Благодаря за многото съвети!
@Радико: трансформаторът го водят електронен
http://www.cofi-ignition.com/transformers/portfolio-item/electronic-transformers/:
These transformers are produced with the electronic technology, the system is vacuum impregnated to ensure the highest rate of insulation. The features of this family of transformers make it suitable for gas and oil burners where is required continuous power, with smaller size and weight than conventional inductive transformers.
Предполагам, че има генератор на висока честота с полеви транзистор, защото първичната намотка е над 2Мом, като я меря с мултицет, докато вторичната е 1,18ком.
@hyparh: От къде мога да намеря такива кондензатори? Обиколих магазините във Варна и намерих само тези: 10nF/3kV и 4,7nF/3kV. Правих опит с 9 последователно свързани 10nF/3kV, което прави 1,1nF/27kV и втори опит с още 8 по 4,7nF/3kV, последователни на първите 9, което прави около 385pF/51kV. В първия случай разрядът е с по-къса искра, а във втория е с по-дълга. Какво означава слаби кондензатори? И в двата случая са над 20kV и само във втория случай са под 500pF. Това е трета схема на свързване, която ще пробвам. В книгата в патента на Тесла първо е кондензатора в паралел на трансформатора, след това е разрядника последователно на товара. После в описанието на практическата част странно кондензаторите стават два последователно на товара, но разрядникът си остава последователно. Интересно линковете на руски в началото на тази тема обясняват, че радиантната енергия се излъчва перпендикулярно на искрата извън проводниците, а не в тях.
Може би грешката ми е, че не съм направил вертикалната рамка за товара, а ползвам просто оголен проводник: