Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия
Получаване на ел. ток от електрет
ppipilica:
Разбирам го Юли, той е градивен критик, така ви подтиква да го направите и да му го покажете. Само да не стане като шопа в зоопарка пред клетката на жирафа. Така се получават нещата, ние Българите само това чакаме някой да ни каже че нещо не мое се направи. Дай ся да избацаме един електрет да натрием носа на Юли че мое и да има такова животно.
Vale:
juliang, понеже виждам, че ти всичко знаеш, даже знаеш, че Господ не зарежда електрета, сега ше ти сложа малък цитат от началото на темата, понеже изглежда си прескочил началото. Ти ще ни обясниш на всички, от къде идва тока в устройството на господин Сычик. Ето цитатите:
--- Цитат ---"Изобретението се отнася към областта на електроенергетиката и може да бъде използвано в системи за управление, радио-разпространение, системи за връзка и космическа апаратура за автономно захранване на електрически устройства, интегрални микросхеми и други елементи."
...
"Отключването чрез комутатора на външната верига от електродите в течение на време dt(2) осигурява последващо индуциране на свободни заряди на външните повърхности на електродите на електрета, а също така и спадането до нула на тока във външната токова верига. При последващото подключване на електродите към външната верига, в нея тече нов токов импулс, имащ същата полярност като предишния, който също се базира на изменението на електрическите заряди на електродите от максималното значение до нула, т.е. базира се на неутрализация на свободните заряди на електродите."
...
"Електрета е направен от полиметилметакрилат (известен с търговското наименование плексиглас) с дебелина 2 мм имащ работна площ S = 1 см2"
...
"Размерите на електрета (1) и полярния диелектрик (5), изработен с дебелина 0.3 ... 2 мкм, се обуславят от габаритните размери на устройството като цяло, с отчитане на факта, че с нарастване на площа на електрета (1) и полярния диелектрик (5) пропорционално нараства величината на генерирания ток."
...
"Тока на късо съединение във вторичната намотка на високочестотния трансформатор достигна значения от 1,2-1,5 А"
...
"Електрета (1) е изработен от материал с висок повърхностен заряд , например от полиметилметакрилат (известен с търговското наименование плексиглас) с напрежение на полето Е = 2.104 В/см." ...
--- Край на цитат ---
За удобство съм удебелил пасажите, на който очаквам да наблегнеш. Дерзай. А ако пак почнеш да пишеш за разглабяне на мобилни телефони, всички ще знаем, че се занимаваш с тролинг. Надявам се. че ти е специфика на характера и не си платено мекере на ония, дето се опитват да скрият информацията. И още нещо - отчети, че господин Сычик е виден инженер от военната промишленост на СССР и Русия и има дестки патенти за отбранителни изделия. Можеш да се убедиш, като му сложиш името в Google.
Аtos:
--- Цитат на: juliang в Април 17, 2018, 09:07:51 pm --- А вероятно на Скелета дисплея го зарежда Господ, затуй отчита докосване без реално да го е пипнал... :)
--- Край на цитат ---
Знаеш, че това не отговаря на истината, нали? И на мен се е случвало дисплея да отчете реакция на малко разстояние (десети от милиметъра) без реално докосване! Явно решаващо е разстоянието на което е пръста, за да се отчете докосване, а не практическият контакт!
Ако не беше така, интерактивните дисплеи нямаше да работят след като им лепнеш протектор за екран (на по-скъпите телефони са дори и от по-дебело органично стъкло, не от тънка "слюда").
EDM electronics:
Четох по диагонал темата и ми стана интересно.
Мисля най-лесно може да се направи електрета с едно парче плексиглас и на него от двете му страни за електроди, да се залепи алуминиево или медно тиксо. Това става за минути. Кажете какво трябва да очаквам, какво да измеря?
Доколкото разбрах, кондензатора сам се зарежда, само трябва да го разреждаме при достигане на определено напрежение. Т.е. прави се кондензатора, мери се напрежението дали се самозарежда, окъсява се /разрежда/ и пак се мери дали се самозарежда, така ли е?
Ако това се случи оттам нататък нещата са ясни и лесни. Казвайте?
teofilius:
Един много лесен вариант за бърза направа на електрет: Четири листа плексиглас или някакво пластмасово и прочее фолио което да издържа на ВВ напрежение и да е добър изолатор. Всичките са един върху друг. Между първите две и последните две се поставя алуминиево фолио. Към двата листа алуминиево фолио се прилага високо напрежение и те се зареждат защото системата представлява кондензатор. Изваждаме проводниците да не са в контакт с алуминиевите листа. Отделяме една от друга двете двойки пластмасови листа с алуминия между тях и ги облепваме по ръбовете така че алуминия да не може да се разреди заряда към външен проводник или тялото ни. Вместо четири пластмасови листа може да ползваме два плика в които поставяме алуминиевите листа. Алуминиевите листа може да се извадят също като се хванат с щипки от изолационен материал (за пране) . От други експерименти знаем че заряда в кондензатор не е във алуминиевото фолио а по повърхността на диелектрика. В случая накрая ще имаме два найлонови плика във вътрешността на които ще имаме натрупан заряд поради което структурата им както и повърхността ще е наелектризирана както при електрет но е възможно да е по-ефективно от електрет тъй като във пликовете ще имаме реално затворен електрически заряд който може да се изгуби единствено при разреждане спрямо външната повърхност и лоши изолационни качества на пликовете. Доколко тези "електрети" ще може да се ползват като източник на енергия това е въпрос на експериментиране.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия