Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

"Разрядно" устройство, или как да измерим капацитета на батерията

<< < (3/3)

juliang:

--- Цитат на: krasias в Февруари 26, 2017, 12:56:55 pm ---Juliang, май си попрекалил с тока щом греят чак проводниците. Производителите на батерии изкарват този капацитет при разряден ток 10mA, и добре знаеш че при различни токове батериите дават различен капацитет. Или най общо казано колкото тока на разряд е по голям толкова по малък капацитет ще отчиташ.

--- Край на цитат ---
Това са елементи от батерии за лаптопи, а жичките китайчето ги е правило от някви толкоз тънки кабелчета, че не е истина...  и връзките бяха кофти...
Ако елементите са 2 600 мАч и дърпам по 10 мА от тях... лаптопа ми е трябвало да работи към 10 дена на батерия :)

Сметката за резистора съм я прави така, че батерията да "кляка" за час-два, колкото е нормалното време за работа на един лаптоп на батерия.
Сутринта смених кабелите, сковах си една кутийка за батерия, вече ардуиното и волтметъра вързан на клемите на батерията показват едно и също. меря една клетка и засега резултата е:
Време - 4500 секунди (демек час и 15 мин)
Напрежение под товар: 3.63V
Напрежение без товар: 3.78V
Изцицани от батерията досега - 948 милиамперчаса.

Данните ми изглеждат като да са достверни... ще чакам да падне до 3 волта и ще видя какво ще покаже.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия