Животът- начин на употреба! > Политика, религии, себеосъзнаване
това наистина трябва да ни плаши
Chokoch:
Според учебниците по физика и астрономия за седми клас, светлина с произволен цвят може да се получи чрез смесване на светлинни снопове с три основни (първични) цвята: червен, зелен и син, съответно red – червен, blue – син и green – зелен, се образуват и съчетания като RGB
Колбичките в човешкото око са три вида: за едни от тях максимумът на абсорбционната крива е при 560 nm (червена светлина), за други – при 530 nm (зелена светлина), а за трети – при 420 nm (синя светлина). Това е и обективната основа за избора на червения, зеления и синия цвят като основни, за избора на модела RGВ.
Ако обаче попитате един художник кои са основните цветове, той най-вероятно ще ви отговори червен (R), жълт (Y) и син (В). Тези три цвята са основни (първични) в един възникнал преди столетия също субтрактивен модел на цветното зрение, който днес означаваме като RYB-модел.
В полиграфията най-често се използва т.нар. CMY-модел – типичен субтрактивен модел. В него като основни, първични, се използват допълнителните в RGB-модела цветове, а именно циан (С), магента (М) и жълт (Y).
Вижда се, че смесването на трите основни за СМY-модела цвята възпроизвежда чер цвят, така че така се избягва недостатъкът на RGB-модела. В замяна на това обаче, от смесването на основните за СМY-модела цветове не може да се получи бяло изображение (ползва се цвета на хартията).
– мастилото с цвят магента поглъща зелената светлина, а синята и червената отразява;
– жълтото мастило поглъща синята, а отразява червената и зелената светлина;
– мастилото с цвят циан поглъща червената, а отразява синята и зелената светлина.
Затова, ако в една точка на хартията се насложат жълто мастило и мастило с цвят магента, при осветяване с бяла светлина (съдържаща трите основни за физиката цветове) точката ще погълне зеления и синия цвят, ще отрази само червения и окото ни ще я възприеме като червена.
tobo1:
Радико ви каза най-кратко, най-опростено и най-точно всичко по този въпрос:
--- Цитат на: Радико в Март 19, 2019, 10:26:09 pm ---.... отговор "А" е валиден когато смесваш светлинни потоци а орговор"Б" когато смесваш цветови пигменти.
--- Край на цитат ---
Оттам нататък четете за субтрактивни и адитивни цветове.
(Преди компютрите едва ли някой се е интересувал от RGB модел. Т.е. червено, зелено и синьо-отговор 1. Така че, не вярвам, нито помня, да се е учело в училище.)
x_name41:
ама от всичко до тук излиза че трябва да се доуточняват нещата преди да се казват на децата, а не просто така както беше във филмчето по БНТ, освен това при смесването на RGB също се получава черен цвят. А някой може ли да демонстрира чрез призма какъв цвят ще се получи при смесването на RYB? Защо RGB е по известен от останалите, не съм чул или видял през живота си някой да е споменавал, говорил или било то слух за RYB, как е възможно? Защо никъде не се споменава и не е показано че от RGB може да се получи черен цвят?
tobo1:
При смесването на всички цветове от дъгата се получава .... бяло, ако говорим за спектрални цветове, пак препратка към Радиковия отговор.
Децата днес са натоварени с доста глупости май.
Радико:
Значи нещата са горе долу ясни само да вметна две три подробности:
Първата и най важна е, че тази дискусия няма нищо общо с темата в която е започната и би трябвало да бъде преместена на по подходящо място.
Другите дребни подробности са, че: RGB е създаден не заради компютрите а заради цветната телевизия, това е доста преди компютрите да се научат да разпознават цветове. Но това е подробност. Друга интересна подробност е, че ако смесим R,G,B светлини с еднаква сила резултата въобще няма да ни изглежда бял. Причината е в човешкото око което е с различна чувствителност към различните цветове. За да видим бяло петно зелената светлина в него трябва да е най силна, окото е най слабочувствително към нея. Най силно чувствително е към червения цвят и той трябва да е най слаб за да се получи бяло на екрана.
При бояджииското смесване три цвята не стигат въпреки широко разпространеното мнение. Системата която използват печатарите се нарича CMYK последното е кармин. Това също е подробност без особенно значение.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия