Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Хладилник работещ без захранване, възможно ли е?

<< < (6/7) > >>

dmitarp:
Напълно съм съгласен с това, икономията идва от това, че така направеният хладилник няма фризерна част, и температурата се поддържа примерно 4оС. При външна температура, 20, 25оС ефективността може да е много голяма.

krasias:
epwpixieq-1, посоченият начин на изчисление е неверен защото на компресора пише отдадената мощност от двигателя а не консумираната мощност а разликата е в пъти повече. Това е стар търговски трик. Трудно може да се измери и с някое домашно евтино уредче за мерене на консумация заради реактивната съставна която връща асинхронния двигател на компресора.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: krasias в Март 21, 2017, 09:24:39 pm ---epwpixieq-1, посоченият начин на изчисление е неверен защото на компресора пише отдадената мощност от двигателя а не консумираната мощност а разликата е в пъти повече.

--- Край на цитат ---

Тъй като знам колко трудно всъщност може да се изчисли РЕАЛНАТА мощност в една реактивна импедансна система приемам, условно (в идеята за аргументиране), това твое твърдение за вярно. От което следва, че това което се публикува от другите колеги в интернет също е невярно, тоест имаме един и същ фактор делта, като грешка което, предполагаемо е възможно.

Но този фактор, като грешка, ако приемем за съществуваща, напълно важи и за изчисляването на консумираната мощност и на другите, вертикални, хладилници. Тоест един и същ фактор делта ( като грешка ), предполагаемо съществува и при двете страни в едно такова сравняване. От това следва че този фактор може да се извади (или раздели, зависи как се дефинира функцията) от двете страни на уравнението.
В крайна сметка, тяхната динамична мощност е сравнима за единица време ( и технологично можем да приемам, че са едни и същи ), като разликата идва от факта, че хоризонталния хладилник работи по-малко, от тези времеви единици, понеже когато се отвори, част от студения въздух не се губи (не се „излива“), и съответно енергията която е използвана за охлаждането на този въздух от, да приемем от 20 С, до 4С, съответно не се губи. Най елементарно може да се направят изчисления основани на обема на хладилника, литрите въздух които се изливат и Джаул енергия необходима за изстудяване на този обем въздух от 20С до 4С, умножено по броя на отваряния на вертикалния хладилник на ден, и така да се получи спестената енергия. Ефективността на един физически  процес винаги може да се измери по повече от едни начин.

В крайна сметка, както споменах вече 2 пъти, ефективността идва от промяна на начина на използване (или чисто човешкия навик) в сравнение с вертикален хладилник, тоест осъзнаване от къде идват загубите и минимизирането им, чрез промяна на точно този закостенял човешкия навик. Елементарно, а същевременно някак си трудно за осъзнаване, понеже предполагам, е толкова втвърдено в нашето ежедневие, че ние спираме да го виждаме като неефективност.
От друг ъгъл погледнато, тази идея показва, че не е необходимо да имаме революционна технология за да имаме драстична промяна в ефективността при използване на определени системи, стига да сме готови да погледнем процесите с които сме свикнали, от малко по друг ъгъл.

Някак си се чувствам неудобно че трябва да изпиша толкова думи за такъв нагледно елементарен физичен процес. Надявам се да не съм станал банален на колегите.

dmitarp:
Не е причината в това, по горе я споменах, липсата на фризерна част това е причината за пестене на енергия:
Например имаш 300 л празен фризер, което е около 0.36 kg въздух, Топлинния капацитет на въздуха е 1000 J/kg, температурна разлика 16оС . Ако приемем, че при отваряне не се губи нито грам студен въздух, а при вертикален хладилник се губи 100% от хладния въздух, тогава спестяваш 0,36х1000х16=5760 J, енергия, за 20 отваряния ще спестиш 115200 J или 0.032 kWh енергия или за един месец 0.96 kWh. В действителност ще спестиш доста по-малко защото, няма всичкия студен въздух да излезе от вертикалния хладилник, нито пък всичкия студен въздух ще остане в хоризонталния хладилник, освен това едва ли хладилника ще ти е празен.

epwpixieq-1:
Благодаря dmitarp,  напълно приемам корекцията.
Можеш ли да разясниш какво имаш в предвид под "липсата на фризерна част", аз го разбирам като да не преминава през фризерен цикъл.
Както казах, аз не съм променял нищо конструктивно, просто съм разбутал малко схемата и за контрол съм поставил един електронен терморегулатор.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия