Автор Тема: Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?  (Прочетена 109802 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
...А ти технократ, това което не разбираш е че за да ускориш едно тяло до дадена скорост, ти трябва определено количество енергия. Колкото по малко енергия влагаш, толкова повече ще е времето до заветната точка.
За да ускориш едно тяло до определена скорост ти трябва едно и също количество енергия. Въпроса е че това можеш да го направиш с различна сила - с малка сила ще ускоряваш бавно, с голяма сила - по-бързо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Атос, ускорение има и при забавянето, така че не го изключвай.
Не съм го изключвал нито за миг! В конкретен пример само съм избирал конкретна "посока" на ускорението...
Равномерното ускорение е величина! Тя е установена, определена, формулирана и "капсулована" като стойност чрез времето, което е измерено за промяна на скоростта(подобно на примера с банкнотите).
Ускоряването е прилагане на това ускорение за единица време (скоростта, с която харчиш/печелиш банкнотите).

А ти технократ, това което не разбираш е че за да ускориш едно тяло до дадена скорост, ти трябва определено количество енергия. Колкото по малко енергия влагаш, толкова повече ще е времето до заветната точка.
И съответно - колкото е повече времето за това - толкова е по-малка величината ускорение. Времето, за което едно тяло се ускорява до определена скорост е в обратна зависимост от големината на ускорението!

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Ората от гаража отдавна са патентовали ускорометъра, на пазара вече има УсМ4, тука се препираме кво е това и ква МУ е природата.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Юлиане, по принцип си прав, но ... понеже  енергията(силата) няма да е само за момент, според мен няма значение кое от двете ще се използва.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
 Пичове, много яко сте впрегнали каруцата не пред коня а направо вместо него. Всичко това, под вещите напътствия на "спасителя в ръжтта" 
Само за информация:
 Скоростта на едно тяло е равна на ускорението "g" умножено по времето "t"
Другото са форми на кръвопреливане за спасяване живота на един умиращ.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Спасителя пуска фишеците ;)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Пичове, много яко сте впрегнали каруцата не пред коня а направо вместо него. Всичко това, под вещите напътствия на "спасителя в ръжтта" 
Само за информация:
 Скоростта на едно тяло е равна на ускорението "g" умножено по времето "t"
Другото са форми на кръвопреливане за спасяване живота на един умиращ.

Ускорението обаче може да става за различно време, това показва че фактора време не е решаващ за ускорението но силата и масата да, понеже като им променяме стойностите ще се изменя и ускорението, а за да променим стойностите на времето през което действа дадена сила на тяло, или масата на тялото, трябва пак да бръкнем във величините сила и маса. Та с прости думи, времето не е физична категория то само описва физични картини, но по същността си не е физично, не е и метафизично по скоро е конструкт на познанието.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Не, е Фактора "време" няма нищо общо с фактора ускорение. Това че времето не е материално "за сега" не означава че не съществува. Означава само, че има хора на които не им досга измерността на съзнанието за да го осъзнаят. Вярно трудно е и напред назад, и ляво дясно, и горе долу, че и за капак по рано и по късно. Че и няма частици за по късно. Ма за последното не се притеснявай, скоро ще се сетят да ги измислят. И ще ги нарекат "Хронони" помни ми думите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
 Ха тази дума била вече заета.
 ;D. Значи ще са Темпотони. Значи говоря не за отрязък време а за материална частица отговорна за съществуването на време.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Не, е Фактора "време" няма нищо общо с фактора ускорение. Това че времето не е материално "за сега" не означава че не съществува. Означава само, че има хора на които не им досга измерността на съзнанието за да го осъзнаят. Вярно трудно е и напред назад, и ляво дясно, и горе долу, че и за капак по рано и по късно. Че и няма частици за по късно. Ма за последното не се притеснявай, скоро ще се сетят да ги измислят. И ще ги нарекат "Хронони" помни ми думите.

Поне аз мисля че времето не е с материална основа. Но има един учен Козирев който смята че времето е материално и има дори своя плътност. Провел е редица опити за да докаже това, макар че официалната наука го причислява към графата на псевдоучените. Ако си запознат с трудовете на Козирев, може да споделиш твоето виждане по въпроса. ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Имаме си тема за него. Макар, че аз не споделям възгледа.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Опитите на Козирев ( който не е запознат с тях, има информация в интернет) са озадачаващи, но мое лично мнение е че времето не е материална категория, а следствията от опитите на Козирев се дължат на нещо свързано с термодинамиката което не е изучено и депърва предстои да се изучи. Ето една обещаваща теория която може сносно да обясни много от загадъчните следствия от експериментите на Козирев и експериментите потвърждаващи релативистките ефекти на Айнщайн.http://styleglassbg.com/od/viewtopic.php?f=16&t=359#p17177 Всъщност колегата Хипарх има думата  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ами как да е материална категория коя друга посока се явява материална. Това че можем да посочим в дадена посока с материална пръчка означава, че пръчката е материална а не посоката.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Ами как да е материална категория коя друга посока се явява материална. Това че можем да посочим в дадена посока с материална пръчка означава, че пръчката е материална а не посоката.

Обекта на изучаващото не е материален, това имам в предвид като казвам че времето не е материална категория и като обект на изучаване не подлежи към материалните категории които се изучават от естественните науки. Например химията като естественна наука изучава съединенията и техните елементи, които са материална категория обекти, процеси и явления, същото е и с физиката, която изучава материалните тела и частици и техните проявления, като: движение, енергетични превръщания, топлообмен, електричество, радиация, механични явления и прочее. А хуманитарните науки не изучават обективно материални явления и процеси, които обаче в основата си са детерминирани от естествените закономерности и процеси на обективната действителност, с които се занимават естественните науки като физика, химия, биология.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Подозирам вече, че малко сме на различни езици, та за това да попитам:
Кое му е материалното на магнетизма. Със коя материя два магнига се привличат.
Приемам отговори само според официалната наука.