Алтернативни енергоизточници > Електромагнитни и импулсни мотори И генератори

Бедини - Фигуера

<< < (2/22) > >>

june1900:

--- Цитат на: Maistora52 в Февруари 05, 2017, 03:01:33 pm ---Според мен устройството на Фигуера няма нищо общо с видовете Бединки, нито по принцип, нито по концепция, нито по нищо...

--- Край на цитат ---

Казвам това от моята гледна точка, а тя клони към Лийдскалнин. Интересувайки се от Лийдскалнин всъщност попаднах на Бедини, и през цялото време, докато се опитвах да науча всичко от него и неговия научен кръг, си представях дали не би трябвало тази бобина, която той ползва в първия най-прост прототип на Bedini SG, да се ползва и от двете й страни.

Цялото виждане на Лийдскалнин се опира на противоположни енергийни потоци, протичащи винаги един срещу друг, които потоци той нарича "истински магнити" (негов си термин, различен от общата наука). Неговата парадигма не противоречи на научната, а се явява алтернативна репрезентация на научната парадигма, само че на база тази двойнственост и срещутечение на два потока... именно Северен и Южен.

Това се потвърждава и от Хауард Джонсън, който успява графично (с електронен микроскоп) да засече движението на два отделни потока в постоянните магнити, само че той ги нарича "магнитни елементи", казвайки, че всеки от двата магнитни полюса е изграден от различно съотношение на двата "магнитни елемента", например северният магнитен полюс е северен, само защото северният елемент в него е по-силен от южния елемент в него, и обратно.

Понеже се бях самовъзпитал с такава гледна точка, преди да попадна на Бедини, все си мислех, че другата част на бобината при първоначалния прототип на Bedini SG не се използва, е че вероятно това е недостатък (ако не грешка).
Така че аз постоянно си представях един Bedini SG, но реализиран с U-образни ядра и следователно с минимум две тригерни бобини (задължително на едно U-образно ядро, защото трябва да има срещутечение на потоците).



С това наум... впечатление ми направи, че Кромри казва в патента си, че неговият генератор може да се реализира и със статорни постоянни магнити, и със статорни ел.магнити, било все едно по неговите собствени думи. Замислих се, че при Bedini SG също не са необходими постоянни магнити, за да се постига целта.
Бедини се съсредоточава върху изследването на високоволтовия импулс при имплодирането на полето на ел.магнита, нали така. И именно това поражда дългогодишния му интерес към Генератора на Кромри - там същото това нещо, това имплодиране, или разваляне на ел.магнита, се получава по механичен начин. Бедини се интересува от Кромри още от младините си и не спира да се интересува до самата си смърт през ноември (наистина, защото с Линдеман подготвяха усъвършенствата реплика на Кромри за конференцията "Тесла" 2017).

Трябва да се замислим тогава... че Bedini SG също може да се реализира с ел.магнити - въобще не е задължително те да са постоянни. Да, разбира се, това не би било практично, но от гледна точка на теоретиката това наистина няма значение.

На практика, Bedini SG Е Генератор на Кромри. Разликата е, че маховикът на Бедини е вграден в ротора на Кромри. Може да се каже и обратното - при Bedini SG постоянните магнити са роторни, а индукцията е в статора. Това е просто Кромри с главата надолу.



Но като си спомним какво имахме наум... за срещупротичащите магнитни потоци... Генераторът на Кромри удовлетворява това, схемата му е в първата публикация по темата. При него има индукция от двете страни на едно ядро при наличие на Огледални намотки. На Запад тези намотки са наречени "Bucking coils", има доста информация за това.

Не е необходимо да вникваме твърде навътре в схемата на Кромри, за да видим, че на практика това може да се нарече Генератор на Лийдскалнин.



И това е именно причината намотката на Бедини да е бифилярна - задължително е, при положение, че не ползва другия край на желязното ядро. Да се направи бифилярна намотка е същото, като да се съберат в една намотка две Огледални намотки (Bucking coils), както е при Кромри и Лийдскалнин.




Връщайки се към Генератора на Фигуера... той удовлетворява същите тези условия:

- генерира енергия от електромагнити с електромагнити (Кромри казва, че няма значение дали са постоянни или не)
- генерира енергия, облъчкайки желязно ядро от двете страни (срещуположни потоци, както съветва Лийдскалнин)
- използва манипулиране на интензитета на магнитното поле на изпълнения соленоид (нулиране на интензитета = имплодиране на полето на соленоида)


В този смисъл казвам, че на практика Бедини-Кромри-Лийдскалнин-Фигуера имат директна връзка.





--- Цитат на: Maistora52 в Февруари 05, 2017, 03:01:33 pm ---Лично за мен още остава неясно - и трябва да го проуча по-задълбочено - как така се говори за електромагнити - само N и само S... след като всеки електромагнит има от едната си страна N, а от другата - задължителeн S...

--- Край на цитат ---

Съществува такава дискусия във форумите на Бедини и Линдеман (energeticforum и overunity.com).

Според някои, хващайки се за дословността на думите на Фигуера, че това че е наименувал едните магнити "S" и другите "N" може да е подвеждащо, защото като елементи от патентна схема може да ги наименува с каквато си иска символика, и "по случайност" тя да съвпада с приетото обозначение за магнитните полюси.

Други в онези форуми смятат, че обозначаването на N-магнитите и S-магнитите е направено от гледната точка на централните магнити "у", тоест за централния магнит от едната страна е само N, а от другата е само S.

В това има известен смисъл, защото действително Фигуера би искал другия полюс на индуциращите бобини да е добре отдалечен от магнитите "у". Някои отбелязват, че на това може да се дължи факта, че индуциращите бобини са нарисувани близо два пъти по-дълги от възприемащите намотки "у" - така може по-лесно да се подсигури... особено в едно паралелно подреждане, както е първия патент направен лично от Фигуера... защото при паралелно подреждане при по-къси индуциращи намотки е по-вероятно да има "нееднородно" облъчване на средните сърцевини "у".

Вярно е, че едно последователно подреждане, както е на патентите на Бюфорн след смъртта на Фигуера, този проблем не съществува, но Бюфорн е предпочел да запази означенията "S" и "N" за цели магнити.

Въпросът остава отворен.


june1900:

--- Цитат на: EDM electronics в Февруари 05, 2017, 03:50:29 pm ---За мен предсктавлява интерес 3-тия наръчник на Линдеман. Може ли да предосдставиш тези преводи в ПДФ или Уорд, за да ги разпечатам, за да не чета от монитора?

--- Край на цитат ---

Благодаря  :) Да, довечера ще дам директен линк и за трите.

Velektra:

--- Цитат на: june1900 в Февруари 05, 2017, 04:02:50 pm ---...............
На практика, Bedini SG Е Генератор на Кромри. Разликата е, че маховикът на Бедини е вграден в ротора на Кромри. Може да се каже и обратното - при Bedini SG постоянните магнити са роторни, а индукцията е в статора. Това е просто Кромри с главата надолу.
............

--- Край на цитат ---

Според мен, постоянните магнити при Бедини създават пренебрежимо малко енергия в намотките в сравнение с енергията създавана от захранващия източник (акум. батерия, ТЕС или др.). Те са просто механичен вариант (заедно с тригерната намотка) на генератор на импулси.

Освен това, ако за да произвежда ток, генераторът на Кромри се нуждае от инвестиране на инерция само през 5% от времето - това е добре! Да кажем, че и толкова % енергия ще трябва за електромотора, за да го върти.
По-важно е колко енергия е нужна за електромагнитите!?! Защото тая енергия е пряко свързана с произведената в роторните бобини.

Фигуера е написал, че идеята за неговото устройство му е дошла докато е наблюдавал работата на динамо-машина и по-точно как при приближаването на постоянния магнит до намотката, напрежението расте, достига максимум когато магнита е в средата и след това като се отдалечава, напрежението намалява. Забележете колко полюса на постоянния магнит участват в тоя процес?
И след това Фигуера продължава, че е решил да имитира това движение на магнита и магнитното поле, без движение и е създал въпросното устройство.
Какво трябва да се имитира - движение на еднополюсно (участва само единия полюс на магнита) магнитно поле, което се приближава и след това отдалечава от намотка.


june1900:
За това може да се поспори, Velektra. Определено съществува това мнение, че двата полюса от двете страни на добивните намотки "у" са едноименни. Има силни аргументи в тази посока. Но също толкова силни са аргументите и за обратното - че полюсите от двете страни са си разноименни. Фигуера не споменава Стената на Блох, но може би тя е ключът към целия процес или играе важна роля в процеса и вероятно се цели нейното придвижване наляво-надясно. Не забравяй, също така, че според законите на магнитната индукция, в случая с едноименни полюси отпред и отзад в средната сърцевина ще възникнат две Блох-стени, защото ще възникне трети едноименен и централен полюс.

Няма как да не съществува раздвоение, след като в патентната документация определено има нееднозначни моменти. Въпросът е друг: въпросът е, че при наличието на една сравнително прецизна реплика (тя е достатъчно лесна, за да се изпълни прецизно), всичко опира до едно просто обръщане на намотки - щом не става по единия начин, намотките се обръщат и се пробва по другия. Извличането на емпиричен отговор би било безценно и би отнело минути, извличането на теоретичен отговор е безполезно на практика и би отнело цялото време на света в дискусии.

Така че просто трябва да се репликира. Казвам, че съм технически неграмотен, защото никога не съм правил нещо техническо през живота си и доскоро нямах условията и инструментите за такъв вид работа (въпреки че съм в процес на оборудване). Скоро планирам да се заема с това, но би било много по-ценно да го направи човек с опит, терен и възможности.




Ето преводите на наръчниците за Bedini SG, оригинален PDF, превод с картинки на Word и папка, в която всички картинки се виждат по-добре на отделни файлове.

Начинаещи
Средно-напреднали
Напреднали


П.П.
Има и няколко отделни версии за това какво реално представлява така наречения от Фигуеар "комутатор". Някои хора смятат, че става дума за нещо по-екзотично. Има и различни версии дори за формата на железните сърцевини, някои смятат, че не са I-образни, ами П-образни. Когато имам време, ще преведа какво се говори в английския интернет за отделните версии.

mi68:
Здравейте,
Четох физика на  акад. Геори Наджаков (1897-1981), издание 1947г.
Прочетох разделите за електричество и магнетизъм.
За електричество имаме закон на Кулон. За интензитет Е (напрегнатост) имаме две величини Н/Кл(Нютон върху Кулон) или В/м (волт на метър).
За магнитно поле имаме закон на Кулон. За интензитет Н имаме две величини Нютон върху магнитна маса или А/м (ампер на метър).
Първата величина се ползва при силови взаемодействия примерно привличане на два магнита, втората е при индукция.
 "...Нека мислено си представим, че имаме само един полюс (което в действителност не може да съществува, но практически може да се постигне до извесна степен, като вземен една дълга магнитна игла така, че благодарение голямото отстояние на полюсите един от друг, да пренебрегнем действието, което би било указано на далечния полюс). Нека този магнитен полюс да притежава северен магнетизъм и да има магнитна маса m...“ - стр.4, Лекции по опитна физика по курса на акад. Г. Наджаков, том II; част-I - електричество и магнетизъм. София 1947г.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия