Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572176 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #855 -: Юли 16, 2019, 11:35:25 pm »
Юлиане,след като физиката е формули и числа можеш ли да приведеш формулата съотвестваща на удара между двете билярдни топки?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #856 -: Август 12, 2019, 09:35:41 pm »
Не знаеш или не ти се занимава?F=m.a не ти върши работа защото ще се окаже,че удрящата топка е в състояние да приложи много голяма сила,която тя реално не може да има...m1.v1=m2.v2 също не те устройва,защото ако я използваш ще докажеш моята теза...Та коя формула трябва да се използва в случая?

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #857 -: Август 12, 2019, 10:55:04 pm »
Най-удачно е да СЕ използва формулата: Vпит.=Vмез./Vпортм., или както го е изказал дядо Ом - питието е правопропорционално на мезето и обратнопропорционално на портмонето.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #858 -: Август 12, 2019, 11:30:43 pm »
Харесвам чувството ти за хумор,не един път съм го казвал...Но все пак ти лично нито си създал тема,нито си се опитал да кажеш нещо конструктивно?Като какво ще рече това...?Тук има няколко човека опитващи се да разсъждават и няколко дежурни хейтьри,а ти как би се определил?
« Последна редакция: Август 12, 2019, 11:47:54 pm от kd_dinev »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #859 -: Август 13, 2019, 12:26:34 am »
Принудително трябва да вляза в обяснителен режим, но понякога СЕ налага. Определям СЕ като  хейтър с перманентен бъг в системата(на втория етаж), от онези 78.

Статистика на форума
66 028 Публикации в 2 665 Теми от 1 100 Потребители

Най-много онлайн: 1 022 (Юли 24, 2019, 07:04:18 pm)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #860 -: Август 13, 2019, 05:44:19 am »
Е тва вече е характеристика на форума! Дели се на две половинки, разсъждаващи и хейтъри, третата половинка не спят!!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #861 -: Август 24, 2019, 09:13:06 pm »
juliang
И колко е времето, ако пътя е нула? Ами ... пак нула. Тоест при абсолютно твърди тела се предава само енергия, без да се извършва работа.
Класическия пример с 2 билярдни топки. Едната се движи, удря другата спряла, и спрялата почва да се движи, а движещата се спира. Абсолтно все едно е дали при теб ще достигне първата или втората топка - ще ти донесе едно и също количество енергия.
Юлиане, тази физика май си я изсмукваш от пръстите?Така й не обясни каква е същността на процеса...Според немалоумника г-н dmitarp задължително трябва да се извърши работа т.е, силата и приложната й точка да изминат някакъв път...Ама то май и ти твърдеше същото!Пътя е нула,времето е нула,обаче ускорението е величина различна от нула-хайде великите разбирачи на физиката-обяснето го това...
« Последна редакция: Август 24, 2019, 09:30:37 pm от kd_dinev »

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #862 -: Август 25, 2019, 02:33:00 am »
kd_dinev предполагам си чул какво е ЗЗЕ и даже горе долу знаеш какво е.
Но вземи се поинтересувай какво е и ЗЗИ (закон за запазване на импулса) - тоя ти пропуск в знанията те вкарва в тия излишни спорове де ги водиш тук.
Колегите по презумция приемаме че ги знаем тия неща и за нас тоя спор де водиш е нелогичен - не ми се влиза в проедната полемика с теб на тая тема  - просто погледни това положение помисли и тогава нека продължим - но няма да има нужда според мен.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #863 -: Август 25, 2019, 06:22:14 am »
Ще се опитам да ти го обясня на пръсти както се казва.
Имаме тяло Пешо с маса което се движи по някакъв вектор - до тук предполагам няма какво да е неясно - и все пак пояснявам:
Демек тялото пренася кинетична енергия защото се движи от точка А към точка Б (тоест тялото в някой момент поради някаква причина се е ускорило до някаква скорост)
Това тяло Пешо си лети по пътя - но по пътя се стреща с друго тяло Гошо което също има маса - следва предаване на тая енергия на другото тяло и другото тяло Гошо получава порцията енергия която е носил Пешо - в случаят няма време на предаване няма глупости каквито си въобразяваш ти.
(това закона за ЗЗИ за идеално твърди тела тоест целостта на множеството се запазва по пътят си)
Разликите спрямо не идеалните тела е че реаните тела не могат да получат цялата порция енергия и част от нея я губят под форма на топлина. Нема такова нещо като ускорение при предаване на енергия има ЗЗЕ и ЗЗИ.

Сега по темата ускорение.
Имаме ускорение когато имаме разлика в маси и скорости. Отново обяснявам като на кретен.
Тялото Гошо е преяло с банички и е надебелял до маса 10 си стои в пространството - към него прилита Пешо с маса 1 и с бесната скорост от 1км за секунда и си отдава енергията която носи ама тъй като Гошо е тежък не се ускорява до същата скорост а се ускорява до 0.10км/с (демек ЗЗЕ). И Гошо вече се движи 0.10км/с по някое време към него долита тялото Радка то също тежи 1 и има скорост 1км/с и си отдава енергията на Гошо - на Гошо скоростта става 0.19км/с и т.н. ..... (предполагам нема нужда да обяснявам що са 0.19км/с)

Ако и сега не ти е станалоясно нищо съжалявам - физиката не е за теб - седи си в философията.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #864 -: Август 26, 2019, 10:21:46 pm »
Абе Монти дали осъзнаваш какви глупости пишеш?Мисля,че не...Твърдиш,че има тяло,което се ускорява от 0м/сек до примерно 10м/сек без да се ускорява така ли?Просто така както си седи нещо го удря и то без да се ускорява вече има скорост от 10м/сек.Ами ти така можеш да решиш и проблемите на барон Мюнхаузен...Време за ускорение може и да няма,но ускорение има!Монти ти просто си трагедия...
« Последна редакция: Август 26, 2019, 10:49:54 pm от kd_dinev »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #865 -: Септември 25, 2019, 09:19:23 pm »
Съществуването на силата на Ампер е доказателство,че не е необходимо да се изразходва енергия,за да бъде извършена механична работа!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #866 -: Септември 26, 2019, 08:38:34 pm »
Лошо е когато философи се занимават с физика.  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #867 -: Септември 26, 2019, 08:56:40 pm »
Може би Динев има известно право, но струва ми се малко неправилно се е изразил. Преди време дискутирахме подобен казус свързан със ОЕДС. Просто казано някои явления се случват по една или друга причина по двойки да кажеме, че енергията отива за едно явление а механичната работа се извършва от друго явление двете са ясно разграничими, но понеже са свързани ни подвеждат към погрешния извод

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #868 -: Септември 26, 2019, 10:49:09 pm »
Не Радико,мисля че съм се изразил съвсем правилно!Преди време му казах на Монти,че имам опитна постановка свързана с това,но той толкова много се разпеняви,че такова нещо не можело да съществува и ми секна желанието да се обяснявам...Правена е в домашни условия и е малко неугледна затова не съм направил и клип,ама тия дни ако ми остане малко повече време ще я доизкусоря.Има правотоков колекторен двигател с постоянни магнити,схемата на свързване,на който е направена така,че при включване на двигателя към източник на напрежение и получаване на пусков момент ротора на двигателя повдига тежест,която прекъсва веригата на захранването.Според физиката след това тежеста не би следвало да се издига нагоре и ротора би следвало да спре моментално!Но се случва точно обратното-и тежестта се издига нагоре и ротора е придобил определена ъглова скорост-кинетична енергия...При положение,че до момента на развъртане на ротора,цялата влизаща в него енергия се превръща в топлина,откъде се взема енергията за повдигане на тежестта и за ускоряването на ротора?Ако ме разбираш правилно имаме граничен случай при който просто елиминираме едното явление от двойката-това,което не ни трябва...

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #869 -: Септември 27, 2019, 01:21:12 am »
С нетърпение чакаме за да се посмеем дружно и щастливо  :)
После ще ти обясня нагледно целия процес който се съмнявам че изобщо ще покажеш.  ;)