Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Да преоткрием електродвигателя

<< < (5/7) > >>

dymelsoft:
x_name41, напълно естествено е чрез импулсно напрежение да се увеличи КПД-то на един светодиод и не мисля, че някой би отрекъл това, а и не е новост. Има обаче малка, но съществена разлика в твоята идея, а именно времевите характеристики. При импулсния метод се прилагат импулси с точно определена честота и широчина, при които имаш максимално излъчване на фотони, но колкото и оптимален да е този режим, пак имаш топлинни загуби и относително ниско КПД < 50%. Разликата при постоянно токово захранване и импулсно такова е не повече от 10%. Това което направи светодиода популярен източник на светлина е, че излъчването му има много тясна лента и от там по-пълноценно разходване на вложената енергия. При твоята идея обаче, искаш да захраниш светодиодна матрица на принципа бягаща точка, където широчината на импулса е кратно число на броя светодиоди и е много далече от характерния импулсен режим на самия светодиод.
От друга страна тази статия е интересна : http://30dumi.eu/archives/36838

П.П. не бих си светил в къщи с каквато и да е светодиодна лампа работеща в импулсен режим. Достатъчно ми е  зомбирането от дисплеите :) .

alextrif:
Здравей те, разбирам, че Коледа идва и темата елха и лампички ще става все по актуална, затова Ви моля, да я прехвърлите в отделна такава :)
По отношение на двигател работещ на 2В., неговото управление, работа и ефективността, нека предложа друг конструктивен вариант! Вместо един ел.двигател работещ на 12В. куплираш 6 други на 2В. Въпроса в случая е дали 4 двигателя на 12В са по-ефективни от един на 48В.? Абстрахирай се от теглото, както на самите двигатели, така на захранващите и управляващи устройства. И понеже темата е поместена при електромобилите и се споменава "Тесла" въпроса се перифразира в 4 задвижващи колела на 100В. или един на 400В? За улеснение можем да се обърнем към автомоделистиката, където с 3В. движиш камионче.

Радико:

--- Цитат ---Въпроса в случая е дали 4 двигателя на 12В са по-ефективни от един на 48В
--- Край на цитат ---
Не няма да са по ефективни и единствената причина е, че при такава конфигурация "последователно свързани електтодвигатели" се налага тока да мине през 8 четки и колектора вместо през 2.

--- Цитат ---перифразира в 4 задвижващи колела на 100В. или един на 400В
--- Край на цитат ---
Не тук въпроса е 4 по маломощни двигателя на 400 волта или един по мощен на 400 волта.
Тук вече предимствата от 4х4 са огромни, но са по чисто механични причини
 Изчезва нуждата от диференциала в който се губи сериозен процент енергия.
 Водещите колела изпитват по малко триене от водените, и така нататък.
Като се вземе в предвид закона на Ом, темата е по скоро с научнофантастичен уклон от колкото с технически. Без сериозна промяна на принципите на работа на електродвигателя няма как да се получи някакъв ефект.  Под промяна имам предвид да се измисли, направи машина при която енергията за движението да идва от силата на постоянни магнити а електрическото поле да има само спомагателна функция. Сега е обратното, магнитното поле има спомагателна функция. Значи необходимо е нещата да се обърнат на обратно. Нямам сериозна идея как това може да стане освен това което се сещам, че при магнитите "на обратно" означава, на 90 градуса.

GreenHulk:

--- Цитат на: Радико в Октомври 14, 2016, 10:19:09 am --- Нямам сериозна идея как това може да стане освен това което се сещам, че при магнитите "на обратно" означава, на 90 градуса.

--- Край на цитат ---

Униполярен двигател на Тесла? (с голям магнит, покриващ целия диск и спираловидни нарези?) не се ли доближава малко към това?

Радико:
Предполагам нещо в подобна насока трябва да се мисли въпреки че и тук движението се извършва за сметка на електрическият ток и другото е че нещо не успях да си обясня каква точно работа вършат тези нарези освен да правят вятър разбира се.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия