Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Уред за домашно топло и студено пушене на месо

<< < (2/8) > >>

MTM:
Напълно подкрепям мнението на Радико. Както и аз писах по-горе.
 Нека опушеното месо си бъде Натурално опушено.
 А не както в Месопреработвателните  предприятия. Там се ползва Китайски екстрат, залива и се инжектира месото. Само остава и високо да му пуснем.

mirkata:
Има  мнения, че най добре и най лесно е да се направи пушено месо/риба по старомодния начин. Да, така е.  Но този начин има много недостатъци.
Както виждате от клиповете хората, които имат намерение да си направят такава система не жалят време и средства. Те го правят защото го могат. За тези, които имат възможности пък си го купуват.   Ако се запитате защо е така, сам ще си отговорите на въпроса. Ами просто е, те знаят, че нашата храна е нашето здраве. Наблягат на качеството, а не каквото стане, както някои си мислят, че  важното е да е лесно и евтино.
Та на въпросите, интересувайки някои от потребителите.
Ясно е, че самите устройства едно с едно не си приличат. Всеки има свои виждания по този въпрос.
А вариантите са много: преносими, стационарни, за вилата, в апартамента, дървени, тухлени, метални, малки, големи, прости, сложни и т.н. Сериозните системи са с инсталирани термометри, хигрометри, таймери, блокировки, изпълнени с подходящи материали.
Как се подготвя материала, как е технологията, как върви процеса, колко време трае  процеса, нужно ли е източник на ВН и т.н.
Ще се опитам да дам пояснения за домашната сушилня, доколкото съм запознат.
Материала се обекървява,подсолява, ако е нужно се сварява, и накрая се изсушава. Непременно се изсушава, защото иначе след обработката материала горчи.
Така подготвения материал се закачва на куки в съда. Пуска се филтрирания пушек, вентилатор вкарва принудително пушек, включва се нагревателя  за да достигне необходимата температура, подходяща за топло и студено пушене. Пушека се филтрира през елементарен воден филтър, защото той е производно от материал, който изгаря. Самия пушек съдържа микрочастици и те замърсяват материала. Това разбира се влошава качеството на крайния продукт. Промишлената обработка не би позволила това, с малки изключение от недобросъвестни производители.
В зависимост от теглото на материала, вида и дали е със или без ВН, времето за пушенето е от 20-30 минути до 2-3 денонощия. ВН ако се включи, процеса се ускорява от 5-10 до 15 пъти, ориентировъчно. ВН ускорява пушека по бързо да се набие в материала. Принципа на електронната радиолампа.
Това е процеса в резюме. Аз само предавам опита на руснаците, не искам да навлизам в спорове. Все пак тази наука е утвърдена от колективи специалисти и любители. Има толкова много материали и теории, че тази наука не може да се научава с мислене а с четене и обучение, така мисля аз.
Много повече подробност има във форума ferner

edin:
Hv се ползва, за да прилепва пушека по порите на месото. И в боядисването на автомобили, се ползва същата техника.

Радико:
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=13798&start=40
В този форум е доста добре обсъдена темата. Все пак относно ускореното опушване, Ти какво би избрал измежду две чиний боб на масата едната е с боб варен в тенджера под налягане а в другата боба е къкрил 3 часа в глинено гърне.
Цялата тая галимация с обработките с високо напрежение се обезсмисля поради наличито на течен пушек. Ама какво да ти обяснявам аз виж линка по горе.

juliang:
За мен опитите насилствено да опушиш месото е съпоставимо с опита насилствено да си изсушиш луканката или филето. Или да направиш кашкавал за 1 седмица...
За да се постигне истински вкус, трябва да се спазва технологията за производство. Времето е една от съставките в технологията.

П.С. 2 седмици ям истинско масло, истински кашкавал и истинско пушено сирене (благодарение на една малка мандра до Асеновград, където свършихме малко работа). Първите няколко дена стомаха ми се бунтуваше яко - явно организма ми е забравил какво е да се ядат млечни продукти. След това всичко утихна. Вчера свърши кашкавала и си отрязах от тоя от магазина... е*ати мизерията, все едно ям пластмаса. Не знам какво ще правя като свърши маслото...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия