Справочници, схемотехника, теория > CNC машини

енкодери

<< < (3/5) > >>

Радико:
За лазерната рулетка и аз съм го обмислял Мисля, че точността може да се увеличи сериозно със използването на огледала тоест лазера да премине напред назад 20 пъти разстоянието което мери и да отчете 20 пъти по голямо разстояние а контролера да го раздели на 20 и евентуалната грешка ще е доста по малка. Въпреки това ще е нужна много сериозна и скъпа техника за да се получи задоволителна повтаряемост на резултата. 

Dedo pop:
    Радико, каква е целта на това упражнение? Питам защото СВД тата обикновено са със стъпка 5 и 10 мм.При 512 импулса точноста е5/512-0,098мм или при 10мм 10/512-0,0195мм. За любителски та дори и за полу-професионални цели е повече от достатъчно. 2048 импулса са и нож с две остриета-завърти енкодера с 3-4000 оборота и сметни каква честота се получава и с какво ще я обработваш.Но за мен по-сложния и трудно решим въпрос в случая е физическото изработване на енкодера. Какво имам в предвид? Как ще се изработи самия диск,така че да отговаря на механическите изисквания към него. Едно приятелче се хвалеше като голямо постижение че е направило на лазер диск с 1028 импулса от неръждавейка.

Bat_Vanko:
Преди време направих записваща ветростанция и посоката се снемаше от диск с код на Грей. Точността беше 5 гр или 1/64 от окръжността. Диска беше стъклен 2 мм дебелина, рязах го на лазер. Първият опит беше с надраскан на лазера диск, запълних вдлъбнатините с боя и изтрих тази на гладката повърхност. Но засенчването не се получи качествено, от частично преминалите лъчи се лъжеха фотодиодите. Следващият диск беше пак стъкло, но с покритие от рекламно фолио - рязано на плотера в рекламна агенция. Не ме питайте как съм постигнал горе-долу добра концентричност. Маската фиксираща фотодиодите също беше изрязана от фолио. Предният и задният фронт на импулсите се получиха доста полегати, но мен не интересуваше голяма точност и минах без компаратор за формирането им. Фолиото на диска и това на маската трябва да бъдат едно до друго възможно най-близко. Интензитета на отделните светодиоди не трябва да бъде голям за да не се получи прехвърляне между тях. Изобщо точността в случая ще бъде критична.
Не е ли по добре да се вземе готов линеен датчик, вместо да се губи време и пари за откриване на топлата вода. Цените бяха сравнително добри...
http://www.sensomat.info/linear%20position.htm
Успех!

Радико:
Bat_Vanko
На същият сайт предлагат и ето това:
http://www.sensomat.info/encoders-absolute-multiturn.htm
Точно за това иде реч знаначи, но имам безброй причини поради които искам аз да си го разработя а не да го закупя. А и не знам кое е за теб прилична цена аз до сега попадам все на цени дето за същите пари ще отида в някой мол и ще се облека от главата до петите.
Дедо попе проблема на машините направени по твоя начин са, че те работят като вируозен художник специализирал се да рисува със вързани очи. Сяда взима четката и рисува всичко на веднъж от край до край, но ако докато рисува минеш покрай него и го блъснеш без да искаш ще загуби ориентация и няма да може да продължи със картината и ще се наложи да рисува нова. Е при мен  заданието е такова:
невъзможно е да се подсигури гладка и непрекъсната работа от край до край, не може да се повтори отново на празен ход изработеното вече. За това единственото решение е абсолютни енкодери поради други пък причини искам да си ги разработя аз.
Bat_Vanko Диска показан по горе или по скоро за начало с по малко сектори мисля да го принтирам на транспарентно фолио

Радико:
locco
Добре от начало много се учудих какво точно си показал на тези картинки защото и моята е със грейкод пък е различна от твоите после обаче осъзнах, че това е така защото са направени инверсно, като негатив и позитив. там където при мен е черно при теб е бяло иначе е едно и също. 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия