Справочници, схемотехника, теория > Програмиране на микроконтролери, програматори, цифрови проекти

Как да програмим microchip

<< < (2/3) > >>

Радико:

--- Цитат ---И ако Ефект77 току-що навлиза в материала, аз бих го посъветвал да изхарчи 3-4 долара за едно Ардуино Уно, с което да се запознае с тази материя. Там нещата са много по-лесни, има и милиони примери в нета.
--- Край на цитат ---
Да точно за това го попитах каква е целта му.

Efect77:
Здравейте,
Радико, Имам идея какво трябва да напиша и за него ми трябва процесор с по голяма памет. Затова избрах дадените и се надявам изборът ми да е добър.
Тепърва влизам в сферата на схемотехниката. Завършил съм ПГЕА преди 7 години. Досега не съм практикувал наученото от там. Занимавал съм се с друг вид материя отново свързана с техника, но искам да се осъвършенствам и да започна да правя собствени продукти.

Четох и гледах доста видео от YouTube относно arduino и предпочетох да го пропусна и да навлезна по навътре.

Свалил съм си IDE на microchip и все още го разучавам.

Ще се радвам да ми дадете някакви линкове (за да съм наясно каква книжка да търся из книжарниците ) към четива за начинаещи, а и за леко напреднали.

Радико:
бих те посъветвал да се регистрираш в този форум:
mcu-bg.com/mcu_site
Мисля, че там ще намериш всичко необходимо по въпроса.

Velektra:
Efect77,
първо трябва да се изучи почти наизуст и в пълна дълбочина архитектурата на тия микроконтролери на Мicrochip.
След това пак същото нещо за конкретния чип. Четеш "даташийта" и го учиш наизуст и естествено с разбиране.
Например за твоя чип, който си купил е това:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39646c.pdf

Като започнеш да програмираш, трябва архитектурата да ти е в главата и за знаеш какво правиш и да знаеш, че съответния чип има еди-какви си възможности.
Най-добре е да програмираш на асемблер - най-стегнато и компактно е, защото все не стига памет. Особено ако няма колектив и сам си правиш всичко, по-добре е на асемблер.
А конкретно за запис в чипа най-добре е да си проектираш на платката и използваш т.нар. IN-CIRCUIT SERIAL PROGRAMMING (ICSP), защото така в по-късен етап можеш да правиш корекции в програмата, а и да дебъгваш в реално време и т.н.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/30277d.pdf

Това е накратко и от мен.

Efect77:
Радико, Благодаря ти, започвам да чета каквото има от там.
Velektra в линка на четивото за ICSP не е добавен моя вид микропроцесори. Има само за PIC16F87, а този, който аз имам е PIC18F87. Това има ли значение?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия