Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571867 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #810 -: Юни 25, 2019, 01:12:00 am »
Аха разбрах,не може с формули...Ако аз кажа две по пет е сто,а ти кажеш не петдесет е  ще си стиснем ръцете на двадесет и пет ли...Пак те питам защото не получих отговор-на кое основание си позволяваш лични обиди-нали си форумният стожер?Горкият....Това ли измисли.махни тия лични нападки,карай по същество формули ,изводи ,разсъждения или не ти е по силичките..

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #811 -: Юни 25, 2019, 10:37:57 am »
Мисля работата е проста - енергията зависи правопорпоционално от квадрата на скоростта и ако удвоим скоростта на едно тяло, то енергията му се учетворява, а ако утроим скоростта на тялото енергията му става 9 пъти повече прав ли съм ли пак тъпоти?
Всъщност не е "проста работа" а си има определена комплексност или по друг анчин казано динамика.

И що трябва да е според от квадрата на скоростта?

montanar, не е от квадрата на скоростта, а от V2/2, за да сме по-точни.

Ми щото така се получава на практика.
....
juliang, според мен всеки природен закон предполага това, така че само по себе си това обяснение не дава ново разбиране, на иначе интесния въпрос, поставен от montanar. И сега представям моето разбиране, въпредки че в предишения ми коментар (много) бегло загатнах за отоговора.

Преди да дам моето виждане за отговор на върпоса на montanar, е необходимо да се изясни фуднаментален процес при измерване на физични величини.

Предполагам че повече от участниците във форума осъзнават, че при нашето "мерене" на природни (физични) величини няма нищо абсолютно точно, а всичко е степен на приближение с определени допускания за грешките при тези имзервания. Това трябва да се има в предвид и когато се говори за теоретичнтното изчисление на енергията.

За да се "види" защо енергията се натрупва, или както стандартно се казва "зависи" от V2, а то всъщност е от V2/2, си представете какво става с едно тяло с тежест 1 kg, на което му действа сила която се проявява във ускорение от 1 m/s, всяка секунда, и така му придава, доплълнителна„ енергия от 1 J всяка секунда. Тоест в края на втората секунда това тяло ще има скорост от 2 m/s а в края на N-тата ще има скорост от N m/s. Тоест за определено дефинирано време имаме равномерно ускороение, и трябва да се отбележи че в крайна сметка всяка имулсна сила, довеждаща до моментно ускорение, може в, определн кратък интервал от време, да се разглежда в приближение като равномерно ускорителна. Забележете че тук, пренебрегвам всякакви съпротивителни сили на обркъжаващатия флуид (или липсващ такъв), в който тялото се движи.


Сега вземаме тази редица изразяваща повишаване на скоростта 1, 2, 3 .... N, (m/s) през които скорости тялото от 1 kg трябва да е минало за да достигне до скоростта при която ние правим замерване, или теоретично изчисление на неговата натрупана енергия. Сега, манипулираме тази числова редица ( по легендарния начин, както е направил Гаус, когато е бил ученик преди да го "види" неговия властен спонсор):

1 + (N-1) = N
2 + (N-2) = N
3 + (N-3) = N
...
(N-1)/2 - 1 + (N-1)/2 + 1 = N – 1

като сбора на тази редица, в зависимост от това дали N e четно или нечетно, е приблизително N*(N-1)/2. Като тук колегите които са свикнали с висока точност моля да ме извинят, понеже както знаем, за манипулирането на тези редижи си има стандатни формулировки, но тук е опитвам да "ивзулаизирам" приниципа за натрупването на енергия и затова опростявам нещата (и не ги разглеждам в пълни детайли), и така маржина ми на грешка нараства, като това не променя същността на обяснението.

И така излиза че натрупаната енргия зависи от V2/2, където V e натрупаната скорост от тялото в процеса на неговото "равномерно" ускорение от 0 до N m/s.

Въпреки неточността на обяснението ми, надявам се то да помогне на луюбознателните колеги, понеже мисля че концептуално то е правилно.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #812 -: Юни 25, 2019, 11:05:23 am »
Съгласен съм с теб почти за всичко.Ако изясним един дребен детайл,ще се съглася напълно.Ужас от толкова общуване с Радико съм взел да придобивам неговия манталитет...Ето сам казваш при еднакво количество барут и тежест на проектила кинетичната енергия е по голяма?!?И не мога да се съглася с теб,че няма вътрешна балистика,като част от балистиката.
dinev, ти четеш написаното както дявола евангелието - от тук от там и само което ти изнася. Никога не съм казвал:
Цитат
Ето сам казваш при еднакво количество барут и тежест на проектила кинетичната енергия е по голяма
.
Обясних много ясно защо е по голяма и какви са причините.
Балистиката се изразява в извеждане на балистична крива за движението на снаряда (защото само там това се налага) при различните ъгли на насочване, различните типове снаряди (според масата и аеродинамиката им), различните заряди (според масата и температурата им) и според необходимостта от контактно или безконтактно взривяване. Та къде според тебе ще се изразява вътрешната балистика - в провисването на цевта на оръдието ли?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #813 -: Юни 25, 2019, 01:15:15 pm »
Да се върнем към силата и енергията. Вероятно там трябва да добавим и работата, за да стане кашата пълна... :)

Пускате тежест от 1 килограм от висока кула. Тя пада с ускорение 10 м/сек/сек (грубо). Всички ще се съгласите че след 1 секунда тежестта ще има скорост 10 м/сек. Вероятно повечето от вас ще се съгласят че тя ще е изминала 5 метра за това време (несъгласните да ползват калкулатор). И някои от вас ще се съгласят, че ако сложим батут на тия 5 метра и тежестта тупне на него, тя ще отскочи обратно на 5 метра (ако пренебрегнем загубите), т.е. кинетичната й енергия ще е достатъчна да вдигне тежест от 1 килограм на 5 метра.
Накратко - тежест от 1 килограм движеща се с 10 м/сек има кинетична енергия да повдигне тежест от 1 килограм на 5 метра.

Да видим ако батута е по-ниско. Слагаме го на такова разстояние, че тежестта да е набрала скорост 20 м/сек. Всички ще се съгласят, че за да може тежестта да се ускори до 20 м/сек с ускорение 10 м/сек/сек ще са й нужни 2 секунди. И тук следва интересната част - колко метра ще са необходими на тежестта за да се ускори до 20 м/сек с това ускорение? Ами ... за 10 м/сек са й необходими 5 метра, значи за 20 м/сек... ами няма да са 10 метра, колкото и да ви се струва логично. Ще са необходими точно 20 метра, или точно 4 пъти повече (несъгласните да прибегнат отново до калкулатора). Слагаме батута на 20 метра от върха на кулата и тежестта удряйки се в него ще има енергията да отскочи точно на 20 метра (да се върне обратно на върха на кулата).
Накратко -  тежест от 1 килограм движеща се с 20 м/сек ще има кинетична енергия да вдигне 1 килограм на 20 метра.

Можете да направите същото изчисление и за 3 секунди.

На някой още да не му е ясно или да не е съгласен че кинетичната енергия е пропорционална на КВАДРАТА от скоростта?

А ето го разковничето:
Цитат
Работа или механична работа във физиката и механиката е мярка за количеството енергия, което се пренася от една система в друга. Това пренасяне се осъществява с помощта на сила.[1]

Работата е произведението на силата, която действа на дадено тяло, и разстоянието, изминато от тялото по направление на силата.

Работата е мярката за количеството енергия. И двете се мерят в джаули. А джаула е Нютон по метър. Не по метър за секунда, а по метър.
Като ускоряваш едно тяло, за всяка секунда то се движи все по-бързо, и за всяка следваща секунда изминава все повече метри от предната. Следователно извършвате все повече работа, следователно влагате все повече енергия за една секунда.

Анадънму? Ферщейн? Капиш? Ъндърстенд? Поняли?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #814 -: Юни 25, 2019, 04:02:05 pm »
Що изправяме криви краставици се чудя - нека си пее песните Динев пък който му се върже на глупостите значи е по-голям кретен от него ......

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #815 -: Юни 25, 2019, 06:05:33 pm »
Montanar,нали искаше поне един източник да посоча,в който се говори за вътрешна балистика...Написаното е и за Bat_Vanko.Надявам се лекциите по Полиция,отбрана,национална сигурност в Национален военен университет "Васил Левски" да са достатъчно убедителен източник.Ето дословно-Науката Балистика по своето съдържание и характера на изучаваните процеси и явления се дели на следните основни раздели-ВЪТРЕШНА,външна и крайна балистика!И още ПРЕДМЕТ на Вътрешната балистика е изучаване на процесите свързани с явлението изстрел.И също така:Съдържанието на Вътрешната балистика включва-определяне на закономерностите за преобразуване на носителя на енергия-обикновено барутен състав/заряд/ в барутните газове чрез явлението-ГОРЕНЕ!Сега ми посочете една неточност,която съм написал в тази връзка,като изключим неправилното използване на думата дуло,вместо цев,предполагам ми е останало от казармата,никога не сме казвали цевта на танка или пък ствола на танковото оръдие...Но да спориш,че няма раздел Вътрешна балистика,да наричаш процес на бързо горене взрив,да говориш за някакви взривчатки и после да наричаш опонента си с какви ли не обидни имена и още по обидни квалификации по негов адрес при положение,че нещата които твърдиш въобще не са верни е наистина нямам думи...

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #816 -: Юни 25, 2019, 06:24:56 pm »
Само де на това му се казва алабалистика .... науката която изучава изстрела мили си е чиста термодинамика - науката която изучава полета в часност се нарича нютонова механика - науката която се занимава с контакта на обектите се нарича нютонова механика и съпромат :)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #817 -: Юни 25, 2019, 06:49:07 pm »
Стигнал си дъното но продължаваш да копаеш,а?Съществува ли раздел Вътрешна балистика като част от науката Балистика-съществува,преподава ли се във Национален военен университет,преподава се.Явно е трябвало първо теб да попитат-как ли не са се сетили?Незабавно сезирай МОН,че там обучават курсантите не на военноприложна наука,а на някаква алабалалистика,може пък да те чуят...Завиждам ти на самочувствието-ти се оказа по умен от хората утвърждаващи учебните дисциплини в университетите!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #818 -: Юни 25, 2019, 06:53:47 pm »
Бре шматко - кои апарати се ползват за смятането на тия процеси? отговори моля?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #819 -: Юни 25, 2019, 07:47:31 pm »
Искаше източник,че съществува понятие вътрешна балистика,посочих ти.Напиши го на руски в Гугъл и ще намериш хиляди източници и всички те казват същото като мен.Нито един не споделя твоите виждания.Толкова по този въпрос.Това е последния път,в който отговарям на твой пост,както и на постовете на Радико.И един приятелски съвет от мен -престанете с тези с нищо непровокирани обидни квалификации,достатъчно съм голям и не по малко образован от вас и знам как да си защитя правата,ако се налага и по съдебен ред!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #820 -: Юни 25, 2019, 08:10:54 pm »
Цитат
Бре шматко - кои апарати се ползват за смятането на тия процеси? отговори моля?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #821 -: Юни 25, 2019, 09:59:18 pm »
Анадънмо бе Юлиане и Капиш и Поняли,само дето пропускаш едно нещо.Енергия между две системи може да се пренесе освен чрез работа и чрез удар между тях.А там за твое съжаление пътя отсъства като величина.Има само сила и време за нейното действие,ако се сещаш де...

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #822 -: Юни 25, 2019, 11:13:02 pm »
два куршума с различни маси изстреляни от едно и също оръжие с еднаква дължина на дулото,излитащи с различна дулна енергия при еднакъв барутен заряд?Защо по лекият куршум ще има по голяма енергия,ако пътя на приложение на силата на барутните газове е един и същ?
Отката забравяте...   ако наредите още 5 куршума в цевта на пистолет, ще се сдобиете със счупена китка.
Затова при патрони с усилен заряд се сменя пружината на затвора.
За горенето и  вътрешната балистиката сте прав. Само тя си е цяла наука, включваща доста неща и поне половината от конструкцията на оръжието.  Преди повече от 25 год. цевите се правеха с полигонални нарези за по-добро уплътнение.  Сега не знам какво ново има, не ми влиза в зоната на интерес.
Енергия между две системи може да се пренесе освен чрез работа и чрез удар между тях.А там за твое съжаление пътя отсъства като величина.Има само сила и време за нейното действие,ако се сещаш де...
Това си е импулс. И време на действие няма,  времето присъства само като изражение на скоростта.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #823 -: Юни 25, 2019, 11:47:48 pm »
Анадънмо бе Юлиане и Капиш и Поняли,само дето пропускаш едно нещо.Енергия между две системи може да се пренесе освен чрез работа и чрез удар между тях.А там за твое съжаление пътя отсъства като величина.Има само сила и време за нейното действие,ако се сещаш де...
И колко е времето, ако пътя е нула? Ами ... пак нула. Тоест при абсолютно твърди тела се предава само енергия, без да се извършва работа.
Класическия пример с 2 билярдни топки. Едната се движи, удря другата спряла, и спрялата почва да се движи, а движещата се спира. Абсолтно все едно е дали при теб ще достигне първата или втората топка - ще ти донесе едно и също количество енергия.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #824 -: Юли 01, 2019, 09:09:16 pm »
Да mind,напълно сте прав за отката,даже навремето си спомням,че ни учеха когато стреляме с манлихер да притискаме приклада силно към рамото,в противен случай можеш да се сдобиеш със счупена ключица.Че е импулс,импулс е,само сте забравили да добавите,че е ударен импулс,а това съм сигурен,че ви е известно коренно променя нещата.Юлиане,в самата теория на удара се допуска възможноста с оглед предпоставките й закона,за запазване на енергията да не се спазва,поне не й във вида,който го дефинира официалната наука...