Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти

Експерименти с трифазни мотори

<< < (11/11)

valex:
Не знам дали видя:
https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/1805490/
Но тока им е сравнително малко.
Прочети руската статия за бездатчикови двигатели. С малко хардуер и софт се определя позицията и се пуска коректно.

EDM electronics:
Не само тока е малък, който не може да захрани дори едно мощно СМД, но и бързината е много ниска и това ще внесе допълнителни загуби.

Бездатчиков контролер не ме интересува. Знам, че има. При тях докато тръгне двигателя ротора се колебае напред-назад /има дрейф/, да се определи положението му и чак тогава тръгва. Началния ток е огромен и въртящия момент при запускане е нищожен. За моите цели не е проблем, но при задвижвания при които се изисква голям начален въртящ момент или често пускане и спиране на мотора, ще се окаже сериозен проблем. Затова само датчиков контролер.

valex:
Това са други пускове. Три тази версия няма движение. Като си определиш позицията си пускаш какъвто ток искаш. Но ъгъла ще е по-трудно да се определи.
Прочети статията и виж видеото.

valex:
EDM electronics
Така и така трябва да има ШИМ може да се пробва със синусиодално(или друга форма) напрежение на фазите. Така ще се премахнат загубите от вишите хармоници, които само нагряват желязото.
А имам и добра идея за мотор-спирачка ако ще се прави универсален контролер.

EDM electronics:
Привет, valex,
Значи си чел и разработката на украинеца за синусуидалния вариант на инвертора.  ;) Мдаааа..., дборо е, добро е, вярно е това, което казваш. Този вариант го бях забравил, но точно това е възможно най-доброто решение за контролера "направи си сам". То иначе контролери бол, и аз имам една торба, но всички са посредствени и за мен временни решения. Оттук малко, оттам малко, като се поспести и нещата се получават по възможно най-добрия начин.
Освен, че ще намалеят загубите на енергия, намалява и загряването, намаляват и изискванията за охлаждане.

Напиши си адреса на лични ако искаш, сега мога да ти пратя контролер и програматор, а по-късно, като направя трифазния мост и драйвера на радиатор, ще ти го пратя заедно с настроен двигател/датчици и авансова плочка. По програмирането си ти.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия