Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571935 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: _
« Отговор #1170 -: Февруари 15, 2021, 12:45:54 am »
@kd_dinev, нека първо да коментирам цялостно дисертацията с опита който имам от една доста солидна докторска програма, най-малко в частта на писане на научни публикации.

Първото впечатление че не се посочва детайлно откъде са взети графиките (и формулите), за всеки който чете дисертацията да може да отвори въпросния източник (обикновено индексиран) и да ги провери. При положение че графиките са авторски то трябва да бъде обяснена физическата установка на замерванията както и колко замервания са направени и статистическите методи за  минимизиране на грешките.

В допълнение, когато се вижда, в края на дисертацията само няколко собствени публикации като източници на референции, това обикновено се счита за сравнително не добре развита дисертация, понеже няма достатъчно широко застъпени научни публикации потвърждаващи идеите. Да не говорим че къде се публикува е също много важно, а както се вижда тези публикации са сам в България и Сърбия (което само по себе си не е проблем, стига това да сан най-напредналите конференции, да кажем в Европа, за такъв вид изследвания).

Когато бях в една докторска програма имахме ограничения за големината на труда представен при докторската защита на не повече от 100 страници, понеже при положение че една основна идея, каквато трябва да е дисертацията (а не обзорни виждания) не може да се синтезира в такъв обем, то тя се размива и трябва да се преразгледа. В това отношение винаги ни даваха пример за 1 страница дисертация на колега от MIT, като той беше забелязал забележително нова зависимост която се изразяваше с няколко уравнения написани на една страница и затова му беше присъдена докторска титла. Разбира се хората като него са малко но идеята е, че когато човек има нещо смислено да каже то той не трябва да прави това на много страници.

Това е генерално по дисертацията, а сега конкретно:
А между другото Пикси как бихте коментирали фигури 3.8 3.9 3.10 от стр 13 от въпросният дисертационен труд ?
Тези графики изглежда да са генерирани през "Matlab  Simulink" както автора е написал и не са базирани на реални замервания, а само на параметрите заложени през блоковата схема, и по такъв начин софтуера изплюва това кето е програмирано в него и така при промяна на схемата изходните величини могат да са коренно различни.
На мен нещата ми изглеждат така-големината на пусковият ток от 710 А се достига за около 2 хилядни от секундата,максималният пусков въртящ момент от 124.5 Н.м според графиките е налице към 5 хилядни от секундата след началото на пусковият процес.
Не виждам откъде вземате тези 0.002 от секундата. Графиките показват че за около 0.0125 се достига максималния ток  (поне по това което аз виждам ), тоест за приблизително 1 стотна от секундата а не 2 хилядни. За пусковия, симулацията показва подобно нещо, че се получава за около 3 стотни от секундата а не за 5 хилядни . Отново това са симулации на база на зададената схема "Matlab  Simulink" а не авторски замервания.  Всякакъв симулиращ софтуер може дамо да покаже вече програмирани взаимодействия и релация но не и нови. Точно и затова съм много против използването на CFD софтуер, за фундаментални изследвания, понеже може да дава само определено събпространство, от всичко възможни решения, и то само тези на които флуидите взаимодействия са предварително зададени с познати формулировки.
Ако товара на двигателя е тяло с маса 1кг намиращо се накрая на лост с дължина 1метър  като другият край на лоста е куплиран  към вала на двигателя каква ще е кинетичната енергия на товара получена в резултат на приложения пусков момент?
Направете някаква рисунка тук за да представите схемата на свързване за да не се говори на посоки.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1171 -: Февруари 15, 2021, 08:35:09 am »
Напълно сте прав колега,тук грешките са мои...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1172 -: Август 15, 2021, 12:39:13 am »
От известно време се опитвам да установя дали механична система приведена чрез периодично действаща външна сила в резонанс отговаря на изискванията на закона за запазване на енергията но не мога да открия достатъчно информация...Дали някой може да помогне?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1173 -: Август 15, 2021, 01:03:53 am »
А защо мислиш че не отговаря?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1174 -: Август 15, 2021, 01:17:29 pm »
Ами защото в механиката съществува един принцип наречен принцип на суперпозицията...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1175 -: Август 15, 2021, 02:55:39 pm »
Ами при всички методи за резонансно напомпване, било механични било електрически които на мен са ми известни няма никакви несъответствия със ЗЗЕ. Ако ти знаеш някакъв екзотичен начин който не ми е известен на мен, сподели да го обсъдиме тук.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1176 -: Август 15, 2021, 07:49:40 pm »
Аз друго питане имам - какво разбираш под "резонанс" в случая? Имаш да речем една пружина с тежест, и тежестта подскача нагоре-надолу на пружината. Какво значение има дали ще бутнеш тежестта нагоре докато е в горна мъртва точка, или надолу когато е в долна мъртва точка, или ще я подбутнеш някъде по пътя й?

Една топка за тенис по време на игра - тя постоянно се движи наляво-надясно, като в нея се влага енергия в момента на промяна на посоката й - играчите я удрят с ракетите си. Това що да не е резонанс?

Една кола се движи по път, който се изкачва и слиза. Водача натиска газта само като се изкачва, или само когато е на равното в горната или долната мъртва точка. Това резонанс ли е?

Щото... "резонанс"... когато го разглеждаш в микросекунден режим... не можеш да го видиш.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1177 -: Август 15, 2021, 09:35:14 pm »
По скоро като пример бих използвал детска люлка.При нея за да постигнем резонанс силите на триене трябва да са много малки и външната принуждаваща сила трябва да се прилага когато люлката достигне най високата си точка-тогава след няколко тласъка дори и с малка сила амплитудата нараства значително. Въпросът е каква е физическата същност на това явление и може ли то да се обясни с принципа на суперпозицията?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1178 -: Август 15, 2021, 10:07:47 pm »
... тогава след няколко тласъка дори и с малка сила амплитудата нараства значително...
Струва ти се че силата е малка. А ти се струва защото люлката е почти спряла. На практика няма значение кога ще вложиш тази сила - скоростта която ще добавиш винаги ще е еднаква, тъй като тя зависи само от силата и масата на обекта, но не и от скоростта му в момента на прилагането на силата.
Разбираш ли... като люлката се движи с 1 км/ч и ти добавиш още 1 км/ч разликата е очевидна - 100%, но когато се движи с 20 км/ч и добавиш 1 км/ч имаш чувството че не правиш нищо, щото разликата до 21 км/ч е само 5%...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1179 -: Август 16, 2021, 12:37:03 am »
Не мисля, че това е същноста на проблема...Да предположим, че люлката представлява прът несвиваем и с пренебрежимо малко тегло с дължина от 5 метра без сили на триене в нея-малко е прекалено идеализирано но все пак търсим отговор за механизма на действие. На долния й край е закачена тежест с маса 100 кг. Чрез прилагане на външна сила сме я отклонили под ъгъл от 90 градуса и така тя си извършва незатихващи трептения. В момент когато тежестта е достигнала максимална амплитуда прилагаме еднократно действаща сила, която ще увеличи скороста на тежеста от 0 до 10 м/сек.Какво ще се случи оттук нататък?
« Последна редакция: Август 16, 2021, 01:07:21 am от kd_dinev »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1180 -: Август 16, 2021, 10:32:45 am »
... прилагаме еднократно действаща сила, която ще увеличи скороста на тежеста от 0 до 10 м/сек...
И аз ти задавам въпроса "Колко е голяма тази сила?" и ти почваш да се изсулваш като мокра връв.
Няма такова нещо като "еднократно действаща сила". За да ускориш каквато и да е маса от 0 до 10 м/сек (или до каквато и да е скорост) за време нула, силата трябва да е безкрайно голяма.

И с'я ще почнеш да ми обяснваш, че тя силата не е точно моментна, а че действа все пак в някакъв времеви интервал който не е нула... и аз те питам "а ако действа по времето на целия период на осцилация (от крайно ляво до крайно дясно положение на тежестта) каква ще е разликата"... И ще почнат едни обяснения че едни параметри клонели към нула, ама не били нула, други клонели към безкрайност, ама все пак били по-малки от безкрайност, ама не е ясно колко големи и колко малки са, и ако може всичкото това да го сложим във формулите и да покажем как формулите не са верни...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1181 -: Август 16, 2021, 12:51:58 pm »
Динев твърде мслко неща даваш като входни данни. Примерно какво разбираш под 90 градуса. Защото има две силно различни интероретации на това
 1. Това е ъгъла който сккючват двете крайно горни положения на махалото едно спрямо друго. Тоест магалото се отклонява  на "+45" "-45" градуса
 2. Махалото се отклонява на 90 градуса от отвесната линия тоест "+90" "-90" градуса.
И после каква е скороста с която преминава през долна мъртва точка махалото.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1182 -: Август 16, 2021, 01:29:55 pm »
Резонанс настъпва когато честотата на външното въздействие съвпада с натуралната честота на системата. При това съвпадение има и във фазата и в посоката на въздействие. При еднократно въздействие няма резонанс. Понеже посоките на амплитудите съвпадат то тя расте непрекъснато докато силите на въздействие и на триене се уравновесят или настъпи разрушаване.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1183 -: Октомври 10, 2021, 12:48:04 am »
Юлиане и аз да ти задам въпрос след като твърдиш, че еднократно действащи сили не съществуват..Сфера от еластичен материал пада от някаква височина. В момента в който се удря в земната повърхност скоростта й от някаква стойност става нула и след това отново си  я възвръща но с обратна посока.Според теб времето на взаимодействие между сферата и земната повърност и пътя който изминава центъра на тежестта й за времето на удара пренебрежимо малки ли са или не?Връщащата еластична стила безкрайна ли е по големина?Може и Димитър да отговори нямам против...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1184 -: Октомври 10, 2021, 11:15:16 am »
Сфера от еластичен материал пада от някаква височина.
Интересно защо си мислите за "еластични" материали, като "твърдите" могат да ви покажат много повече интересни взаимодействия за размишление и така да ви наведат в правилната насока: https://www.youtube.com/watch?v=s3O2hwLcVUE&t=709s