Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Пряко измерване на тока на разместване

<< < (2/2)

mi68:
Здравей колега Михаил Кузмов,
Точно така тока в диелектрика, който тече при промяна на електричното поле. Ако вземен един електретен (кондензаторен) микрофон мощност (ток) не може да се вземе освен ако механично не трепти едната плоча.

Вземам един кондензатор и го включвам към променливотоков генератор и ток протича. Токът на проводимост може да се измери с подходящ амперметър. Тъй като веригата не е разклонена то практически тока на проводимост и тока на разместване са равни. Това индиректно измерване е традиционно и се прави често.

Идеята е директно да се измери този ток по създаденото магнитно поле между плочите на кондензатора. В процеса на меренето възникнаха проблеми. Зарядите на плоския кондензатор са по повърхността на плочите и се използват на половина.
 За това проведох няколко експеримента и при шест плочи като две по две се закъсяват и между тях се поставя трета се получи доста добър капацитивен трансформатор (делител).
За да компенсирам (нулирам) заряда от една страна трябва да има изкривяване или сфера (камбанка) да се пъхне в геврека (тороида). /Камбанките не са намерени и не е правен експеримента./

 Ако се разгледа един трептящ кръг от бобина и кондензатор се вижда, че тока на проводимост и тока на разместване се движат в противоположни посоки, защото са диаметрално разположени. Идеята е тази двойка ток да създаде единно удвоено магнитно поле.
В експеримента се явиха слаби страни.
-голяма разстояние на плочите, съответно малък капацитет и твърде висока честота.
-За това се ползва LLС, бифилярка свързана зиг-заг и капацитета С. Токът на разместване даде 0,5 дБ приход в енергията. От тук този подход е правилен, но трябва да се увеличи количеството за да имаме прилично качество, далечни експерименти.

Ползвах и двоен тороид с осморка и геврек бобина, лошо.

 

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия