Автор Тема: Въпрос  (Прочетена 9254 пъти)

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Въпрос
« -: Април 28, 2018, 01:29:02 pm »
Имам проблем с инвертора.
И на двата изхода ми дава фаза. Това го реших със заземяване на едната.
Обаче като го включа ми офазява входа от акумулатора и плюса и минуса.
Някой може ли да ми даде идея как да оправя това.
Благодаря предварително :)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Въпрос
« Отговор #1 -: Април 28, 2018, 03:18:51 pm »
дайте данни за инвертора, (марка, модел, мощност). Възможно е да се дължи на проблем в галваничното разделяне на входа от изхода, ако въобще съществува такова. При мен се наблюдава подобно нещо при 90 ватовото оригинално фабрично захранване на лаптопа, където на постояннотоковия изход 19 волта като се пипа с ръце се усеща едно бръждене с мрежова честота, въпреки че са взети уж всякакви мерки за добра изолация на входа от изхода

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Въпрос
« Отговор #3 -: Април 29, 2018, 10:22:29 am »
 vradev, премести заземяването на другия изход така има някакъв шанс да се оправи. И защо си взел инвертор с модифицирана синусоида, внимавай с тоя може да изгориш някой хладилник или асинхронен мотор.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Въпрос
« Отговор #4 -: Април 29, 2018, 10:38:33 am »
Ха-ха, тази "модифицирана синусоида" ми звучи много тенденциозно! Все едно е специално модифицирана, за да работят по-добре електроуредите с нея... Аз бих я нарекъл "куца синусоида" или направо "бичкия".
Има българска разработка по въпроса, продължена като дело от Coke2K.
Има и комерсиално реализирана от TechnoGamma и предлагана от УНИКАД:
http://www.unicad.bg/pv_inv_t_s600.htm
Което даже не е инвертор, ами готов UPS - само 12V акумулатор (до 200Ah) трябва да му се закачи.
Ако им приплачете - и 1000W инвертор ще ви направят.

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: Въпрос
« Отговор #5 -: Април 29, 2018, 10:57:00 am »
Сменях заземяването на единия и другия изход, но няма резултат.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Въпрос
« Отговор #6 -: Април 29, 2018, 12:17:56 pm »
vradev, нормално е да ти свети фазомера и на двата накрайника на изхода защото "модифицираната синусоида", която си е чист правоъгълник :) се прави с мостово стъпало в ключов режим, захранено с около 240V постоянно напрежение получено от импулсния инвертор. Поради тази причина фазомера ще ти свети навсякъде :). Нормално е също, като заземиш единия край на изхода да ти свети фазомер на клемите на акумулатора, защото същия "увисва" спрямо едната полувълна на изходното напрежение. Ако заземиш и единия край на акумулатора ще получиш търсения ефект.
Все пак, както казва krasias, този инвертор изобщо не е подходящ за захранване на променливо-токови двигатели в това число хладилници и др. Не че няма да работят, но ще греят много и може дори да се повредят при продължителна употреба.

П.П. ако имаш генератор с ДВГ и не го заземиш (пуснеш го на изолирана подложка) ще имаш същия ефект, фазомера ще ти свети и на двата края.