Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572680 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1485 -: Април 26, 2023, 12:33:11 pm »
   Ами ускорението не е винаги равно на земното защото:

                     F= m.a     където F=m.g  или

                      m.g = m.a

      Само когато масата на количката е равна на масата на гайките ускорението и на двете е равно на. 9.806 м/сек^2.

      Правилно ли разбирам, че си съгласен с това?


Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1486 -: Април 26, 2023, 02:00:29 pm »
От закона на Нютон F=m.a следва,че ако имаме две тела съответно с маси 100кг. и 10кг. и приложим върху тях сила от 100нютона в продължение на една секунда то ускорението което ще получат е съответно 1м/сек и 10м/сек на -втора степен.От това следва,че в края на секундата скоростта на тялото с по-голямата маса ще е 1м/сек а на тялото с по-малка маса 10м/сек.Какви кинетични енергии обаче ще притежат двете тела в резултат на действието на тази сила?Тялото с маса 100кг-100джаула,а тялото с маса 10кг-500джаула.
След 100 старници и приблизително 7 години дискусии по темата "Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?" започната с този коментар на kd_dinev, може би е вереме нещата да се изяснят най-малкото като се покажат точните зависимости и това че няма никаква мистика и никакви неизявнени казуси.

Преди няколко страници ( по темата ) направих коментар в който допуснах грешка. За съжаление само kd_dinev видя тази грешка като и обърна внимание (който се интересува може да се върне и прочете) , докато другите колеги или не четат внимателно коментарите, или просто не ги интересува какво другите казват и коментират само това което им е установено в умовете като познание:
  Основата на спора ни с Пикси и неговия основен аргумент, че не може да се получи енергия плюс е , че за да се ускори тяло с маса 1 килограм до 10 м/сек трябва да му въздейства сила от 10 Нютона в продължение на 10 секунди. Въпреки че никой от колегите не възрази на това, на видеото е показана ясно необходимата сила за това и тя е 10 Нютона въздействащи му за 1секунда.
kd_dinev, грешката беше напълно моя. Надявам се като я изчистим най-накрая да сложим край на този безмислен и въпреки това явно интересна дискусия, понеже никой не направи опит да обясни така наречената от вас неизясненост на казуса а само да показва грешката ви. За защита на колегите мога да кажа, поне това което съм установил със собствен опит, че едно е да се знае нещо или да се мисли че нещо се разбира, а съвсем друго е да може да се обясни.

Като изключим грешката ми за прилагането на нарастваща сила останалите зависимости са напълно правилни (което дефакто изразява константна сила), понеже винаги имаме едно и също ускорение върху константна маса. Ето това е праиланата редица с която надявам се ще се съгласите без възражения:

сила, маса, време за прилагане на силата, начална-крайна скорост, ускорение,  изминат път,енергия (+добавена енергия), енергиен диференциал на добавената енергия сравнен с предходния интервал:

1N, 1kg, 1s, 0-1m/s, 1m/s2, 0.5m, 0.5J (+0.5J)
1N, 1kg, 1s, 1-2m/s, 1m/s2, 1.5m, 2 J (+1.5J),  1J
1N, 1kg, 1s, 2-3m/s, 1m/s2, 2.5m, 4.5 J (+2.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 3-4m/s, 1m/s2, 3.5m, 8J (+3.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 4-5m/s, 1m/s2, 4.5m, 12.5J (+4.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 5-6m/s, 1m/s2, 5.5m, 18J (+5.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 6-7m/s, 1m/s2, 6.5m, 24.5J (+6.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 7-8m/s, 1m/s2, 7.5m, 32J (+7.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 8-9m/s, 1m/s2, 8.5m 40.5J (+8.5J), 1J
1N, 1kg, 1s, 9-10m/s, 1m/s2, 9.5m, 50J (+9.5J), 1J

Сумираме при горната редица силата приложена във времето и получаваме:
10N, 1kg, 10s, 0-10m/s 1m/2, 50m, 50J

Сега прилагаме 10N за единица време (вместо разтеглена както в горната рединца на 10s) и получаваме:
10N = 1kg*10m/s2, 1kg, 1s, 0-10m/s2, 10m/s, 5m, 50J

Това явно показва че енергията е една и съща при импулсна ( както вие приемате ) и приложена разтеглена-във-времето сила. Забележете че секундата е просто релативна мерна еденица за време в тези анализи и може да се замени с какъвто си искате малък времеви интервал. С това тезата ви по отношение че при импуслно приложена сила имаме някакво "неизяснено" пидобиване на енергия мисля че може да бъде погребана спокойно.

Сега относно въпроса с който сте започнали цялата тема и на който явно до сега не ви е отговорено задоволително. Отново показвам зависимости понеже те не грешат:

сила, маса, начална-крайна скорост, ускорение, изминат път, придобита енергия

100N = 1kg*100m/s2, 1kg, 1s, 0-100m/s, 100m/s2, 50m, 5 000J 
100N = 2kg*50m/s2, 2kg, 1s, 0-50m/s, 50m/s2, 25m, 2 500J
100N = 5kg*20m/s2, 5kg, 1s, 0-20m/s, 20m/s2, 10m, 1 000J 
100N = 10kg*10m/s2, 10kg, 1s, 0-10m/s, 10m/s2, 5m, 500J
100N = 50kg*2m/s2, 50kg, 1s, 0-2m/s, 2m/s2, 1m, 100J
100N = 100kg*1m/s2, 100kg, 1s, 0-1m/s, 1m/s2, 0.5m, 50J

Както виждаме една и съща сила придава различна енергия на различни по тежест тела. Това е според мен което вие "виждате" като придобиване на енергия в повече и го свързвате някак си с вашето виждане за "импулс" (за което вече видяхме че нама нищо особенно ). Това кето основно пропускате, както вече някои колеги ви споменаха, е че за да имате сила ви трябват маса и ускорение и в зависимост как тези две величини се отнасят една към друга се получава и разликата в придобитата енергия която вие виждате. Явно от горните изчисления ние можем да имаме сила от 100N която да придава различна енергия на различни по тежест тела, точно поради факта че ускорението което се придобива е абсолютно различно. В крайна сметка ускорението е това което определя скоростта ( а тя се явява на квадрат във формулата ) а от там и изчиселнието на придобитата енергия.

Ето ви друг пример, в който имаме една и съща сила 1000N, но с крайно различни компоненти, даващи драстично различно количество натрупана енергия :

сила, маса, начална-крайна скорост, ускорение, изминат, придобита енергия
1000N = 1kg*1000m/s2, 1kg, 1s, 0-1000m/s, 1000m/s2, 500m, 500 000J
1000N = 1000kg*1m/s2, 1000kg, 1s, 0-1m/s, 1m/s2, 0.5m, 500 J

Сега представете си енергията която трябва да вложите за да ускорите 1kg до скорост от 1000m/s за 1s и пътя който ще измине тази маса 500m !!! Точно и затова енергията излиза 0.5MJ. От друга страна какво означава да ускорите маса от 1000kg до скорост 1m/s за 1s. Това може да се види по пътищата как 2-3 човека бутат спрял автомобил   :). Така тези две сили, въпреки че има едно и също измерване 1000N имат коренно различни съставни (енергиини) компоненти и точно от това идва и разликата в енергииното им проявление.


И почти забравих отговора на въпроса който ви бях задал: За да се издигне тяло от 100kg на 1m за 1s, забележете не с ракетен дивгател (където явно трябва да се вземат доста други поменливи) а просто с повдигане тялото, трябва да получи ускорение във вертикална посока  от 12m/s2  (10m/s за да преодолее гравитационното ускорение). Така силата се получава: 12m/s2*100kg = 1200N
« Последна редакция: Април 26, 2023, 02:21:38 pm от epwpixieq-1 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1487 -: Април 26, 2023, 02:56:10 pm »
   Ами ускорението не е винаги равно на земното защото:

                     F= m.a     където F=m.g  или

                      m.g = m.a

      Само когато масата на количката е равна на масата на гайките ускорението и на двете е равно на. 9.806 м/сек^2.

      Правилно ли разбирам, че си съгласен с това?

А ако масата на количката е 1 тон, а на гайките  - 1 килограм, колко ще е ускорението? А ако е обратното - количката е килограм, а гайките тон - тогава какво е ускорението?

Трябва да уточниш за себе си кое тегло е това m във всяка от формулите - само на гайките или на гайките плюс количката. ОчевАдно и за теб е, че не е едно и също, но малко по-трудно за осъзнаване е че в двете формули не участва едно и също тегло.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1488 -: Април 26, 2023, 06:59:25 pm »
Ако масата на гайките е 102 гр силата която ще приложат върху тялото  с маса 1 килограм ще е равна на 1 Нютон тялото ще получи ускорение от 1м/сек^2.
dinev ти сам не осъзнаваш какви глупости пишеш! Силата на теглото на гайките е G=1.00062 N. Масата върху която ще действа тази сила е 1.102 kg. Ускорението на която и да част от тази система тела (понеже те са свързани с въже) е 0,91 m/s2. Както виждаш грешката ти тука е само 9%. Но да разгледаме вторият случай:
Ако масата им е 1020 гр силата приложена върху тялото ще е 10 Нютона и ускорението ще е 10 м/сек.^2
Силата на теглото на гайките ще бъде - G=10.0062 N. Масата върху която ще действа тази сила ще бъде - m=2.020 kg. Ускорението на която и да е част от системата ще бъде - a=4.95 m/s2. Забелязваш ли че тука вече грешката ти става 50%.
И за да онагледя размера на глупостите които ръсиш ще предложа следната схема: Към първата количка връзваш с въженце втора, след нея, отново с въженце, трета..... и т.н. навързваш 100 колички всяка с маса по 1 kg една след друга. За тежест сложи познатите гайки с маса 102 gr и ми кажи какво ускорение ще получи последната количка от редичката.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1489 -: Април 27, 2023, 11:19:27 pm »
 Бат Ванко, силата на теглото на гайките можем да го приемем за 10 Нютона във втория случай. Това е G гравитационна сила, която ти очевидно не се сещаш, че е векторна величина.Как ще сумираш векторна величина с масата от 1 килограм към която тя е приложена при положение, че масата е скаларна величина?

     Обясни ми го този фокус ама ако може с конкретни формули, а не с квалификации кой какви глупости пише....

   
А ако масата на количката е 1 тон, а на гайките  - 1 килограм, колко ще е ускорението? А ако е обратното - количката е килограм, а гайките тон - тогава какво е ускорението?

Трябва да уточниш за себе си кое тегло е това m във всяка от формулите - само на гайките или на гайките плюс количката. ОчевАдно и за теб е, че не е едно и също, но малко по-трудно за осъзнаване е че в двете формули не участва едно и също тегло.

   Същото се отнася и за Юлиан. За да напишеш кое тегло е това m във всяка от формулите, трябва нещо много дълбоко да ти куца в разбирането на механиката като цяло. Юлианеее m е маса скаларна величина, m.g е тегло и го има само от едната страна на формулата...

    Пикси оценявам високо това че си признавате грешката, нещо рядко срещано в този форум. Съжалявам но поста ви е много дълъг засяга много проблеми, с виждането ви за тях в някои случаи съм съгласен с други не. Надявам се да имам време да отговоря.

   Сега само бих ви попитал можете ли да направите съпоставка между резултата от действието на тази сила от 1200 Нютона приложена за 1 секунда във вертикално и хоризонтално направление спрямо тяло с маса 100 килограма от гледна точка на това каква енергия ще придобие тялото след прилагането на силата?


Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1490 -: Април 28, 2023, 11:22:37 am »
Пикси оценявам високо това че си признавате грешката, нещо рядко срещано в този форум.
Когато човек има увереност в логиката на познанията си, грешките е лесно да се признаят. Разбира се когато логиката на разсъждение е грешна тогава грешките изобщо не се виждат.
Съжалявам но поста ви е много дълъг засяга много проблеми, с виждането ви за тях в някои случаи съм съгласен с други не. Надявам се да имам време да отговоря.
Всъщност коментара засяга един проблем основно. Отговор на въпроса ви които поставихте преди 7 години. Сравнение с цялта тема, започната от вашия въпрос който цитирах, и на който според вас явно нямате задоволителен логически обоснован отговор вече 7 години, коментара ми е по-малко от 1/5000 (приблизително като обем) от всичко изписано. Най-малко си заслужава да осъзнаете написаното, след като през тези 7 години от живота си живеете с такъв фундаментално, явно неразрешен за вас въпрос, не мислите ли  :)  Да напомня че вие още не сте отоговорили на въпроси които съм ви поставил на ваши коментари от повече от преди 3 месеца.

Само когато изписвате вашето несъгласие с нещо, потрудете се да го вкарате е математическа форма, или както вие казвате:
ама ако може с конкретни формули, а не с квалификации кой какви глупости пише....
понеже, както се вижда от 100 страници по темата думите явно имат различен смисъл за различните хора. А във физическо отношение изразените правилно фурмулировки не грешат.
Сега само бих ви попитал можете ли да направите съпоставка между резултата от действието на тази сила от 1200 Нютона приложена за 1 секунда във вертикално и хоризонтално направление спрямо тяло с маса 100 килограма от гледна точка на това каква енергия ще придобие тялото след прилагането на силата?
Доста странен върпрос, имайки в предвид предния ми коментар! Интересно, вие можете ли да направите тази "съпостака" ?  Най-малко от по-горние ми коментар е пределно ясно каква тя ще бъде, понеже първия ви въпрос по темата е отчасти базиран на такава съпоставка ( макар и без негативно ускорение ). Аз лесно мога да  направя правилната "съпоставка"  (каквото и да си мислите че това означава) или по скоро анализ, който в който изобщо няма никакво притиворечие, въпроса е вие можете ли ? От това което сте изписали, на вече 100 страници по темата, мисля че вие не можете да направите логически смислен анализ на енергиините нива. Ще оставя въпроса ви за сега отворен с надеждата че някак си можете да ме опровергаете и само ще отговроите лигично и съвразно, което ще покаже че сте започнали да разбирате грешката си.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1491 -: Април 28, 2023, 01:07:45 pm »
1. Хора, имайте милост!

2. Всеки пенсионер, който има излишно време и може да цъка клавишни последователности, може да пише тук.

3.
Чукча приходит в издательство и представляет свою книгу.

Редактор смотрит и видит вместо букв – неведомые закорючки. Он спрашивает: — Чукча, ты читать вообще умеешь?

— Чукча, однако, не читатель. Чукча — писатель.

4. Виж т.1.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1492 -: Април 28, 2023, 07:24:48 pm »
dinev аз очаквах да покажеш знания и да отговориш на конкретният въпрос с точни стойности за ускорението:
И за да онагледя размера на глупостите които ръсиш ще предложа следната схема: Към първата количка връзваш с въженце втора, след нея, отново с въженце, трета..... и т.н. навързваш 100 колички всяка с маса по 1 kg една след друга. За тежест сложи познатите гайки с маса 102 gr и ми кажи какво ускорение ще получи последната количка от редичката.
А ти продължаваш да се излагаш с неадекватни изцепки - как се сумирало вектор със скалар. Ами като си толкова умен я светни ни нас непросветените!
Сега само бих ви попитал можете ли да направите съпоставка между резултата от действието на тази сила от 1200 Нютона приложена за 1 секунда във вертикално и хоризонтално направление спрямо тяло с маса 100 килограма от гледна точка на това каква енергия ще придобие тялото след прилагането на силата?
Като прилагаш сила 1200 N в хоризонтално и вертикално направление пропускаш че не е едно и също. Ако прочетеш какво си написал (или по скоро преписал без грам разбиране) пропускаш че силата е векторна величина. Но от твоето писание това някакси не се вижда. Да не се окаже че векторите имали и посока.
П.п. Смени дилъра, тоя ти пробутва нЕкви ментета дето замъгляват разсъдъка.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1493 -: Април 28, 2023, 07:41:12 pm »
dinev, като изключим факта че силата от 5 N няма да може да компенсира реакцията на промяната на посоката на движение при изкачване, ти отново допускаш една фундаментална грешка. КИНЕТИЧНАТА и ПОТЕНЦИАЛНАТА ЕНЕРГИИ са векторни величини и в хоризонталният участък са разположени на 90 гр една спрямо друга. Тука нямаш събиране на скалари, а на вектори. А сега направи същото сумиране и в наклонениет участък че на мене не ми са разправя с глупости...

dinev, тея 50 J горница от къде дойдоха? Силата си остава 10 N - колкото е силата на теглото, но само на тялото. Масата вече е двойна - тялото плюс количката. Можеш ли да познаеш сега колко ще е скоростта на двете тела, колко ще е тяхната сумарна кинетична енергия и колко път ще изминат за 1 сек.

  Ако говорим за неадекватни изцепки не знам какво да кажа за това твое твърдение, че енергията е векторна величина? Че и написано с главни букви...

   Ти сумираш вектор със скалар или даже не се и усещаш, че го правиш?

   Силата на тежестта G е векторна величина с големина и посока, но ти по някакъв начин успяваш да сумираш масата на количката със масата на гайките като оставяш силата G с постоянна големина. Затова те попитах как го правиш това?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1494 -: Април 28, 2023, 08:40:04 pm »
Силата на тежестта G е векторна величина с големина и посока, но ти по някакъв начин успяваш да сумираш масата на количката със масата на гайките като оставяш силата G с постоянна големина. Затова те попитах как го правиш това?
Като нарисуваш всички участващи в действието вектори на силите сам ще успееш да си отговориш на въпроса който задаваш. И като казвам всички имам предвид и силите в опорите. На онзи твой любим клип това е добре показано, но явно ти не можеш да го разбереш. Пусни си го още десетина пъти та белким го схванеш.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1495 -: Май 03, 2023, 11:53:46 pm »
dinev ти сам не осъзнаваш какви глупости пишеш! Силата на теглото на гайките е G=1.00062 N. Масата върху която ще действа тази сила е 1.102 kg. Ускорението на която и да част от тази система тела (понеже те са свързани с въже) е 0,91 m/s2. Както виждаш грешката ти тука е само 9%. Но да разгледаме вторият случай:Силата на теглото на гайките ще бъде - G=10.0062 N. Масата върху която ще действа тази сила ще бъде - m=2.020 kg. Ускорението на която и да е част от системата ще бъде - a=4.95 m/s2. Забелязваш ли че тука вече грешката ти става 50%.
И за да онагледя размера на глупостите които ръсиш ще предложа следната схема: Към първата количка връзваш с въженце втора, след нея, отново с въженце, трета..... и т.н. навързваш 100 колички всяка с маса по 1 kg една след друга. За тежест сложи познатите гайки с маса 102 gr и ми кажи какво ускорение ще получи последната количка от редичката.

  Хубавото на смартфоните е, че имат вградени акселерометри при това доста точни. Аз си направих труда да направя опитна постановка подобна на клипа и резултатите съвсем не отговарят на твърденията на Бат Ванко. Напротив те потвърждават моята позиция по въпроса.  Всеки може да го направи и да види кой е прав. Сваля се едно приложение което следи данните от сензора  има опция запис и после може да се прегледат в екселска таблица. Отчета на данните е през няколко хилядни от секундата.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1496 -: Май 04, 2023, 09:43:26 am »
дай да видим графиките

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1497 -: Май 04, 2023, 02:53:42 pm »
Браво divev, радвам се че най на края си излезнал от фазата на чесане на клавиатурата и си решил да направиш някой опит. Сам разбираш че фрази като: "резултатите МИ не доказват тезата ТИ" минава само в ТВ шоу като "Комиците". Все пак тука е технически форум! Нарисувай опитната постановка, постави всички действащи върху нея сили, дай резултатите от измерванията и тогава ще има върху какво да дискутираме. Иначе дори няма как да сме сигурни че ти изобщо си направил някакъв опит за каквото и да било доказване на каквато и да е теза. Че не е поредната изцепка или грешно тълкуване на неточни измервания.

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1498 -: Май 05, 2023, 10:42:59 pm »
 
Сега само бих ви попитал можете ли да направите съпоставка между резултата от действието на тази сила от 1200 Нютона приложена за 1 секунда във вертикално и хоризонтално направление спрямо тяло с маса 100 килограма от гледна точка на това каква енергия ще придобие тялото след прилагането на силата?
Това беше моя отговор до момента:
Аз лесно мога да  направя правилната "съпоставка"  (каквото и да си мислите че това означава) или по скоро анализ, който в който изобщо няма никакво притиворечие, въпроса е вие можете ли ? От това което сте изписали, на вече 100 страници по темата, мисля че вие не можете да направите логически смислен анализ на енергиините нива. Ще оставя въпроса ви за сега отворен с надеждата че някак си можете да ме опровергаете и само ще отговроите лигично и съвразно, което ще покаже че сте започнали да разбирате грешката си.
Изчаквайки определен период от време става ясно че kd_dinev няма да направи този анализ, което изобщо не е за учудване понеже той е имал 100 страници по темата да го направи и явно не е сполучил, или да се каже по-точно, не е сполучил да направи логически обоснован анализ, който би бил изгладил (привидните) несъответстивятя в зависимостите.

kd_dinev специлано за вас, както и за колегите които споделят в някаква степен виждането ви (както се подразбира от някои коментари), а и към тези колеги на които имат здравия разум да усетят къде е проблема с "логиката" на kd_dinev.

Започваме от издигане на тялото вертикално нагоре:
За да се издигне тяло от 100kg на 1m за 1s, трябва да получи ускорение във вертикална посока  от 12m/s2  (10m/s за да преодолее гравитационното ускорение). Така силата се получава: 12m/s2*100kg = 1200N
Каква е енергията на тялото когато е на височина 1m над земята? Забележете че резултантното ускорение е 2m/s2, понеже въпреки силата от 1200N (която трябва да го ускори до 12m/s2) на тялото действа гравитационното ускорение -10m/s2, тоест в обратна на приложената силата посока. Сега защо когато тялото е на 1m над земята скоростта му е 2m/s? Мисля че на това повечето от колегите могат да си отговорят но  това е много важно да се отбележи (и осъзнае).

Издигайки се тялото, до 1m над земята, набира потенциална енергия (означаваме с Еp) и от ускорението, което му е придадено, придобива също кинетична такава (означаваме с Еk). Сега:
Еp = 10*100 = 1000J (тук не мисля че някой ще възрази)
Еk = 1/2*100*22 = 200J
Така за тялото получаваме че има обща енергия, кинетична и потенциална, от 1200J. Не мисля че някой ще възрази по този въпрос.

Следва да изчислим колко енегия ще придаде на тялото същата тази сила в хоризонтално направление. 1200N приложени на 100kg придават ускорение от 12m/s2, приложени за 1s. Така за 1s тялото ще измине път от 6m ( отново това е важно да се осзъзнае ). Тоест в края на 6-тия метър тялото ще има скорост от 12m/s. Изчисляваме енергията на тялото:
Еp = 0*100 = 0J (нулева потенциална енергия, тук не мисля че някой ще възрази)
Еk = 1/2*100*122 = 7200J (това е за което kd_dinev апосолира че се "получава" енергия в повече).

Предполагам че никой не може да отрече че енергията на тялото е 7200J, което е важно да се отбележи обаче е, че това е енергията изчислена върху преместване от 6 метра (!!!), които тялото изминава за 1s! Когато обаче изминатия път се приведе в еквивалент на пътя който се изминава от тялото във вертикална посока 1m или 1/6 от пътя, нещата изглеждат съвсем различни . При 1/6 от пътя тялото ще има 1/6 от скоростта (2m/s, изминавайки път 1m) и така съответно ще притежава 1/6 от енергията или 1200J! Тоест двете енергиини нива са аболютно еднакви за еднакъв изминат път, забележете въпреки че в хоризонтално направление този път се изминава за 1/6 от времето на приложената сила. При положение (хипотетично казано) че тук имахме разлика, тоест при еднакво изминат път, на една и съща приложена сила, получавахме (някак си) енергия в повече, то тогава напълно бижме могли да говорим за придобита (незнайно от къде си) енергия, но уви, както се вижда такава придобита енергия липсва :) (което не е изненадващо, все пак в механиката няма неясното и Нютон явно не е сгрешил  ;D )

Ето съпоставката в цифри:
сила, маса, време, начална-крайна скорост, резултатно ускорение за еденица време (ускорение без гравитационното), изминат път, енергия за изминатия път, енергия за еденица изминат път
1200N=100kg*  2m/s2,100kg,1s,0-  2m/s,  2m/s2(12m/s2),1m,1200J,1200J
1200N=100kg*12m/s2,100kg,1s,0-12m/s,12m/s2(12m/s2),6m,7200J,1200J

Какво излиза, когато се направи правилен анализ, точно по прилагане на дефинициите за работа и съотвено за енергия, като преместване на тялото на единица разстояние. Явно поличава, че всъщност, това което се вижда като "прираст" на енергия е неправилно изчисен диапазон върху който силата е приложена, понеже не времето е важно в случая а изминатото разстояние при определена скорост за при правилното изчисляване на изразходваната, и в последствие акумулирана, кинетична енергия. Точно и затова дефиницията на Joule e N*m ( Нютон на метър, а не N*s, Нютон за секунда ).

От друга страна за тези които сикат по-практично ( а не чисто теоретично, базирано на дефинициите ) обяснение, вместо да разглеждаме вериткално повдигана и хоризонтално тласкана маса, което явно обърква някои хора, всеки може да си представи случай само  на хоризонтална тласкана маса, но в първия случай нищо не я възпира, а във втория имаме своеобразен "ластик" (закрепен към нея и към друга огромна маса), така че този "ластик" играе ролята на постоянно негативно (обратно на посоката на приложената сила) ускорение от 10m/s2 (гравитационното ускорение) и едновременно складира част от енергията в своето опъване (потенциална енергия) .

Със сигурност на всеки (който гледа трезво на експеримента) ще е всно че във втория случай, по-голяма голяма част от енергията се складира във "ластика" и опъването му възпрепядтсва набирането на скорост на масата.  И обратното във пръвия случай, със сигурност, никой няма да каже, че без "ластик" придобиваме, незнайно откъде, повече енергия от една и съща приложена сила!

Надявам се след този така обстойно направен анализ и kd_dinev да започне да осъзнава къде допуска грешка в разбиранията си и че няма никакви неизяснени казуси  (поне в стандартната механика)  съществува сериозна доза объркване при прилагане на дефинициите.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1499 -: Май 06, 2023, 08:17:57 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=T9aAHYQyn-M

  Пикси, сам виждате, че работа може да се измерва както като сила по преместване, така и като сила по време. Съгласен със почти всичко, което сте написал, защото то в крайна сметка доказва моята теза. Основната ви грешка е, че приложената сила в двата случая не една и съща, във вертикално направление трябва от нея да извадите гравитационната сила, което и правите но не отчитате последствията до които води това. Така в единия случай резултатната сила е 1200 Нютона, а в другия е едва 200 Нютона...

https://studfile.net/preview/16698225/

  Ето Бат Ванко опитна постановка със  изобразени всички действащи на нея сили и сътветните формули към тях. Резултатите от моите измервания се доближават доста точно към описаното. Ще прецезирам опитите и ще направя сътветния клип.

 
Като нарисуваш всички участващи в действието вектори на силите сам ще успееш да си отговориш на въпроса който задаваш. И като казвам всички имам предвид и силите в опорите. На онзи твой любим клип това е добре показано, но явно ти не можеш да го разбереш. Пусни си го още десетина пъти та белким го схванеш.

  Сега мисля е твой ред да обясниш кои са тези сили в опорите, които влияят на ускорението на количката?