Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

"Разрядно" устройство, или как да измерим капацитета на батерията

<< < (2/3) > >>

juliang:

--- Цитат на: vsl в Февруари 25, 2017, 01:13:28 pm ---Ако се използва резистор за разреждане на батерия то тока няма да константен. Напрежението пада във всеки момент и тока също би намалил...

--- Край на цитат ---

batteryCapacity += voltage / 5.1 - това го има в кода.
Програмата всъщност измерва напрежението един път в секундата. Измеренето напрежение разделено на съпротивлението (5.1 ома) на резистора дава тока който преминава през тази секунда.
Програмата в началото задава batteryCapacity = 0 и всяка секунда добавя към batteryCapacity измерения за тази секунда ток. В нея дефакто ще има измерените амперсекунди. За да получа милиамперчаса умножавам по 1000 и деля на 3 600, или просто деля на 3.6 при самото изписване на дисплея:

lcd.print("Capacity " + String(batteryCapacity / 3.6) + "mAh");

valex:
juliang
Една идея от мен : правиш един управляем модул повишаващ напрежението чрез PWM на Arduinoto. Така можеш да регулираш разрядния ток през съпротивлението като променяш напрежението върху него.

vsl:

--- Цитат на: juliang в Февруари 26, 2017, 01:19:41 am ---batteryCapacity += voltage / 5.1 - това го има в кода.
Програмата всъщност измерва напрежението един път в секундата. Измеренето напрежение разделено на съпротивлението (5.1 ома) на резистора дава тока който преминава през тази секунда.
Програмата в началото задава batteryCapacity = 0 и всяка секунда добавя към batteryCapacity измерения за тази секунда ток. В нея дефакто ще има измерените амперсекунди. За да получа милиамперчаса умножавам по 1000 и деля на 3 600, или просто деля на 3.6 при самото изписване на дисплея:

lcd.print("Capacity " + String(batteryCapacity / 3.6) + "mAh");

--- Край на цитат ---

Ставаше дума че няма да можеш да направиш СС разряд. А също така и СР (constant power)

juliang:
Едва ли има уред, който да ползва батерията си в режим CC или CP... А и разликата между напрежението при пълна и празна батерия (е, не съвсем празна, а само изтощена до безопасна граница) е около 30%. Не виждам как този режим ще повлияе на измерването на капацитета й. Все пак не гоня лабораторна точност...
Самия резистор е с допуск 10%, двата ми китайски мултимера дават разлика от около 0.5 ома при меренето на стойността на съпротивлението (явно меренето на ниско съпротивление не им е от силните страни :) ), вероятно самата стойност на съпротивлението се променя при загряването докато работи, капацитета на батерията също се влияе от околната температура, real-time clock модула също има някаква грешка...
Вчера се заиграх да оптимизирам малко връзките и се оказа, че тия жички с които връзвам батерията и резистора са прекалено тънки - във всяка от тях има пад на напрежението около 1/2 волт заради големия ток, т.е. тяхното съпротивление би трябвало да се добави към съпротивлението на резистора. Обаче колко точно е то е неясно :) Ще трябва да чакам да ми дойдат холдерите за този модел батерии, които да осигурят стабилен контакт и да ползвам по-дебели и запоени проводници за да не изкривявам съвсем измерването.

Както не веднъж съм казвал и съм призовавал други колеги в тоя форум - теорията за измерването при един експеримент е не по-малко важна от измислянето на самия експеримент :) Винаги експериментатора трябва да подлага на съмнение показанията на уредите си, да търси местата където уредите биха могли да го излъжат и да подлага всяко измерване на проверка.


--- Цитат на: valex в Февруари 26, 2017, 08:12:21 am ---juliang
Една идея от мен : правиш един управляем модул повишаващ напрежението чрез PWM на Arduinoto. Така можеш да регулираш разрядния ток през съпротивлението като променяш напрежението върху него.

--- Край на цитат ---
Трябва да се помисли върху този вариант :) Мерси!

krasias:
Juliang, май си попрекалил с тока щом греят чак проводниците. Производителите на батерии изкарват този капацитет при разряден ток 10mA, и добре знаеш че при различни токове батериите дават различен капацитет. Или най общо казано колкото тока на разряд е по голям толкова по малък капацитет ще отчиташ.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия