Автор Тема: Асиметричен трансформатор или грешка в теорията  (Прочетена 41642 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Причините да се използват магнитопроводи, е обема на трафа и от тук големи намотки и използване на скъп материал за тях, а не ефективността, иначе тези магнитопроводи само загуби внасят и нелинейни изкривявания там където са важни, където например се използват свръх проводници трафовете са без магнитопроводи и си работят със загуба близка до нулата.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Димитре Съгласен съм но тънкия момент е размера и ти го каза. Демек огромни размери и следователно цена .... 10 кила мед зарядно за телефон ш бъде ... да идеално и ефективно но 10 кила и то мед .....
Отделно че въпрсната асиметричност хептем няма място ....:

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Монтанаре, най тънкия момент който очевидно ти убягва на теб е че в случая не се търси ефективност. Търсят се физически принципи. Тези принципи за които твоите физици мълчат като бити гъзове и се налага сами да си ги изведеме. Колкото и да не ти се вярва във този форум има хора които ПРАВЯТ НАУКА  въпреки че нямат научни титли, или може би точно благодарение на това.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Радико - тия думи са демагогия де я солиш и по темата 0

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Off,
я не си губете времето с глупости, ами вижте реални постижения с реално следващи проблеми (що нищо не става от само себе си):

https://youtu.be/1I1TNZ18Q2s?t=263 (само цъкате, време настроено)

Асинхронен двигател с уникално КПД (иначе клипа е на друга тема). А и по-евтин от обикновения.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
И какво му е уникалното най-обикновен двигател, и на всичкото отгоре с оребрение, което само по себе си показва колко му е к.п.д, каолкото на другите или по-ниско.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Имаш достатъчно инфо да си потърсиш патента...
Па и сам да помислиш.
От което ще има полза, за разлика от горните алабализми.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
И какво толкова има в тая така наречена намотка славянка, комбинация между звезда и триъгълник........

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Двигателя на Дуюнов е с различен начин на навиване. Има доста по-добри характеристики.
Навивахме го  и рабити много по-добре от нормалена трифазена навивка.
Който иска мога да пратя навиването.
Патента е свободен и може да се използва.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Има един номер при навиването който ще свърши същата работа но ще ти спести цялата сложнотия на славянката.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Bat_Vanko прочетох внимателно нещата които споделяш.....
Ш си позволя някой уточнения .....Принципно съм съгласен - обаче пропускаш фактора насищане на магнитната сърцевина (среда) ... а по-точно за да работи един трансформаторен преход ефективно трябва магнитопровод който има определени характеристики една от тях е насищане - или по-точно какъв магнитен поток може да пренесе въпросния магнитопровод. За това аджиба са тия магнитопроводи.
Монтанаре по добре не се изказвай неподготвен че отдалече си личи твоята неграмотност! Трансформатора представлява две или повече намотки с индуктивна връзка помежду си. Забележи разликата - става въпрос за ИНДУКТИВНА ВРЪЗКА а не за някаква сърцевина (ако ще и вакуумна да е тя). Виждам че твоите разбирания се простират само до уикипедията но не и отвъд нея. но  другият път вземи та прочети повече преди да почнеш да оборваш твоите лични измислици.
Всъщност могат но е много по-слаба от там където има магнитопровод.
Никакъв извод не следва според мен - имаме ли затворено през магнитопровод магнитно поле ефективността му се определя от интензитета му и се ограничава от способността на магнитопровода да го пренесе (затвори) всичкото. От което следва че при наличие на асиметрия по-тънката част определя капацитета на пренос. Следователно способността да натовари вторичната.
Но всички тия неща се описват спрямо целта а тя е да се пренесе магнитната силова линия от точка А с определено сечение към точка Б с различно сечение максимално ефективно.
Е точно тука е грешката в теорията (онази която пише в уикипедията) - няма пренасяне на силовата линия. Според официалната теория, която ти явно не схващаш, силовите линии са стационарни - променя се интензитета на потока. Но според опита всяка една силова линия се разширява и свива като радиалните й компоненти представляват тези лъчи. Сигурен съм че ако опита е представен във вид на клип а не на конкретни измервания има някакъв шанс да го разбереш. Но честно казано нямам намерението да си усложнявам живота с такива врътки. Щом като ученик не си успял да формираш някаква система за осмисляне на текст - сега вече е твърде късно.
Не знам дали изобщо си успял да наситиш въпросния магнитопровод за да усетиш разликата.
Ами НЕ, не успях да го наситя. Дори съвременната наука, въпреки огромните стойности на интензитет на магнитното поле които е постигнала, не е успяла да докаже възможността за насищане на въздух  ;D

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
А явно не можеш да предположиш защо намесих сърцевините за да се опитваш да ме изкараш кретен .... но нищо - нека аз съм кретена - макър че и аз и Димитър споделихме защо се прилагат жЕлезните сърцевини .... - ама ти продължавай да "експериментираш" може да откриеш топлата вода и сам ... знамли ;)
Можеш да си представяш рисуваш и каквито ти кеф силови линии (които всъщност са напълно условни) А относно въздуха - ами насищай го колкото си искаш - файдата ш я видиш сам ;)

Асиметросвай си на воля - може и няколко молитви за берекет да произнесеш  ;D

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Bat_Vanko, смятам че в конкретния случай montanar е прав. Когато магнитопровода е от кенче всичко си работи както е според ММ(Максуел-Монтанар това онова).
Ма има едни закончета за разпространение на магнитното поле (Максуел това онова.....) (подчертавам поле) де ако не го прекарате (магнитното поле) през жИлезо се натъквате на тях и колко смислено би работило такова устройство мисля че е ясно ..... горе долу като траф без магнитопровод би работило - демек 0. незнамсиколко нули Х ......
А ако говорим за електромагнитно лъчение (вълна) там даже и намотки не ви трябват ;) ама за целта трее да бъде създадено с съответните условия - и отново и там опираме до щрък за гъска от към ефективност ....
Тук искам и аз да подчертая бистротата на мисълта, т.е. запълнеността на кенчето. Какво изкуство е само а?, да боравиш с различните изразни средства. Кой друг освен montanar може да опише в мерена реч тази природна картина.
А казвате че не ни дават СЕ-ту, етууУ – намотките трябва да са върху кенче и всиоо.


Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
ndm-чо - факт е че и от кенчетата извадих СЕ за разлика от някой умници тук ...... или не е верно?!?
Нека аз съм неграмотния - екстра ми е в тая роля  ::)

Има една приказка по нашия край .... докато мъдрите се намъдруват, лудите се наскачат ;)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Асиметричен кондензатор и Асиметричен трансформатор, не изпълняват ли една и съща функция?
 Я ме светнете, че не знам отговора.. :D да добия повече яснота.