Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 590528 пъти)

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 184
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #90 -: Октомври 10, 2016, 12:23:06 pm »
Принципно  juliang е прав:
Слънцето нагрява увеличава се налягането в резултат на което мембраната подава навътре извършвайки работа при което температурата спада поради адиабатното разширение на въздуха. Имаме значи по този начин превръщане на топлинната енергия в механична и готово всичко си е точно. Добро обяснение намерено с цел да не се задълбочават много хората в подробности. Ама пусто все се намери некой такъв любопитко като мен дет да ръчка. Та тази логика е валидна само за тенджери с капак разбираш ли. Атмосферата обаче няма капак от към космоса поради което нагряването на слънцето не предизвиква промени в налягането. Предизвикват ги други причини една от които при това най главната е гравитацията и съответно приливния ефект които пак е следствие от нея, или да речем от въртенето на луната около земята. И са остава да намерим къде е реакцията на Ленц и защо месечината още не се е стоварила на главите ни. Нали работата която извършва за преместването на мехчето на барометъра и преместването на милиардите тонове вода в океана би трябвало да забави въртенето и докато накрая не падне. И ето глобално погледнато  juliang изобщо не е прав.   

А тук погледнато реално Радико изобщо не е прав :)
Първо - нагряването на въздуха от Слънцето причинява не увеличаване, а намаляване на налягането. Въздуха при загряване се разширява, а няма как над загретите пространства атмосферата да стане по-дебела...  Тоя по-загрят въздух се издига нагоре, избутан от по-студения който се подпъхва от околните по-студени региони. Качвайки се нагоре изстива и цикъла се повтаря. Това може много ясно да се наблюдава ако прекарате цял ден на плажа. Рано сутринта морето е запазило топлината от предния ден, а земята е студена -> преобладаващите ветрове се от сушата към морето. Някъде малко преди обед нещата се уравновесяват и вятъра утихва. Тогаз на плажа настава мор - няма един повей да те разхлади и народа се чуди къде да се скрие от жегата. Към 2-3 часа работата се обръща, земята вече е по-гореща от водата и бриза почва да носи хлад от водата към сушата. Следващото затишие е малко преди залез - тогава отново имаме много приятно време без никакъв вятър и "море гладко като тепсия".
За "адиабатното разширение" ... не знам къде протича адиабатен процес, при условие че в мехчето е вакуум ...

За това защо месечината не се е стоварила на главата ни и откъде идва енергията ... колкото и да ни изглежда странно, луната забавя въртенето си около Земята, самата Земя също забавя въртенето около оста си. С малко, но се случва. Ето един пример:



Ако някой не знае - това е махалото на часовника Биг Бен в Лондон. Края на лоста, точно над големия топуз. Познайте за какво се поставят тези монети там... :)
Също така е малко известно, че веднъж на няколко години (не е равномерно, решава се "в движение" кога, но периода е от веднъж годишно до веднъж на 4 години) в дните 1 юли или 1 януари съществува ето такъв час: 23:59:60. Демек ... добавя се една секунда която да запази синхрона така, че по пладне Слънцето да ни е точно над главите (образно казано).

А за преминаването на движението на молекулите от хаотично в насочено ... това може да се случи само под въздействието на външно поле, за което е необходима енергия и само при флуиди които са йонизирани. Примерно движението на йоните в клетката на акумулатор или в диелектрика на кондензатор. Ма да задвижиш клетките на водата в една посока ... или на въздуха ... няма начин това да се случи, поне докато водата е съставена от познатата ни "нормална" водна молекула. Да, ако я подложиш на някаква нечовешка температура или магнитно поле може формата на молекулата да се промени и молекулата вече да не е неутрална... но в нормални условия това е невъзможно.

За самостоятелното ускоряване на молекулите кога им скимне .... чак дотам не ща да падам ... :) А па да се окаже че молекулите се наговарят и голяма част решават да тръгнат едновременно в една посока ...

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 184
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #91 -: Октомври 10, 2016, 12:26:11 pm »
Когато някое тяло смачква с тежестта си друго, това е РАБОТА. Тази работа е извършена от ГРАВИТАЦИЯТА.
А за всяка работа е нужна ЕНЕРГИЯ!
Откъде идва енергията на гравитацията?
Защо официалната наука си затваря очите за този въпрос? Спираме до "сили" и "поле" и...дотам...?
Ми идва от това, че някой или нещо е похарчило енергия да постави едното тяло над другото. Тоест някой е преодолял гравитацията издигайки тежкото тяло и сега то падайки/спускайки се смачква другото.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #92 -: Октомври 10, 2016, 12:40:16 pm »
Не е нужно да "падаш чак дотам"Юлиане.Разгледай възникването на подемна сила при обтичането на аеродинамичен профил от вятъра.Молекулите на въздуха над профила изминават по голям път и се движат с по голяма скорост в края му от тези под него!Кой ги ускорява?А когато ръката ти се смачка от два много силни постоянни магнита,които се привличат един друг, а ти си я поставил между тях-тази енергия откъде идва?

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 184
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #93 -: Октомври 10, 2016, 01:05:57 pm »
Не е нужно да "падаш чак дотам"Юлиане.Разгледай възникването на подемна сила при обтичането на аеродинамичен профил от вятъра.Молекулите на въздуха над профила изминават по голям път и се движат с по голяма скорост в края му от тези под него!Кой ги ускорява?А когато ръката ти се смачка от два много силни постоянни магнита,които се привличат един друг, а ти си я поставил между тях-тази енергия откъде идва?
Енергията на молекулите на въздуха идва от съпротивлението при движението на крилото във въздуха (или на въздуха около крилото - зависи от гледната точка :) ). Ако има крило което има нулево съпротивление, и въпреки това има подемна сила - тогава би имало повод за размисъл (или за притеснение).

За магнитите - по същия начин можеш да формулираш въпроса "като си сложа 10 кила камък върху ръката - откъде идва енергията която я мачка?" Да, при магнитите нещата са малко по-мистериозни на пръв поглед... но задай си въпроса "А как тия магнити са станали магнити?" Дали не е изразходвана някаква енергия, за да станат магнити? Ако първоначално 2-та магнита са били 1 магнит който впоследствие е разрязан - нали някой е вложил енергия да раздалечи двете парчета едно от друго? И когато тия магнити веднъж са ти сплескали ръката, дали не трябва да се приложи енергия която да ги раздалечи за да могат след това да смачкат друга ръка?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #94 -: Октомври 10, 2016, 01:18:17 pm »
Ама...Юлиане, прав е Динев, че интерпретираш което както ти изнася (само от любов към спора), ето доказателството:

А за преминаването на движението на молекулите от хаотично в насочено ... това може да се случи само под въздействието на външно поле, за което е необходима енергия и само при флуиди които са йонизирани.

Не съм и споменавал движение на молекулите, а ОРИЕНТАЦИЯ!
Изобщо...много си далеч от идеята на въпроса, който задавам! Опитай се да вникнеш...

Ето:
Когато някое тяло смачква с тежестта си друго, това е РАБОТА. Тази работа е извършена от ГРАВИТАЦИЯТА.
А за всяка работа е нужна ЕНЕРГИЯ!
Откъде идва енергията на гравитацията?
Защо официалната наука си затваря очите за този въпрос? Спираме до "сили" и "поле" и...дотам...?

Ми идва от това, че някой или нещо е похарчило енергия да постави едното тяло над другото. Тоест някой е преодолял гравитацията издигайки тежкото тяло и сега то падайки/спускайки се смачква другото.
Тук ти се явяваш като главен адвокат на "официалната наука", ползвайки нейните доводи, т.е. - никакви!
Закостенелост яко...приемаш гравитацията като малко дете или като животните - без нужда от обяснения, както хората в средновековието не са и подозирали за нея, въпреки, че са я ползвали...
Щото...по тази логика (на правата лопата), ако се появи мистериозно материя около Земята (хипотетично) тя няма да падне, понеже никой не е вложил енергия в издигането и?

"А как тия магнити са станали магнити?" Дали не е изразходвана някаква енергия, за да станат магнити?

А, ето...има проблясък някакъв?
Каква енергия има заключена в Земята, за да е универсален магнит за ВСИЧКО?
Това питам?
И когато тия магнити веднъж са ти сплескали ръката, дали не трябва да се приложи енергия която да ги раздалечи за да могат след това да смачкат друга ръка?

А що не ме мачкат 2 филии хляб тогава? И в тях има много енергия...
По твоята логика, земната гравитация трябва все пак да си изчерпва енерията (привличайки всичко и навсякъде), нали?



Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #95 -: Октомври 10, 2016, 01:21:40 pm »
Да, когато разглеждаме гравитацията като сила, вършеща работа, почти забравяме да се запитаме за ЕНЕРГИЯТА, пораждаща тази сила.
Откъде идва тя , според вас?
Учили са ни, че действали " н' ам к' ви си сили ", но никой не те е учил откъде се взема ЕНЕРГИЯТА, която те ( силите) искат,за да действат!
 

С движението на планетите са свързани същества от висши йерархии. Много мощни същества...

Цитат
ние трябва да уповаваме на онова, което природата е внесла, или онова, което Бог първоначално е вложил, на туй трябва да разчитаме. Често в живота ни се ражда един дисонанс, който аз го отдавам на две причини, три причини има. Един дисонанс се ражда от движението на земята, друг – от движението на месечината, около земята, един – от движението на слънцето. Слънцето се движи с една скорост 300 000 клм в секунда. В подсъзнанието на човека, човек трябва да вземе влиянието на земята, на слънцето и на месечината заедно. Един човек, който няма перпендикуляр, който не е свързан с центъра на слънцето, аз считам центъра на слънцето интелигентността на слънцето. Слънцето е разумно. Земята е разумна. Между тия две разумности има отношение. Видимата земя е тялото на земята. И земята има душа. И слънцето има душа. Туй не искам да ви доказвам дали вие вярвате или не, аз вярвам, това е важно. Нещата, които не съществуват, те съществуват, те са. Нещата, които не съществуват, аз и да не вярвам нищо не значи.
27-ма беседа, държана от Учителя Петър Дънов на 5 април 1942 г.

Умът на разумния човек е свързан със Слънцето...

***

Рудолф Щайнер

Знаете от лекциите, които изнесох на това място, че всичко, което се счита за физическа планета, е колектив от духовни същества. Когато гледаме нагоре към една звезда, това, което се явява физически, е само външността; в действителност там имаме работа с колектив от духовни същества. Но съществува определена противоположност – която винаги е съществувала, откакто е имало земно развитие – между интелигенциите на всички планети и интелигенцията на Слънцето. От една страна имаме интелигенцията на Слънцето, от друга страна имаме интелигенциите на планетите. И винаги е било така, че интелигенцията на Слънцето е стояла под господството на Михаил, а другите планетни интелигенции под властта на другите архангели. Следователно можем да кажем: 

 

ИНТЕЛИГЕНЦИЯ НА СЛЪНЦЕТО 

МИХАИЛ 

ИНТЕЛИГЕНЦИИ НА ПЛАНЕТИТЕ 

 

Меркурий:   РАФАИЛ 

Венера:        АНАИЛ 

Марс:           САМАИЛ 

Юпитер:      ЗАХАРИИЛ 

Луна:            ГАВРАИЛ 

Сатурн:        ОРИФИИЛ 

GA 237


***

Обаче древната мъдрост, истинската астрология, би могла да бъде научена — както вчера вече разказах — само тогава, когато има живо общуване с Интелигенциите на Космоса. Това е било именно достигането на знания, когато са можели в своята душа, в своя дух, да разговарят с Интелигенциите на космоса. Това, което «златото» означава за човешкия организъм, е свързано със слънчевата тайна. С това, че са експонирали със собствената си душа слънчевото битие, са встъпвали в отношение със самите Интелигенции на Слънцето. Те са можели да кажат на човека, как стоят нещата със златото.
GA 232

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #96 -: Октомври 10, 2016, 01:28:16 pm »
С движението на планетите са свързани същества от висши йерархии. Много мощни същества...
М..даааа...може даже да сме "топки на тяхната билярдна маса"... ;D
Съвсем сериозно сега, ако допуснем подобен казус, проекцията на вселената може да се разглежда като пълна абстракция със строго фиксирани закони, които не си взаимодействат с тези, които я "стопанисват" по някакъв начин.
Казано на по-прост език...оная галактика, която кучето (Мъже в черно) носеше на медалион около врата си, може да се окаже евенуално, практически възможна реалност на нещата!

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 184
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #97 -: Октомври 10, 2016, 01:30:56 pm »
Atos, отговора който цитираш е по повод това изказване:
Ами според мен е очевидно-хаотичното брауново топлинно движение на молекулите под действие на полето преминава в насочено движение,следва ускорение и нарастване на кинетичната енергия,за сметка на вътрешната т.нар. потенциална енерия на системата.Това под сурдинка се признава от официалната физика при действието на магнитното поле върху феромагнетици!

А на въпроса ти:
Цитат
Когато някое тяло смачква с тежестта си друго, това е РАБОТА. Тази работа е извършена от ГРАВИТАЦИЯТА.
А за всяка работа е нужна ЕНЕРГИЯ!
Откъде идва енергията на гравитацията?

Ако ти отговоря "от Големия взрив, който е разметкал тая материя из цялата вселена", ще ме попиташ "откъде е дошла енергията за Големия взрив" и нещата ще загрубеят ... щото нито официалната, нито неофициалната наука не знаят дали е имало такова нещо, и ако е имало - защо се е случило. Така че трябва да приемем някакви неща за даденост - имаме едни маси, дет по неведоми пътища са разделени, но гравитацията действа на тях и се опитва да ги "слепи" отново. По някакъв неведом начин се е появило и въртенето на тая материя, което пък се противопоставя на силите на привличане чрез центробежните сили и пречи всичко да се слепи отново в една голяма буца.

Ако имаш готов отговор на въпроса "как се е появила Вселената и защо (под въздействието на какви сили) материята в нея е разпиляна на такива невъобразими разстояния" - готов съм да я чуя.
А че ако се появи някаква материя около Земята и падне - да, ще се появи енергия, ще се извърши работа, но тая енергия ще е дошла от силата, разпиляла преди 13 милиарда (по сегашните разбирания) години материята. Каква е, откъде е дошла ... сори, аз нямам теория.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #98 -: Октомври 10, 2016, 01:36:41 pm »
Добре де, като нямаш теория, защо не разискваш (мислиш), а раздаваш догми?
Сега, всички знаем, че гравитацията действа, не ни осветлявай...кажи ако имаш теория ЩО ДЕЙСТВА?

П.П.Ако имах "готови отговори" на всички въпроси, нямаше да съм в тоя форум ;D

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #99 -: Октомври 10, 2016, 01:39:41 pm »
щото нито официалната, нито неофициалната наука не знаят дали е имало такова нещо

Юлияне, в Тайната Наука има изследвания, и както може да не се учудваме те НЕ съвпадат с "официалните".

Ето ти стихотворение от един от най-великите кабалисти Ицхак Луриа - АРИ

Цитат
Стихотворение Ари "Древо жизни"
 
Знай, до начала творения был лишь высший, все собой заполняющий свет.
И не было свободного незаполненного пространства -
Лишь бесконечный, ровный свет все собой заливал.
И когда решил Он сотворить миры и создания, их населяющие,
Этим раскрыв совершенство Свое,
Что явилось причиной творения миров,
Сократил себя Он в точке центральной своей -
И сжался свет и удалился,
Оставив свободное, ничем незаполненное пространство.
И равномерным было сжатие света вокруг центральной точки
Так, что место пустое форму окружности приобрело,
Поскольку таковым было сокращение света.
И вот после сжатия этого в центре заполненного светом пространства
Образовалась круглая пустота, лишь тогда
Появилось место, где могут создания и творения существовать.
И вот протянулся от бесконечного света луч прямой,
Сверху вниз спустился внутрь пространства пустого того.
Протянулся, спускаясь по лучу, свет бесконечный вниз,
И в пространстве пустом том сотворил все совершенно миры.
Прежде этих миров был Бесконечный,
В совершенстве настолько прекрасном своем,
Что нет сил у созданий постичь совершенство Его -
Ведь не может созданный разум достигнуть Его.
Ведь нет Ему места, границы и времени.
И лучом спустился свет
К мирам, в черном пространстве пустом находящимся все.
И круг каждый от каждого мира и близкие к свету - важны,
Пока не находим мир материи наш в точке центральной,
Внутри всех окружностей в центре зияющей пустоты.
И так удален от Бесконечного - далее всех миров,
И потому материально так окончательно низок -
Ведь внутри окружностей всех находится он -
В самом центре зияющей пустоты...

Има и други данни...

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 184
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #100 -: Октомври 10, 2016, 01:46:07 pm »
...
Има и други данни...
Да, и аз съм чел за другите данни ... един с благ поглед дет 6 дена се трудил и на седмия седнал да почине, доволен от стореното. Но едва ли това обяснение ще задоволи Атос ...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #101 -: Октомври 10, 2016, 02:00:36 pm »
един с благ поглед дет 6 дена се трудил и на седмия седнал да почине, доволен от стореното. 

Това разбира се е доста иносказателно, и преносно, написаното в Стария Завет не трябва да се тълкува винаги в пряк смисъл. Три нива на тълкуване.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #102 -: Октомври 10, 2016, 02:43:43 pm »
Да, и аз съм чел за другите данни ... един с благ поглед дет 6 дена се трудил и на седмия седнал да почине, доволен от стореното. Но едва ли това обяснение ще задоволи Атос ...
Напротив, задоволява ме в резюме:)
За шест (техни) дни, планетарните инженери създават сегашния свят (съкратени срокове, кво да правиш-началниците навсякъде явно са кофти типове), на седмия им писнало и почивали...
Щото...инженерно-генетически създадените "зверове" са били водени всеки седми ден на "уроци по послушание и подчинение", което не е било нищо друго, освен психотерапия!
По-късно този постулат е прехвърлен в църквата - неделно "богослужение"... "Бой се от Бога, почитай Царя"!
Сега...колко са били доволни от стореното...отделен въпрос, имайки в предвид, че някои генетични сглобки са се оказали неуспешни (горгони, минотаври и кентаври), но пък други са оцелели до днес (птицечовка и розов броненосец, примерно)...

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 184
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #103 -: Октомври 10, 2016, 02:44:25 pm »
Добре де, като нямаш теория, защо не разискваш (мислиш), а раздаваш догми?
Сега, всички знаем, че гравитацията действа, не ни осветлявай...кажи ако имаш теория ЩО ДЕЙСТВА?
На мен тази теория ми върши работа:

Само трябва да добавиш още едно измерение към показаното на картинката... :)
Обяснява май всичко свързано с проявите на гравитационни взаимодействия. Съжалявам, не мога да ти обясня по-подробно "Ама как точно действа така" или "Защо действа точно така, ами не иначе".

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #104 -: Октомври 10, 2016, 02:48:34 pm »
Тази смешна (плоскоизмислена) схема, пак залага на гравитацията като аксиома по презумпция, не бъди толкова ограничен, моля те...тя е създадена за онагледяване за примитивно мислещите!
Тези топки що "тежат" надолу, огъвайки равнината, кое ги тегли, ако разглеждаш нещата в абсолютен аспект?
И ако добавиш още едно измерение, как ще избягаш от обяснението за всеобщото етерно енергийно налягане върху материята?