Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 508136 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #510 -: Декември 25, 2016, 04:43:33 pm »
sasma така е, числото на тази настройка определя до какво напрежение се разреждат акумулаторите,
след което Диспечера превключва и черпи захранване от мрежата.

В същност настройките за акумулаторите са две :

1. back to grid voltaje  . . . . . . .  напрежение до което се разреждат акум. и захранването се поема от мрежата
2. back to discharge voltage . . .  напрежение до което се зареждат акум. и захранването се поема от пакета   
    батерии

При мен има 4 бр. х 12 V = 48 V  . . . . . . напрежение на пакета батерии

През лятото двете настройки бяха следните :

1. back to grid voltaje  . . . . . . .  46 V
2. back to discharge voltage . . .   52 V

През зимата настройките са :

1. back to grid voltaje  . . . . . . .  47 V
2. back to discharge voltage . . .   53 V

По моя преценка вдигнах с 1 V напреженията, защото от ниските температури батериите губят капацитет
без да се черпи ток от тях. Мисля, че така щадя батериите и удължавам живота им.
Разбира се, губя част от тока на батерите.

sasma регулирай твоите настройки СПРЯМО ТВОЯ ПАКЕТ БАТЕРИИ, или колкото броя акумулатори имаш,
при мен са 4 броя, при теб ???     ???     ???     ???

   







Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #511 -: Декември 26, 2016, 06:07:31 pm »
Преди експериментирах с няколко видове акумулатори и с нисък капацитет на Ah, но лека полека почнах да инвестирам на нови акумулатори и вече си имам 2 нови акумулатора на 95Ah тягови,  един стартерен на 140Ah (от трактора - зимата не се кара) и 2 акумулатора по 60Аh от кола вързани на едно като един акумулатор за да не надвишава 48 волата за Диспечера. След като залезе слънцето не издържат много акумулаторите не знам защо, но като гледам волтажа на акумулаторите е над 48 волта не мога да си обесня защо е преминал към енергото. Сутринта като погледна волтажа е паднал до 44 волта, от старите акумулатори 60Аh има които пада доста даже не може да захранва и крушка от кола ( най вероятно има мъртва клетка) възможно е от това бързо да пада волтажа и Диспечера да превключва към енергото. Жена ми позволи само един акумулатор на месец мога да си купя надявам се другия месец като си купя и още един акумулатор нещата да се пооправят.
 ;) ;) ;) ;)   

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #512 -: Декември 26, 2016, 08:33:54 pm »
Sasma .при мен е така:със акумулатори втора употреба 4*100ач.48v.вечер изкарват до 90 min.след залез което е ок.Сутрин ако има слънце до 10.30.зарежда и минава на панели. 😏.Иначе при слънце издържа до вечерта без да включва мрежа..Аз няма жена и си взех 4 акумулатора..😅

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #513 -: Декември 26, 2016, 08:47:03 pm »
Идеята да се връзват последователно акумулатори с различни капацитети е лоша... Най-малкия ще клекне първо и това първо ще намали напрежението на групата, второ при продължаваща употреба ще го убие...

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #514 -: Декември 31, 2016, 12:32:32 pm »
Има ли начин да разбера колко KW ми е спестил на месец или да ден моя ДЕЦ, тоест колко KW ми е направил панелите за месец за да мога да сметка колко лв ми е спестил централата.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #515 -: Декември 31, 2016, 12:36:36 pm »
Сложи един електромер на изхода на инвертора ...

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #516 -: Декември 31, 2016, 12:56:37 pm »
Сложи един електромер на изхода на инвертора ...

Няма как да разбера кога е дърпал от енергото и кога от панелите.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #517 -: Януари 01, 2017, 11:47:12 am »
Имаше обява в ОЛХ за 250 ватови виетнамски панели по 260 лв парчето. Някакви наблюдения за качество?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #518 -: Януари 01, 2017, 01:25:35 pm »
Сложи един електромер на изхода на инвертора ...
Няма как да разбера кога е дърпал от енергото и кога от панелите.

Има една сложна математическа операция. Нарича се "изваждане"... :)
Знаеш колко квтч си дръпнал от мрежата по електромера на енергото. Знаеш колко си консумирал вкъщи, по електромера след инвертора. Разликата между двете е това, което са ти произвели панелите.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #519 -: Януари 01, 2017, 04:14:30 pm »
Има една сложна математическа операция. Нарича се "изваждане"... :)
Знаеш колко квтч си дръпнал от мрежата по електромера на енергото. Знаеш колко си консумирал вкъщи, по електромера след инвертора. Разликата между двете е това, което са ти произвели панелите.

При мене не е точно така  :) имам бушон преди инвертора на което е вързан бойлера което е на 3 кв и фуражомелката което дърпа много. Исках да знам само дали има такива логове самия Диспечер?

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #520 -: Януари 05, 2017, 11:09:05 pm »
Здравейте,
имам следния проблем имам нови (няма и месец)  акумулатори 95Ah тягови, но от няколко дена ми прави впечетление че волтажа сутринта е паднала без да има консумация от акумулаторите. Тази сутрин си казах да проверя волтажа на акумулаторите и какво да видя единия акумулатор има 6 волта а другите си бяха добре, не мога да си обесня от какво се получава така. Акумулаторите са нови и със същия ампераж, защо да имат разлика в напрежението след като всичките са вързани последователно като падне волтажа трябва да падна от всичките, пък съм задал да се разрежда само до 47 волта и след като премине Диспечера на енергото батериите показват над 48 волта и до сутринта единия пада до 6 волта. Според вас акумулатора ли има проблем? Вие имате ли такива проблеми? 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #521 -: Януари 06, 2017, 12:05:06 am »
Sasma, така от разстояние не може да се каже със сигурност какъв е проблема. Може да направиш следния опит, вземаш една крушка от автомобилен фар и я включваш към някой от акумулаторите с нормално напрежение като измерваш едновременно напрежението на същия акумулатор. По този начин измерваш и другите два акумулатора, целта е да провериш дали напрежението им ще падне бързо. Ако напрежението им падне бързо значи и те са се разредили.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #522 -: Януари 06, 2017, 12:43:18 am »
Какво напрежение на заряд си им дал? Т.е. кога да изключва заряда им?
Защото преди известно време писах, че зареждането на акумулатори вързани паралелно не е проста задача. Ако някой от акумулаторите се различава дори и малко от другите (това че са еднакви и нови не значи че нямат разлика), то при недостатъчен волтаж диспечъра ще приеме че всичко е заредено, а фактически по-слабия няма да се е "напапкал"...
напрежението при което може да се приеме че целия пакет от 4 акумулатора е зареден, е между 55.2 и 58.8 волта (между 2.3 и 2.45 волта на клетка). Напрежение под 51.6 волта (2.15 волта на клетка) на практика гарантира че ще имаш незаредени клетки. Но процеса на зареждане на един акумулатор не е толкова елементарен. Той се състои от няколко фази:

Също така има значение какъв точно е акумулатора. Трябва да се спазва изключително точно предписанието на производителя за начина на зареждане на точно този модел акумулатори. Трябва да се следи и температурата, при която батериите се съхраняват. По-ниската температура изисква по-високо напрежение.

Зареждането на батерията е "ходене по острието на бръснача". По-ниското напрежение води до сулфатизиране на минусовата плоча. По-високото напрежение води до кородиране на плюсовата плоча, както и до отделяне на много количество газ и оттам до бърза загуба на електролит. Така че както казах по-горе трябва да се спазва строго предписанията на производителя, както и да се следи процеса на зареждане и при нужда алгоритъма за зареждане да се коригира в зависимост от околната температура и състоянието на батериите.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #523 -: Януари 06, 2017, 06:26:45 pm »
Какво напрежение на заряд си им дал? Т.е. кога да изключва заряда им?
Защото преди известно време писах, че зареждането на акумулатори вързани паралелно не е проста задача. Ако някой от акумулаторите се различава дори и малко от другите (това че са еднакви и нови не значи че нямат разлика), то при недостатъчен волтаж диспечъра ще приеме че всичко е заредено, а фактически по-слабия няма да се е "напапкал"...
напрежението при което може да се приеме че целия пакет от 4 акумулатора е зареден, е между 55.2 и 58.8 волта (между 2.3 и 2.45 волта на клетка). Напрежение под 51.6 волта (2.15 волта на клетка) на практика гарантира че ще имаш незаредени клетки. Но процеса на зареждане на един акумулатор не е толкова елементарен. Той се състои от няколко фази:

Също така има значение какъв точно е акумулатора. Трябва да се спазва изключително точно предписанието на производителя за начина на зареждане на точно този модел акумулатори. Трябва да се следи и температурата, при която батериите се съхраняват. По-ниската температура изисква по-високо напрежение.

Зареждането на батерията е "ходене по острието на бръснача". По-ниското напрежение води до сулфатизиране на минусовата плоча. По-високото напрежение води до кородиране на плюсовата плоча, както и до отделяне на много количество газ и оттам до бърза загуба на електролит. Така че както казах по-горе трябва да се спазва строго предписанията на производителя, както и да се следи процеса на зареждане и при нужда алгоритъма за зареждане да се коригира в зависимост от околната температура и състоянието на батериите.

Задал съм на Диспечера да разрежда акумулаторите до 47 волта както е дал като пример ELPUNTO настройките ми са едни и същи, не ми стана ясно от мене какво се изисква. Купил съм тягови акумулатори както се изисква за такива системи, вложих доста пари и пак не съм доволен на 100 %    :(

ето и акумулаторите

http://12v.bg/product/684/akumulator-monbat-monolit-power-deep-cycle-12v-95ah.html

може да се каже че не съм доволен няма и месец и почнаха се проблемите.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #524 -: Януари 06, 2017, 07:12:55 pm »
Дигни долната граница на 48 волта, а горната на 56 волта, дори на 58. По възможност зареди всеки един акумулатор поотделно с напрежение 14.6-14.8 волта докато тока който преминава във веригата падне под 2-3 ампера. Ослушвай се за кипене.
Ето какво пише примерно на един акумулатор Панасоник:

При режим "заряд-разряд" Панасоник съветват зарядното напрежение да е 14.5 - 14.9 волта. Т.е. при 4 акумулатора в паралел зарядното напрежение може да достигне до 59.6 волта, а минимума е 58 волта. С твоите 52 - 53 ... държиш акумулаторите гладни.

Важно е да се разбере, че по-ниското НАПРЕЖЕНИЕ не щади акумулатора. Напротив - то е точно толкова вредно колкото по-високото от максимално допустимото. В единия случай имаш сулфатизация, в другия - корозия. Да, про по-високо от горната граница имаш и кипене и загуба на електролит, но това може да се компенсира с доливане при обслужваемите акумулатори, така че не е чак толкова страшно.
За тока нещата вече са по-различни. Малкия ток е ОК, но превишаване на амперите над 1/5 от амперчасовете вече е опасно за акумулатора. Т.е. при твоите 90-100 амперчаса не трябва да превишаваш за дълго време 20 ампера заряден ток.
« Последна редакция: Януари 06, 2017, 07:31:54 pm от juliang »