Справочници, схемотехника, теория > Обща схемотехника

Задача по електротехника?

<< < (3/4) > >>

Nicolov:
Е, като цяло някой има ли идея какво точно се получава на изхода? Сбор от токове по Ом или резонансна стуктура или? Идеята се роди от това как едно събитие може да изпревари друго! Демек, частица която се движи равномерно-праволинейно да изпревари предходна, друга частица също движеща се равномерно-праволинейно без ускорител. Най-простият пример ми дойде с тази схема с резисторите!

ppankov:

--- Цитат на: Nicolov в Март 11, 2009, 11:38:04 pm ---Е, като цяло някой има ли идея какво точно се получава на изхода? Сбор от токове по Ом или резонансна стуктура или? Идеята се роди от това как едно събитие може да изпревари друго! Демек, частица която се движи равномерно-праволинейно да изпревари предходна, друга частица също движеща се равномерно-праволинейно без ускорител. Най-простият пример ми дойде с тази схема с резисторите!

--- Край на цитат ---

Извини ме не те разбирам...какъв сбор токове по Ом? Теорията за математическия модел на токовете във днешната електротехника е на Кирхоф...

Както и да е :)
 
Както ти спомена altium по горе: 4017 с последователни сигнали на изходите си, но съответно резисторите ако са с различни стойности, ще имаш различен пад на напрежение.
От определен изход можеш да имаш само логическа нула и от определен изход можеш да имаш само логическа еденица, зависи какво искаш да сумираш на изхода : амплитуди, периоди, фази ?
Казвам сумираш, защото оставам с впечатление от блоковите ти схеми, че всичко искаш да събереш на едно, потърси по темата "суматори".
А ако умишлено искаш да ти закъснее сигнал, както казва LAZY ползвай закъснителна линия от блок за цветност, примерно: ЗЛ(закъснителна линия) за цветност 64мс(микросекунди), ЗЛ за яркост 150мс и т.н.
Ако са готови величини, например : температура, ниво,налягане, напрежение,ток и т.н. и не ти се занимава да събираш всичко с дискретни елементи, то може на логическо ниво с малък компютър да настроиш мониторинг на всяка една величина и да имаш едновремен мониторинг на всички величини във стойности като бар-граф или просто с цифри.
"Honeywell" предлагат готови компютри точно за тази цел, само трябва всяка величина да се доведе до подходяща аналогова стойност и да се свърже към входа му.
"Honeywell" е със собствена тастатура, 4" цветен дисплей, флопи благодарение на което, всичките готови крайни настройки да се запаметят на дискета.
Nicolov, каква ти е идеята все пак? :)

stneo:
Здравейте
аз съм нов посетител  в този форум  и за това ще ви помоля да  ме извините  , ако правя нещо  не както трябва
А сега по темата
Както  и да ги редуваш  тези съпротивления  и  с каквато  и честота да им прилагаш  винаги  ще получиш  тази мощност  , която  си вложил  минус загубите  от съпротивленията

mi68:
Идеята е правилна но не се разбира. Първото активните съпротивления трябва да се заменят с реактивни. Правилно се набляга на два параметъра дължина на вълната и време. Връзката е скорост на разпространение( пространствен параметър) ако сме във времевата област, време на разпространение, за честотна лента- групово време за разпространение. Във връзка с това се получава интеференция и дифракция. По интересно е приложението при тесловия трансформатор на голямото време за разпространение(ниска скорост на разпространение).1. постигане на резонанс на по-къси дължини- малки размери т.е. практични устройства; 2. при много ниска скорост имаме стояща вълна и имаме усилване  на енергията.
Като резюме трябва да се формулира задачата и да се избере принципа и да имаме практични резултати. В случея са общи приказки и нищо конкретно.

giunal:
Любопитен въпрос. Но мисля, че грешиш при расъжденията и въпросът трябва да се доразвие. Ще ти обясня защо смятам така:
1. Това, че имаш различни дължини на проводниците и поставиш различни съпротивления за да изравниш времената не означава, че времето за преминаване на даден електрон през проводника  ще се промени, просто ще се промени времето за зареждане на проводника - нивото на сигнала (ако това целиш). Което означава, че никога електроните ти няма да престигнат по едно и също време каквито и мерки да предприемеш. Единственно можеш да изравниш нивата на сигналите.
2. По какъв начин ще сравниш времената (кой ще ти бъде критерия за сравнение)? Ще използвам аналогия. В съобщителната техника има специални уреди за измерване на кабелни повреди по многочифтови кабели (говоря ти за по-съвременните уреди). Всички тези уреди за да измерят точно и правилно разстоянието на което се намира повредата по дадена дължина на многочифтов кабел се нуждаят от цял проводник по цялата дължина с който да сравняват повредените и така определят разстоянието и мястото на повредата. Иначе караш наслука и каквото стане. така че доразвии въпроса и дай по ясни критерий за да ти помогнем.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия