Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Топлообменник

<< < (2/4) > >>

mzk:
Евала madsat!

ivan74:
Благодаря майстори
А топлообменника би ли било практични да е закачен на външното тяло на корпуса и после да се изолира добре да няма загуби

mzk:
А защо ще се занимаваш въобще с пластинчат или тръбен топлообменник. Ако ти трябва за нагряване на битова гореща вода можеш да използваш директно медната тръба и да направиш серпентина самоделка с определена дължина (няколко метра) в съответния съд, който си предвидил. Аз към такъв вариант съм се ориентирал. Един авер ме светна за това и каза, че е ОК.

madsatbg:

--- Цитат на: mzk в Ноември 17, 2016, 08:31:39 am ---,,,, можеш да използваш директно медната тръба и да направиш серпентина самоделка с определена дължина (няколко метра) ...

--- Край на цитат ---

Не съм го правил този вариант, но имам "некои съображения" :
Вижте снимката на вътрешното тяло на 24 ката.
Да, има медни тръби с определена дължина - дотс метри се, но по важното според мен е , че има и пластини за по голямо топлоотдаване.
Така, че да, може да се направи с тръби в някакъв съд - бойлер, но няма да е тази толинна мощност - по простата причина, че няма да има място за достатъчен брой/метри/ тръби.
По нагоре колегата  juliang бе споменал, че въздуха се нагрява по лесно отколкото водата.
Що се отнася до закрепването на топлообменника на външното тяло, аз не отговарях на въпроса, защото смятам, че е безпредметно.
Не виждам предимствата, освен че се спестяват 3 - 5 метра тръба, която така или иначе ти трябва за да водиш след това топлата вода.
Самата топлоизолация няма как да стане / според мен / достатъчно надеждно за да няма загуби.

Радико:
Криво си го разбрал Юлиан въздуха се нагрява с по малко енергия от водата а не по лесно. За водата е нужно много по малка дължина на тръбата и въобще не са нужни тези пластини на въздушния радиатор.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия