Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер

<< < (4/9) > >>

Михаил Кузмов:
Има един проблем, който кой знае защо, собствениците на този тип термопомпи (климатици) знаят но не коментират. Също, производителите рядко съобщават.  Става въпрос за работата на външното тяло, в среда с висока влажност (мъгла например) и ниска температура.
Какво става тогава? Всички сте на ясно! Климатика спира да топли вътре, дърпа от вътрешната топлина за да размрази външното тяло, след което възобновява процеса. Така във влажно и мъгливо време, това се случва често.
В Швеция например, не ползват този тип термопомпи на север. Дупчат земята дълбоко, пускат "маркуч" пълен с тплоотнемащ флуид  който доставя на повърхността поне 4℃. Останалото е известно.
А земята на България е благодатна на много места. Може да се изкара в люта зима къде повече от 4℃ от подземни води, реки и т.н. Там където има чести мъгли и висока влажност през зимата. Разбира се, не на всякъде е възможно.
Никой няма да ти разреши да дупчиш сонда пред блока да речем! Но ако си имаш двор?
Така че, искам да кажа, че ако имах възможност, никога на бих инвестирал в този тип термопомпа!
Пиша го защото преди години разговарях с мой приятел швед, преди да си инсталира горе описаният тип. До ден днешен човека е доволен. Топли си цялата къща, и си има БГВ.

Радико:
Михаиле както каза България не е Швеция. Аз се отоплявам основно с климатик и имам проблеми с отоплението не повече от десетина дни на отоплителен сезон. и то главно през нощта а тука става дума за бойлер все пак. Със тези климатични промени за да загрее от около 12 на обяд до вечерта когато най често се ползва топла вода. Такъв бойлер би имал проблеми не повече от 2-3 дни в годината. А през останалите 360???
За България вярно че е благодатен район за подземна термопомпа, но цената на инвестицията е направо шокираща за нас иначе тези 11-13 градуса температура на земята и подпочвените води са много добро условие, ноооо цената.

madsatbg:
Здравейте,
всички говорят: "приятел ми разказа" как става или как не става климатик за отопление, но никой не разказва от първо лице.
Е аз, както винаги не знаех, че климатика не става и си направих отоплението със стар климатик.
След като изчетох по Нета каквото намерих за термопомпите си закупих един климатик на старо тип "MIDEA" 24 -ka. Подчертавам "на старо" защото климатика не е инверторен. Със фреон R22 - работи САМО до - /минус / 7 градуса външна температура. 10 Kw топлинна мощност. Цената му беше 350 лв.
По точно не че не работи, но тогава КОПа му е = 1.
Имам изградена система със котле на твърдо гориво и отоплявам 70 м2 къща.
Направих "бай пас" на старата система и поставих един Пластинчат топлообменник -
фреон - вода. Цената му е 320 лв.
Вътрешното тяло от климатика не се използва.
Ползва се само външното тяло със топлообменника
Извиках "климатичари", които да заварят тръбите между външното тяло и топлообменника, обезвъздушиха  и заредиха с нужното количество фреон.
Цялата операция струваше 200 лв.
И така за около 1000 лв инвестиция, получих Термопомпа ВЪЗДУХ_ВОДА.
Как се справи през изминалата зима?
За мен перфектно.
Всички знаем, че най-студено беше около една седмица през януари.
На една от снимките се вижда външна температура минус 10 градуса , а вътрешна температура 17 градуса.
Аз съм свикнал вътрешната температура да е около 25 - 27 градуса.
УУУУ 17 градуса беше направо стуууд. Затова съм си оставил котлето и една седмица се отплявахме със старото котле/.
През останалита дни климатика поддържаше 22 градуса във стаите.
Климатика беше включен на 15.09.2015 и изключен на 30.05.2016.
Среден разход за цялата зима само за отопление е 100 лв на месец.
Само за сравнение за отопление със въглища и дърва среден разхода е 500 лв. на месец. Да не говорим за хамалогията по пренасянето, зареждането, разпалване и т.н. Отделно и мърсотията от пушеци и сажди из цялото мазе/ котлето все пак е в мазето /
На долните снимки се вижда ел. консумация на климатика, която ще е много по различна ако се ползва инверторен климатик.
На четирите индикатора се виждат температурите на входа и на изхода на топлообменника при минус 10 градуса външна температура.
При по топло време, външна температура до "0" градуса, температурата на фреона достига до 70-80 градуса.

valex:
madsatbg
Поздравления!
Би ли написал конкретния модел пластинчат топлообменник, който ползваш?

dymelsoft:
madsatbg, поздравления.
Отдавна ми е мечта да си направя такава системка и към моят пилетен котел и все не достига пусто време. Като гледам какво си направил при това с "midea" направо няма да спя.  ;D Лошото при мен е, че ми трябват поне 20KW топлинна мощност за да стопля двата етажа.
Тук имам въпрос към тези които са по-наясно с климатичните системи. Възможно ли e обединяване на два топлообменника с цел два климатика да работят в паралел към един котел? Как е най добре да бъдат свързани, последователно или паралелно ?

Поздрави!
П.П. madsatbg, предполагам че е извадена електрониката от вътрешното тяло иначе как управляваш климатика, изобщо би ли споделил някаква схема или нещо подобно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия