Животът- начин на употреба! > Политика, религии, себеосъзнаване

това наистина трябва да ни плаши

<< < (21/266) > >>

hyparh:

--- Цитат на: tobo1 в Март 20, 2019, 03:15:59 pm ---Преди компютрите едва ли някой се е интересувал от RGB модел.

--- Край на цитат ---

Зараждането на RGB модела датира от около 1850г. когато Томас Юнг, Херман Хелмхолц, а малко след тях и Максуел, го предвиждат теоретично.
Юнг-Хелмхолц изграждат теорията за трихроматичното цветно виждане, а Максуел - за цветовия триъгълник.


--- Цитат на: x_name41 в Март 20, 2019, 03:43:48 pm ---А някой може ли да демонстрира чрез призма какъв цвят ще се получи при смесването на RYB?

--- Край на цитат ---

Получава се цвят мракобес :D Той се състои от оранж-металик, в комбинация с цианово тюркоазено и леки оттенъци на пурпурно с подложка от бягащи вълни на лазурено и дълбоко сребристо. Този цвят направо разцепва мрака, от където идва и красноречивото му име :D

Това, разбира се, в кръга на шегата :) Имам призма, но отделянето на необходимите цветове ще е трудна работа без специализирана оптика. Всеки, наблюдавал отблизо цветовете на спектъра, вижда, че няма никакви резки граници между "отделните цветове". Разложената бяла светлина е един непрекъснат спектър с плавно изменяща се дължина на вълната. Фотони от целия видим спектър може да се съдържат във всеки цвят, но в малки концентрации.

Вероятно е възможно (при строго определени условия) т.нар. "основни" цветове да подлежат на по-нататъшно разлагане, разкривайки нов вид цветове, видими само при такива условия.

В този ред на мисли... Една гатанка:
Как може да се направи огън, който да поглъща цялата околна видима светлина (съответно цветът му ще е черен) и да хвърля сянка върху стената? ;)

juliang:

--- Цитат на: Радико в Март 20, 2019, 07:50:36 pm ---Системата която използват печатарите се нарича CMYK  последното е кармин.

--- Край на цитат ---
Последното е blacK, и е необходим защото със CMY можеш да получиш бяло, но не и черно (черно можеш да постигнеш с RGB). А бяло в големия процент случаи не ти трябва, защото печаташ на бяла хартия. Виж черно ти трябва в тоя случай :)
Но както каза - това са подробности.

hyparh:

--- Цитат на: hyparh в Март 20, 2019, 07:52:14 pm ---В този ред на мисли... Една гатанка:
Как може да се направи огън, който да поглъща цялата околна видима светлина (съответно цветът му ще е черен) и да хвърля сянка върху стената? ;)

--- Край на цитат ---

Подсказка: Трябва ни монохроматичен светлинен източник. Засега няма да казвам с каква дължина на вълната :)

Аtos:

--- Цитат на: Радико в Март 20, 2019, 07:03:57 am ---Зелената боя атос, боя а не цвят.

--- Край на цитат ---
Разбира се, че става дума за бои! Детското филмче (за Лека Нощ Деца) беше точно за бои, оттам тръгна всичко! Да не си мислите, че биха ги натоварили с обяснението на спектрален анализ от свръхнова?

Обобщаваме - смесването на трите основни бои дава...черен цвят. Смесването на трите основни светлини дава бял цвят.

Хипарх - "светваш лампата и...стаята потъва в мрак"...ще чакаме демонстрация ;D ;D ;D

hyparh:

--- Цитат на: atos в Март 20, 2019, 11:32:15 pm ---Хипарх - "светваш лампата и...стаята потъва в мрак"...ще чакаме демонстрация ;D ;D ;D

--- Край на цитат ---

Това, което споменаваш изисква екзотичен източник/излъчвател на... нещо (трудно е да се определи, но вероятно са вид частици), което поглъща светлината от целия видим спектър. Явлението е реално и е абсолютно непознато за официалната наука. Наблюдава се рядко в природата точно преди започване на силно земетресение, като се изразява в "изчезване на Слънцето и неговата светлина" за кратък интервал от време (1-2 секунди). Обикновено е предшествано от зелен проблясък на цялото околно пространство и атмосферата.
Според разкази такова "черно пространство" (заедно със свирепа перманентна буря, вероятно предизвикана от температурния контраст) присъства и в извивката при преминаване от външната към вътрешната земна повърхност (в случая през Северния полюс).
Разглежда се и в една от главите на "Изгубените открития" - чернотата, възникваща при заваряване на огромните корабни корпуси.

Но да се върнем на експеримента :) В случая при светване на монохроматичния светлинен източник, стаята се осветява, но пламъка (от спиртник примерно) става черен и хвърля сянка. Ок, ще кажа и дължината на вълната - 589nm, което е характерната спектрална линия на натрия. Необходимата светлина се постига само с натриева лампа с ниско налягане. Но как пламъка става черен (т.е. поглъща тази светлина)?
Подсказка: Подобното блокира подобно :)
Вече не би трябвало да е трудно за досещане.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия