Автор Тема: Ръчен контрол на автоматичната пералня. /тотално изкормване/  (Прочетена 18631 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравейте!
Икам една 10-15 годишна пералня /Ecoline ECW 1200/, която имаше проблем с програматора(механичен). Един ден полудях изкормих всичко и сега е с ръчен контрол.
Клапана за пълнене и изпомпването са през копчета, а електромотора е свързан последователно на нагревателя и той рез копче.
Не използвам и датчика за ниво, нали всичко е ръчно.
Когато се напълни вода забавя въртенето, даже като вдигне пяна малко прелива от чемежето, но пък така пере най-добре.
Водата се загрява до към 35 градуса след яко въртене с повече вода. Особенно голям кеф е когато развърти яко на центрофуга и пуснеш водата! :D
Та така, по-нататък може да направя едно ардуино да я управлява но най-вероятно ще ме домързи ... ;)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Тва ще да е интересно, представям си как седиш до пералнята втренчен в люка и цъкаш копчета, ту напред ту назад и от време на време поглеждаш часовника дали е дошло време за изпомпване.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Единствено се седи до пералнята 2-3 минути докато пълниш, изпомваш и центрофужиш, основната дейност по бълникане на прането си се върши сама. :)
Прането с повечко вода е много по-добро, даже е нужен по-малко прах!
Напред и назад е напълно излишно. Бях го направил първо така с един двоен таймер 556 и 2 релета.
Един симисторен регулатор и това е всичко което е необходимо. /симистор, кондензатор, два резистора и потенциометър/
1. Слагаш пране, сипващ прах.
2. Пълниш с вода от копче №1.
3. Настгройвам потенциометъра на регулатора, така че скороста на въртене да е ниска. Дрехите се търкалят в барабана като топка.
4. Натискам копче №2 - изпомпване, завъртам потенциометъра да развърти на макс - центрофуга.
5. Натискам копче №1 - пълня вода - плакнене.
6. Копче №2 - изпомване - центрофуга.
Прането е готово! ;)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Може ли един въпрос за хладилник в темата за пералня:  :D
Имам един малък хладилник, който заледява, работи на ниска температура. Както и да му нагласям термостата, той си заледява, храната замръзва, като във фризер. Каква може да е причината? Дали трябва да се почисти термостата, дали нещо друго, ако някой има опит, моля да ми каже?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Залепнал термостат е това според мене, или не контактува добре термоампулата. Компресора изключва ли или работи нон-стоп?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
EDM, хладилникът с фреон ли е или от старите - с амоняк? Щото те ги правят тия работи понякога...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Хладилника е на майка ми. Не зная със сигурност дали постоянно работи, но по-скоро мисля, че не. Т.е. работи си термостата, но не може да увеличи температурата. Модела е БЕКО, сравнително нов на 1-2 г. Мисля е фреонов.
То като го погледнеш няма нищо в него, ама като не съм се занимавал. Тоя регулатор къде е, предполагам под кутийката с копчето и лампичката? Ампулата иначе я видях, намира се отзад на изпарителя, но там всичко ми изглежда наред, чисто е...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Най-вероятно проблемът е в термостата-компресора може и да изключва от време на време,защото има вградена топлинна защита срещу прегряване.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
За мен проблемът е в датчик на термостат (обикновено са съчетани в общо тяло с термопроводна "жица"), конкретното изпълнение си остава ти да го разрешиш:)