Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Получаване на ел. ток от електрет

<< < (12/51) > >>

Vale:
locco, изгледах филмчето. Някъде по средата каза как вадят енергия от миниатюрна кутийка, която е нещо като кондензатор и има различни слоеве. Точно това е електрет и явно става въпрос за схема без трансформатор, защото човека показа много малки размери. Не знам дали имат намерение да ги разсекретят тия технологии. Човекът на филма беше оптимист по въпроса, но аз се съмнявам че ще го направят, за това слагам тук всичко, което намеря. Ако имаха намерение да ни кажат за технологията, как не им стигнаха 100 години да го направят? По този въпрос аз съм песимист и не вярвам, че някой нещо ще разсекрети.

juliang:

--- Цитат на: Vale в Април 16, 2018, 08:36:55 pm ---Тук бъркаш. Микрофона е електретен. Освен това задната част на екрана цялата е покрита с малки електрети. Така се прави сенсорния интерфейс. Вероятно и говорителя също е електретен. Така че мобилния телефон е натъпкан с електрети.

--- Край на цитат ---

До преди години наистина са се ползвали електретни микрофони, но сега масово те се заменят с капацитивни такива (т.нар. MEMS микрофони). Технологията е позната от над 100 години, но сега се ползва масово заради възможността един такъв микрофон да бъда с изключително малки размери, и най-вече - изклчително малка височина, нещо много важно при съвременните тънки телефони. Реално такъв микрофон може да представлява един филм, нанесен върху платката на телефона. Дебелината му може да е само няколко десети от милиметъра.
Дисплеите основно са 2 вида - капацитивен и резистивен, като напоследък се използват изключително капацитивните.    Най-лесния начин да проверите от кой тип е екрана на телефона ви е да се опитате да го натиснете с нещо различно от човешки пръст - примерно с гумичката на молива или с ръкавица. Ако не реагира на такъв допир - капацитивен е (реално други типове не се използват от почти 10 години).
Както се досещате такъв тип дисплей реагира на промяната на капацитета на положения върху екрана тънък проводящ филм. Докосването с пръст променя капацитета на кондензатора, образуван от филма върху дисплея. Тази промяна се следи и обработва от процесора в телефона и се извлича информацията къде и как е докоснат дисплея.

И микрофона и дисплея изработени по тази технология искат външно захранване за да работят. Така че приказките за конспирацията са погрешни.

az_skeleta:
juliang, а защо на моя телефон, някой път дисплея реагира преди да съм го докоснал?

Vale:
juliang, изглежда не си обърнал внимание на факта, че електрета е кондензатор, който го зарежда Господ, а ти само го ползваш. Технологията изглежда точно като я обясняваш, но няма нужда от захранване. И главното е, че изделията могат да бъдат много малки.

juliang:

--- Цитат на: Vale в Април 17, 2018, 08:23:41 pm ---juliang, изглежда не си обърнал внимание на факта, че електрета е кондензатор, който го зарежда Господ, а ти само го ползваш. Технологията изглежда точно като я обясняваш, но няма нужда от захранване. И главното е че изделята могат да бъдат много малки.

--- Край на цитат ---
Ако Господ зарежда кондензатора на микрофона в телефона ти, няма да можеш да проведеш един свестен разговор. Отсреща шяха да чуват Бог, а не теб...
 А вероятно на Скелета дисплея го зарежда Господ, затуй отчита докосване без реално да го е пипнал... :)

Разбирам какво е електрета, обяснявам ти защо не трябва да смесваш нещата и да изсмукваш конспирации от тях. Трбват ти поне 50 миливата за да може един телефон да функционира (без екран, щот с него консумацията скача много повече). При 3 волта това са почти 20 милиампера. Този ток е достатъчен да захрани 2 малки светодиода на пълна мощност, свързани паралено. Можеш да извадиш дисплея или микрофона от някой стар ГСМ и да мериш какъв ток и напрежение ще извадиш от микрофона или дисплея му. Няма да извадиш НИЩО, не си прави труда.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия