Справочници, схемотехника, теория > CNC машини

енкодери

<< < (2/5) > >>

lda_has:
Мога да ти дам веднага работеща идея. Виж принципа на дигиталния шублер. Той си помни колко е отворен, мери в два измервателни стандарта, и може да се занули  принудително. Има на същия принцип и измервателни линии с различна дължина. Всичките работят с много голяма точност 0,01 мм. Цените им са поносими.

Атанасов_Хасково

Радико:
Абе става така но е малко проблемно "хакването" на шублера необходимо е да се разглоби и да му се извадят по някакъв начин изводи за някаква комуникация. а при тези миниатюрни изпълнения ми се вижда "мисията невъзможна" Поне за моето инструментално обезпечение в областта на SMD монтажа.
Ти обаче снощи без да искаш ми даде страхотна идея за което имаш едно черпене от мен.
Голям проблем ще е направата на механично устройство което да премества вторият диск със само едно деление от 1/2048ма от оборота. Дори и да е с по малко деления "примерно 512" пак си е огромен проблем за мен. А и не само за мен.
Обаче като отвори дума за стъпковия мотор и се сетих после през ноща, че мога да вържа втори, трети, че и четвърти диск на осите на по един стъпков мотор и да завъртат дисковете с по една стъпка когато дойде нужния момент. фантастично просто за изпълнение. нещата се свеждат до написването на подходящият код за контролера който ще е вътре в енкодера.   

edin:
Събудихте ми въображинието. Хрумна ми, оптичен енкодер с електрониката на лазерна рулетка. Просто фрезата, трябва да има три лазера по трите оси. На практика, стъпките може да са безкрайно много и само техническото решение може да е ограничение.

az_skeleta:
И аз съм си мислил за струга да си взема лазерна рулетка, но точността и е много малка.

edin:
Важен е принципа. Може електрониката да е друга. Въпрос на тех. решение.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия