Автор Тема: енкодери  (Прочетена 35214 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
енкодери
« -: Юли 15, 2016, 01:54:37 pm »
Отварям темата в раздела за CNC машини защото енкодерите са важен детайл от тези машини
та наложи ми се да се забавлявам с тези устройства и реших да започна тeмата, ако има други които се интересуват да споделяме.
Намерих една сносна според мен програма която ми нарисува ето това долу.
Светодиоди, фотодиоди, разни механични елементи вече си е въпрос на личен избор. Е може и да стане колективен.   
« Последна редакция: Юли 15, 2016, 02:16:15 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #1 -: Юли 16, 2016, 03:19:09 pm »
Показаното по горе "колело" има 2048 позиции който са абсолютни стойности и енкодера заел определена позиция ще я показва в цифров вид дори и след прекъсване на захранването му. тоест машината няма да забрави къде се намира при евентуален срив.
Ако една стъпка на енкодера отговаря на 1 мм. това е добра дистанция, но ниска резолюция. Ако едно деление отговаря на 1 стотна от милиметъра това е добра резолюция но много малка дистанция Дистанцията става едва 20 милиметра. Решаването на този проблем става интересна "играчка закачка"
вариант 1:
добавяне на още един такъв кръг и малко механика, така че първият ктъг при всеки пълен оборот да премества вторият със едно деление. Получават се 2048 по 20 мм. приблизително.
Тоест енкодера ще знае във всеки момент къде се намира със точност до една стотна във периметър от 409 метра. или със точност до 1 хилядна в периметър от 40 метра. Дали си заслужава усилието.
 

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: енкодери
« Отговор #2 -: Юли 16, 2016, 09:46:31 pm »
  Дали си заслужава усилието.
 
Да!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: енкодери
« Отговор #3 -: Юли 16, 2016, 10:53:23 pm »
Радико аз мислех доста по въпроса и в главата ми се върти следната идея:

На входа да сложа един биполярен стъпков мотор, за момента няма значение дали е с 50 или 200 стъпки. При завъртане на ротора се получава импулс. Правя усилване с операционен усилвател и изхода го вкарвам в тригер. На изхода получавам правоъгълни импулси които мога да записвам и да управлявам драйвери на друг стъпков мотор. Така лесно може да се манипулират изходящите импулси чрез различни броячи и да се постигат различни съотношения например 1/.... или .../1 казано на моя език железарския мащаб. Също така това може да стане програмно и в крайна сметка да се получи страхотна точност. Допускам и да има грешка при пропусната стъпка но това може да се избегне с повече опити и настройка. Ето и една примерна схема свалена от дебелите книги. Аз лично съм против механичното сваляне на импулси и тяхната манипулация - трудно за изработка в домашни условия. Дано съм на прав път. Ако успея по този начин да сваля координати в 3 равнини на един детайл ще стане добра машинка. Дай мнение и върху моите разсъждения без значение дали съм прав или не.

Атанасов_Хасково


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #4 -: Юли 16, 2016, 11:32:39 pm »
По принцип си напълно прав това ще си работи съвсем нормално, проблема е обаче, че по този начин се получава така наречения относителен енкодер. Той отчита придвижването спрямо последната известна точка. поради това е необходимо калибриране при всяко спиране. необходимо е ключе за нулевата точка във същност поне 3 ключета за осите "X" "Y" "Z" Докато този който правя е от типа наречен "Абсолютен енкодер" той във всеки момент показва отдалечеността от началната точка на една абсолютна координатна система.
Спираш тока пускаш го пак и той мигновенно показва координатите все едно е една рулетка с монтирана камера на нея и виждаш на колко сантиметра е оставена изкарана рилетката вчера не е нужно да я прибираш и да мериш отново. Такъв енкодер който е идентичен със биполярен стъпков мотор има в двигателите на пералните, тези дето са колекторни, но на мен ми е необходим енкодер който знае къде се намира при включване на напрежението защото по някога ще е невъзможно да се върне в калибрираща позиция.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: енкодери
« Отговор #5 -: Юли 16, 2016, 11:48:06 pm »
Мога да ти дам веднага работеща идея. Виж принципа на дигиталния шублер. Той си помни колко е отворен, мери в два измервателни стандарта, и може да се занули  принудително. Има на същия принцип и измервателни линии с различна дължина. Всичките работят с много голяма точност 0,01 мм. Цените им са поносими.

Атанасов_Хасково

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #6 -: Юли 17, 2016, 11:51:51 am »
Абе става така но е малко проблемно "хакването" на шублера необходимо е да се разглоби и да му се извадят по някакъв начин изводи за някаква комуникация. а при тези миниатюрни изпълнения ми се вижда "мисията невъзможна" Поне за моето инструментално обезпечение в областта на SMD монтажа.
Ти обаче снощи без да искаш ми даде страхотна идея за което имаш едно черпене от мен.
Голям проблем ще е направата на механично устройство което да премества вторият диск със само едно деление от 1/2048ма от оборота. Дори и да е с по малко деления "примерно 512" пак си е огромен проблем за мен. А и не само за мен.
Обаче като отвори дума за стъпковия мотор и се сетих после през ноща, че мога да вържа втори, трети, че и четвърти диск на осите на по един стъпков мотор и да завъртат дисковете с по една стъпка когато дойде нужния момент. фантастично просто за изпълнение. нещата се свеждат до написването на подходящият код за контролера който ще е вътре в енкодера.   

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: енкодери
« Отговор #7 -: Юли 17, 2016, 01:10:56 pm »
Събудихте ми въображинието. Хрумна ми, оптичен енкодер с електрониката на лазерна рулетка. Просто фрезата, трябва да има три лазера по трите оси. На практика, стъпките може да са безкрайно много и само техническото решение може да е ограничение.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: енкодери
« Отговор #8 -: Юли 17, 2016, 01:16:33 pm »
И аз съм си мислил за струга да си взема лазерна рулетка, но точността и е много малка.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: енкодери
« Отговор #9 -: Юли 17, 2016, 01:32:06 pm »
Важен е принципа. Може електрониката да е друга. Въпрос на тех. решение.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #10 -: Юли 17, 2016, 01:33:14 pm »
За лазерната рулетка и аз съм го обмислял Мисля, че точността може да се увеличи сериозно със използването на огледала тоест лазера да премине напред назад 20 пъти разстоянието което мери и да отчете 20 пъти по голямо разстояние а контролера да го раздели на 20 и евентуалната грешка ще е доста по малка. Въпреки това ще е нужна много сериозна и скъпа техника за да се получи задоволителна повтаряемост на резултата. 

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: енкодери
« Отговор #11 -: Юли 17, 2016, 01:39:42 pm »
    Радико, каква е целта на това упражнение? Питам защото СВД тата обикновено са със стъпка 5 и 10 мм.При 512 импулса точноста е5/512-0,098мм или при 10мм 10/512-0,0195мм. За любителски та дори и за полу-професионални цели е повече от достатъчно. 2048 импулса са и нож с две остриета-завърти енкодера с 3-4000 оборота и сметни каква честота се получава и с какво ще я обработваш.Но за мен по-сложния и трудно решим въпрос в случая е физическото изработване на енкодера. Какво имам в предвид? Как ще се изработи самия диск,така че да отговаря на механическите изисквания към него. Едно приятелче се хвалеше като голямо постижение че е направило на лазер диск с 1028 импулса от неръждавейка.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: енкодери
« Отговор #12 -: Юли 17, 2016, 03:10:08 pm »
Преди време направих записваща ветростанция и посоката се снемаше от диск с код на Грей. Точността беше 5 гр или 1/64 от окръжността. Диска беше стъклен 2 мм дебелина, рязах го на лазер. Първият опит беше с надраскан на лазера диск, запълних вдлъбнатините с боя и изтрих тази на гладката повърхност. Но засенчването не се получи качествено, от частично преминалите лъчи се лъжеха фотодиодите. Следващият диск беше пак стъкло, но с покритие от рекламно фолио - рязано на плотера в рекламна агенция. Не ме питайте как съм постигнал горе-долу добра концентричност. Маската фиксираща фотодиодите също беше изрязана от фолио. Предният и задният фронт на импулсите се получиха доста полегати, но мен не интересуваше голяма точност и минах без компаратор за формирането им. Фолиото на диска и това на маската трябва да бъдат едно до друго възможно най-близко. Интензитета на отделните светодиоди не трябва да бъде голям за да не се получи прехвърляне между тях. Изобщо точността в случая ще бъде критична.
Не е ли по добре да се вземе готов линеен датчик, вместо да се губи време и пари за откриване на топлата вода. Цените бяха сравнително добри...
http://www.sensomat.info/linear%20position.htm
Успех!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #13 -: Юли 18, 2016, 10:13:21 am »
Bat_Vanko
На същият сайт предлагат и ето това:
http://www.sensomat.info/encoders-absolute-multiturn.htm
Точно за това иде реч знаначи, но имам безброй причини поради които искам аз да си го разработя а не да го закупя. А и не знам кое е за теб прилична цена аз до сега попадам все на цени дето за същите пари ще отида в някой мол и ще се облека от главата до петите.
Дедо попе проблема на машините направени по твоя начин са, че те работят като вируозен художник специализирал се да рисува със вързани очи. Сяда взима четката и рисува всичко на веднъж от край до край, но ако докато рисува минеш покрай него и го блъснеш без да искаш ще загуби ориентация и няма да може да продължи със картината и ще се наложи да рисува нова. Е при мен  заданието е такова:
невъзможно е да се подсигури гладка и непрекъсната работа от край до край, не може да се повтори отново на празен ход изработеното вече. За това единственото решение е абсолютни енкодери поради други пък причини искам да си ги разработя аз.
Bat_Vanko Диска показан по горе или по скоро за начало с по малко сектори мисля да го принтирам на транспарентно фолио

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #14 -: Юли 18, 2016, 02:51:07 pm »
locco
Добре от начало много се учудих какво точно си показал на тези картинки защото и моята е със грейкод пък е различна от твоите после обаче осъзнах, че това е така защото са направени инверсно, като негатив и позитив. там където при мен е черно при теб е бяло иначе е едно и също.