Животът- начин на употреба! > Екология

Екологично земеделие

<< < (7/18) > >>

lpoik:
Браво,Майсторе така беше и хората бяха по здрави а сега....нямам думи. :'(

Maistora52:
В допълнение към горното, може и да се повторя, но е важно:
- Водата - естествено, че е най-добре да има редовно валежи, по малко... После напояване от реки, езера и др. водоеми - неповредени от химия... Блата - НЕ! - там има яко гниене и е кофти. Чешмяната вода е ХЛОРИРАНА и избива всичко живо в земята... освен това променя яко и Пе-Ха-то, което трябва да е не повече от +1 или -1.
Ако се вкисели почвата, което е по-честия случай, - прави се ВАРУВАНЕ - такова не съм правил, но деда ми казваше, че сапунена вода оправяла почвата... но и това е спорно... в сапуна има и много мазнина и тя отива там, дето не трябва...
- Ясно е, че почти всичката вода на земята вече яко се ВКИСЕЛЯВА, поради СО2, и други гадни Окиси и Радикали (ПироВесо да се изкаже!), така че дъждовете вече са доста гадни! - същото и с реките и др. водоеми.
- Значи - Варуване но внимателно!
Иначе, т.нар. Оборски тор (ГОВЕЖДИ) - ДОБРЕ ПРЕГОРЯЛ и объркан със земя дава Най-естествена и здрава реакция на земята. Не е ли прегорял - - почват болестите...

Болестите - "Рибата гние откъм главата!" - значи, Проблемът е в човешката "тиква"... Когато има болести по растенията - значи човекът е предизвикал или помогнал да ги има. Тук  спасението е само в "химията" - иначе всякакви бабешки илачи имат не само краткотраен ефект, но и могат сериозно да навредят на растенията, защото има и вещества и бактерии, които се акумулират в почвата и догодина става още по-зле.

Вредителите - бръмбари (колорадски и др.), мушици и пр. гадове изскочили от "кутията на Пандора" се требят само с "химия" - внимателно и избирателно, и се следи карантинния срок. За бабешките илачи - казахме, и ще добавим, че те имат Никаквия ефект на това, дето залъгва мнозина - да се лекуват с Хомеопатия - което за мен - в съвременния ЖЕСТОКО отровен свят си е направо ЗАЛЪГАЛКА за "лапни шарани"!

Растенията - не трябва нито за миг да се забравя, че всяко растение има свои нужди от хим. елементи, и ако едни изчерпват Калия, други изчерпват Азота, или Фосфора и т.н. така че, ако торим Домати с азотни торове, ще имаме много ЛИСТА и малко домати, защото Доматът обича Калия... и т.н. четете градинарските списания и вестници...
Не трябва да се забравя и РЕДУВАНЕТО на едни растения с други на едно и също място, именно поради горе казаното.

Почвата и Копането - Най-добре с Бел и Плуг. Целта е ОБРЪЩАНЕ на земята... това, което се образува като Хумус в горните 10-15 см трябва да се смеси с почвата отдолу, която се сбива, губи въздух и започва гниене.
Така че трябва да се прави и т.нар. аериране - овъздушаване на почвата.
Не бива да се забравя обаче, че разните такива дребни моторни машинки за УЖ оране на земята правят повече зло, от колкото добро - те само аерират и разбиват пръстта, но пък избиват червеите, и след време земята се сглинясва и превръща в кал.   

В заключение - т.нар. "интензивно земеделие" е най-големия бич за земята!.. т.е. Човекът влиза в ролята на най-големият й вредител!
 И тогава "Еко-то" става "Ако-то"!

Михаил Кузмов:
Като стана въпрос за водата, да се изкажа и аз какво зная! Понеже имам едно заболяване, рефлукс (ГЕРБ), ама не на бат Бойко, се налага да пия алкална вода+контрол в/у храненето, за да не ползвам лекарства! С прости думи, произвеждам повече от необходимото киселини.
С най висока алкалност от продаваната питейна вода на пазара, е тази на Горна Баня pH 9.75!
По принцип наутрално pH се счита 7. На долу водата е киселинна, на горе алкална.
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=96
Надявам се този сайт да хвърли повече светлина по въпроса!
Поздрави на замеделците!!

Maistora52:
П.П. И "две" думи за ГМО-то... т.е. Генно-модифицираните растения...
Ако питат мен лично - ама съвсем лично - мисля, че отпорът срещу тези ГМО е недообмислен и/или случайно (ама нарочно) предизвикан.
Значи, идеята е, мутагенираните растения (не става въпрос какво правят в лабораториите) - да станат по-издържливи на всичките неблагоприятни промени в Еко-то, за да има в крайна сметка какво да ядем. Още повече - джиткат в зародишите разни гени - с цел свръх продуктивност... че тия 7 милиарда трябва да ядат... а утре вече ще са 10 милиарда (ако не сработят плановете на Илюминатите за "редукция" на населението по зловещ начин!!!) - и остави обработваемите площи по размер... ВОДАТА ЗА ПОЛИВАНЕ ВЕЧЕ Е МНОГО КЪТ!!!

Пращат значи, храни за изхранване на Третия Свят... и ние вече сме там! - и кво? - кой ял - ял! - останалите гледат!
А кво става в Първия Свят? - ВСЕОБЩО ДЕБЕЛЕЕНЕ И ВСЕ ПОВЕЧЕ БОЛЕСТИ - рак, алергии, сърдечни и мозъчни "удари" и пр.
Дали обаче директната причина е ГМО?! - аз се съмнявам!
Защото става въпрос за коренна разлика в световете и видът на тяхното хранене... най-вече в количествено изражение, после в повсеместната рафинация (готвене и пак готвене)...

Тия от Третия свят са в недоимък, т.е. откровен глад!, ама що ли така усилено се множат????????!!!!!!!!! - че и умножават! - Бог знае отговора!
А тия от Първия Свят - ядат като за поредно Световно, и не просто ядат, а се ТЪПЧАТ, НАБИВАТ -  като че ли са гъски за "гушене"... и после УЖ се чудят, що ли стават по ТРИСТА кила "бройлера"... ми то такова "набиване" си е вид болест! - дали от нерви, дали от простотия... и кво? - мрат, брате, като за Световно! - да не говорим, че пикантериите прибавени към ГМО-то предизвикват вече и една свръх агресивност и... почват да се тепат! - с пушки, с ножове, с бомби... абе! - напълно изродени, т.е. вече мутагенирани човекоподобни!

Значи, искам да кажа, че проблемът не е в ГМО-то, а в начина му на употреба...
Да не говорим пък, за вече повсеместните болести по преживния, всеядния и птичия свят - лекувани по юнашко-радикални начини... и ... те ти  "свински грип,, "птичи грип", "луда крава" и пр. постигнати с много "труд" човешки грешки.

Иначе, ако погледнем на ГМО-то откъм по-веселата страна - време е да започнем ЧРЕЗ мутагенирана храна да мутираме и ние, че на Марс приемат само Мутанти!

june1900:
krasias, опитът си е опит... но птичка пролет не прави, това продължава да си важи. Факт е, че много хора имат успех с това и немалко литература има по въпроса. Това, че опитът на един е негативен (тоест не му се получава) не може да е основа за отсъждане каква е ефективността на технологията.

СМИСЪЛА на цялото това нещо е ферментацията. ppipilica казва, "пръскането на тор, Господ никъде не го ползва", но самата тор не е централната идея. Вие самите наложихте тази представа в тази тема.

В торния чай, за който АЗ съм чел и с който АЗ съм си играл, става дума за вода с меласа или проста захар. Торта, както казах, е като ЧАЕНА ТОРБИЧКА - тя е ЗАКВАСКА. А се пръска с вода, съдържаща ЕНЗИМИ, а не тор.

Торта е нужна само като носител на правилните бактерии. Самата тор НЕ БИВА да излиза от торбичката, то е като да си направиш чай с перфорирано пакетче - не. След като правилната бактериална култура се хване върху подсладената вода, тя започа да се храни с нея и да секретира ензими в тая вода. И с тези ЕНЗИМИ и живи бактерии се къпят растенията.

Никъде не става дума за тор... и ако някой ви е създал впечатление за пръскане с лайна, значи ви е подвел в тази технология.

Причината да се пръска с тези ензими е, че те помагат на растението да се справи с изродения, неблагоприятен климат в следствие от човешката дейност - както казва Майстора, чисто вече няма никъде. Големият проблем в почвите е стерилизирането на почвения слой - почвата обеднява на микроорганизми, и следователно веществата в нея, като химическо присъствие, на ден днешен много по-трудно формират ПОЧВА. Защото почва не е просто пръст и не е просто кал. Почва е нещо живоносещо - хумус , растителната покривка има нужда от почва.

Торта ВИНАГИ е била закваска за пръстта - това е самият смисъл на наторяването. Смисълът е пръстта и калта да ферментират, да се зароди микробиалния цикъл в тях. С други думи, говорим за една микробиална МУЛТИКУЛТУРА в самата пръст - от това имат нужда растенията.

Микробиалната мултикултура в днешно време е унищожена в следствие от различните неестествени "замърсители". Замърсители в кавички, защото даденото нещо може и да не е отровно (например лугата, с която обилно окъпваме почвите зимно време и отравяме по този начин подпочвените води), но то променя - както Майстора изрично отбеляза - киселинността на почвите.

Какво значи киселинността на почвите - в крайна сметка, киселинността на почвите означава съдържат ли ензими и случва ли се ферментация в тях, или не. По-алкални почви, означава, че в тях не се случва ферментация, сиреч, не е налице почвообразуване в пръстта.

Идеята на торния чай е само да ускори процеса на ферментиране на почвата, в която са посадени растенията. Торен чай означава да вземеш малко закваска, да ползваш само шепа от нея, като чай, само за да размножиш бактериите в една лабораторна хранителна среда (подсладена вода), и да излееш цялата тая жива биологична маса от микроорганизми в пръстта и върху растението - тоест това може да се нарече МАСОВО заквасване на пръстта.

Може би сгреших, като го сравних с кисело зеле. Тук става дума за квасен хляб. Аз не ям друг хляб от години, и за да си направя аз квасен хляб ми отнема 4-5 дена, за бройка.

И когато е 5-тия ден, суровото ми омесено тесто МИРИШЕ НА БАНИЦА С ИЗВАРА. Не защото в него има извара... не защото има масло или каквото и да е (няма нищо, брашното си го правя от смляно жито за кокошки, неизчистено, заедно със сламките, пръчките и изсъхналите насекоми), но ЕНЗИМИТЕ, с които брашното се е изпълнило, заради бактериите в него, които се хранят с нишестето, са СЪЩИТЕ ЕНЗИМИ, които се намират в сиренето и киселото мляко - защото става дума за същата култура, млечно-киселите бактерии. Които са И в киселото зеле.

krasias, случаят ти трябва да се изследва отблизо, за да се разбере къде е проблема... но на прима виста аз бих ти препоръчал просто да пробваш да ферментираш пръст. Вземи пръст от двора - не тор - и я постави в някаква торбичка, така че изпълниш аналогията за чай в една по-голяма кофа. НЕ РАЗТВАРЯЙ КАЛТА във водата. Нека калта си е предимно в торбичката, дори и малко от нея да се разсее в подсладената вода, но нека предимно си стои в торбичката.

През цялото време нека въздушна помпичка за рибки да бълбука в кофата. Може и две-три помпички за риби, зависи колко е голяма кофата.

Когато забележиш масовото отделяне на газове, значи ферментацията е вече в разгара си и е готово за пръскане.

Но отново - не бива да пръскаш с много ситна дюза или с много голямо налягане. Ако бактериите умрат в следствие механични причини по време на пръскането, ти на практика пръскаш с една смес, изпълнена с мъртви микроорганизми, което е покана за ДРУГИ микроорганизми, следващите по веригата на мултикултурния кръговрат - но вече няма да си се качил на този кръговрат, който ти трябва, а ще си се прекачил на гнилостния кръговрат, и ще дойдат гнилостни бактерии по листата и в почвата, което не е идеята.

П.П.
По принцип, горските почви са по-бедни на микроби, защото са по-богати на гъбни видове. Съществува такова нещо като микозно земеделие, тоест, използва се поддържан мицелов мултикултурен кръговрат за обработка на почвата, и се прави контролирана симбиоза между растения и видове мицели, които проникват из всички структури на растението - корени, стебло и листа - и съществувайки съвместно, двата организма стават невероятно устойчиви на превратностите. Има и такъв тип еко-земеделие.

Но поради факта, че голяма част от мицелите всъщност се хранят с почвени микроорганизми, в горските терени разложението на материалите всъщност не се извършва от бактерии и микроорганизми. Горите са територия на гъбите, и там гъбите се занимават с всички разпадни процеси. Поради самата им природа обаче, това се случва по-бавно, така че всичко се разлага по-бавно в горските терени, отколкото на полето. Това е и причината горските почви да са такива, каквито са - подобни на торф по-скоро.

Така че не е добра идея да се ползва пръст от гора като закваска за торен чай.

Но ppipilica е прав - най-доброто нещо за закваска, когато наоколо си нямаш подходяща среда за закваска или просто не си сигурен и имаш съмнения - това е да си направиш червейова ферма... Малък инкубатор за червеи, и да ползваш шепа от техния продукт (лайна + пикня), тоест червейова кал, като чаена торбичка за торния чай.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия