ми беше той като се заяждаше, че вместо "число" съм написал "цифра" въпреки, че наповечето хора е ясно, че тази замяна означава, че това число е много преувеличено от друг.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
 ;D ;D ;D ;
Да, правилно отбелязвате, понякога и аз допускам грешки, но си го признавам, за разлика от някои и не се запъвам :D
В този контекст, времето не е мерна единица, а величина! Мерната единица за величината време е час (минута, секунда и т.н...). Най-простия факт, показващ това е, че го измерваме със всякакъв вид часовници!
Разбира се, че времето е величина в смисъла, в който се формулират чрез него други величини от категорията скорост (и всички свързани с каквато и да е скорост величини) във физиката! Ако не е, въпросните понятия ще са напълно безсмислени.
Колкото до уикипедия - там обясненията са базирани именно на ТО, която точно в тази тема подлагаме на съмнение, т.е. - не може да ползваме безрезервно за основа на формулировка теория, която атакуваме.
Уикипедия не е "алманах" на науката (и аз съм публикувал статии в нея). Ако Кадуцеус помести там статия за оргона, позовавайки се на солидни трудове от изследователите, едва ли ще убеди скептиците, че "такова животно има" ;D, че и да повярват безрезервно (щом е в уикипедия, нали).
Разглеждали сме доста обширно темата за времето (поне в посочените от мен по-горе теми), за да е ясно на всеки, че това понятие го ползваме в доста широк аспект!
В конкретния случай обаче, времето, ползвано във физиката, за определяне и формулиране на явления и други понятия се употребява в строго конкретен контекст и това, смятам не е нужно да се дообяснява?


 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Kal Какъв е този оксиморон които си написал.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Възможно ли е човека да има предвид, че ускорението, както и скоростта може да се променя във времето, тоест в дадени условия "а" да не е константа, а да имаме delta A - разлики в стойността на ускорението в различни времеви точки, в зависимост от промяна на силата F?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
;D ;D ;D ;
Да, правилно отбелязвате, понякога и аз допускам грешки, но си го признавам, за разлика от някои и не се запъвам :D
В този контекст, времето не е мерна единица, а величина! Мерната единица за величината време е час (минута, секунда и т.н...). Най-простия факт, показващ това е, че го измерваме със всякакъв вид часовници!
Разбира се, че времето е величина в смисъла, в който се формулират чрез него други величини от категорията скорост (и всички свързани с каквато и да е скорост величини) във физиката! Ако не е, въпросните понятия ще са напълно безсмислени.
Колкото до уикипедия - там обясненията са базирани именно на ТО, която точно в тази тема подлагаме на съмнение, т.е. - не може да ползваме безрезервно за основа на формулировка теория, която атакуваме.
Уикипедия не е "алманах" на науката (и аз съм публикувал статии в нея). Ако Кадуцеус помести там статия за оргона, позовавайки се на солидни трудове от изследователите, едва ли ще убеди скептиците, че "такова животно има" ;D, че и да повярват безрезервно (щом е в уикипедия, нали).
Разглеждали сме доста обширно темата за времето (поне в посочените от мен по-горе теми), за да е ясно на всеки, че това понятие го ползваме в доста широк аспект!
В конкретния случай обаче, времето, ползвано във физиката, за определяне и формулиране на явления и други понятия се употребява в строго конкретен контекст и това, смятам не е нужно да се дообяснява?

Атос, ето колко широко понятие е времето https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5 Може да се смята като величина но абстрактна по своята същност, както например множествата на числата в математиката. И виж, под достойнството ми е да ти обръщам повече внимание на твоите постове, защото не си на мойто ниво по темата. Отговорите ти са прости и смешно детински, наивни и с нотки на заяждане.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Възможно ли е човека да има предвид, че ускорението, както и скоростта може да се променя във времето, тоест в дадени условия "а" да не е константа, а да имаме delta A - разлики в стойността на ускорението в различни времеви точки, в зависимост от промяна на силата F?

Разбира се когато ускорението не е линейно, неговата стойност се променя с времето и то не е константа. Това се случва когато силата действаща на тяло постоянно намалява или нараства, тогава и ускорението се мени във времето, тоест имаме различни ускорения за еднакви интервали от време.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Технократ, всички мерни единици са измислени, но са измислени за наше удобство. И е добре да боравим с тях, защото ще настане такова объркване че...

 И следващия път като закъснеете за среща, обяснете на гаджето си че ви чака в "грешната ситуация".(според вас време няма).

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Технократ, всички мерни единици са измислени, но са измислени за наше удобство. И е добре да боравим с тях, защото ще настане такова объркване че...

 И следващия път като закъснеете за среща, обяснете на гаджето си че ви чака в "грешната ситуация".(според вас време няма).

Мерните единици, часове - секунди - дни - седмици - месеци - години, са за мерене на време, никой не ги отрича, въпроса е какво мерим? физически сили, маси,енергии или обеми? не - мерим време, а то няма плътност - маса - обем, или енергия, следователно не е физична категория понятие. А за срещата си с гаджето, може да не ползвам време, а примерно изгрева на зорницата ;) Важното е да има конвенция за срещата :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Мерните единици, часове - секунди - дни - седмици - месеци - години, са за мерене на време, никой не ги отрича, въпроса е какво мерим? физически сили, маси,енергии или обеми? не - мерим време, а то няма плътност - маса - обем, или енергия, следователно не е физична категория понятие.
Енергията няма обем. Силата няма маса. Така че какво мерим реално? :)
Защо решаваш че за може нещо да бъде измерено то трябва да има определени характеристики. Кой решава какви характеристики трябва да има нещо, за да може да се мери?
Системата SI дефинира седем основни единици:
Цитат
Седемте основни единици са метър, килограм, секунда, ампер, келвин, мол и кандела
Те не са абсолютно независими. От много време учените се опитват да изразяват всяка една от "основните" сили с друга. Примерно метъра се дефинира чрез секунда. Ампера се дефинира чрез метър. Мол-а се дефинира чрез килограм. Канделата се дефинира чрез секунда (участва в честотата на излъчването).

Ако махнеш времето, една камара основни единици също оставят висящи. Оставаш без метър, а оттам без ампер, а и без кандела.
Има напъни килограма също да се изрази чрез метър. А метъра се изразява чрез секунда. Начи оставаш и без килограм.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0

Магнитното поле си е съвсем материално. На практика това е просто електростатично поле, просто не го виждаме като такова в нашата отправна система.
Това в абсолютно грешно виждане и съждение, чак ме учудва че никой друг не му е обърнал внимание, да не говорим, че има сравнително елементарни експерименти, които всеки може да направи, противоречащи на това ви твърдение. Първо прочетете малко научна литература, направете малко експерименти с високоволтово електростатично поле и след това вижте дали ще решите се изказвате така голословно.
За ваше улеснение прилагам литература, която някои колеги могат да критикуват, че е от преди 100 години, тоест от "каменната ера", написана от един от титаните на електродинамчините науки Стаймец (който между другото е основател  и първи ръководител на научните лаборатории на General Electric ) за да ви служи най малко, като оправна точка, ако не помогне за образованието ви. Забележете разликата на ст. 32 между електричното и магнитно поле, най-малко от чисто геометрична конфигурация, като изобщо не отварям и дума за динамичните свойства на полетата.
За добро или лошо, в крайна сметка, образованието всеки може да го придобие, стига да прояви желание и усърдие, но разбирането на физическите процеси си е дарба, която човек или е има или няма, тя може само да се развие но не и да се научи. Или както е казал Стаймец, това е разликата между тебешир за 1 долар и дарбата да се разбера къде се явява проблема за 9999 долара, и това е на цени, когато златото е било 22 долара за тройунция ( 31 .1 грама).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
... времето е величина в смисъла, в който се формулират чрез него други величини от категорията скорост (и всички свързани с каквато и да е скорост величини) във физиката! Ако не е, въпросните понятия ще са напълно безсмислени.

 juliang също го обясни перфектно, и макар и с риск да засегна "достойнството на технократ", ще кажа, че това също не е вярно:
тоест имаме различни ускорения за еднакви интервали от време.
Все едно да се твърди, че има тела с различно тегло за едно и също време - изразът е абсурден!
Различните ускорения си ги има като параметър, това вече, че може да се прилагат за еднакъв (или различен) интервал от време е съвсем отделен въпрос!
Непостоянните ускорения не е задължително да са с линейна променлива стойност. Може да са на "тласъци", "импулси" и други произволни прояви!
Непостоянното ускорение може да е равномерно (нарастващо или намаляващо) и неравномерно!
При всички случаи обаче, то може да се разглежда като действие от различни постоянни ускорения, "разбити" в безкрайно малки интервали от ВРЕМЕ!

Ако търкулнем по плоскост с наклон 20 градуса един цилиндър, който има ексцентричност на масата в оста, той ще се движи на тласъци, но това не променя факта, че земното ускорение, което му действа си е "G" по синус от 20 градуса - константа! Да, скоростта ще е променлива, но това не значи, че ускорението е променливо! Ще е променливо само ускоряването му!

...образованието всеки може да го придобие, стига да прояви желание и усърдие, но разбирането на физическите процеси си е дарба, която човек или е има или няма, тя може само да се развие но не и да се научи. Или както е казал Стаймец, това е разликата между тебешир за 1 долар и дарбата да се разбера къде се явява проблема за 9999 долара, и това е на цени, когато златото е било 22 долара за тройунция ( 31 .1 грама).
Много вярна констатация, за съжаление!

технократ, линкнах ти няколко теми от форума ни, запознай се с тях, преди да преоткриваш топлата вода!
И да, аз няма как да съм на нивото на човек, който не прави разлика между ускорение и ускоряване!

П.П.Ей сега ако кажеш, че тела с различна маса падат с различно ускоряване (т.е.  действа им различно ускорение), ще избиеш рибата за пореден път!
« Последна редакция: Октомври 30, 2018, 02:02:49 am от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Само да вметна:
Наистина телата с различна маса се ускоряват различно. Това обаче само хипер-теоретично. Някой дали се досеща защо.