Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572155 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #720 -: Юни 03, 2019, 11:05:59 pm »
Ш погледна подробно утре - сега давам заето тууут тууут.......

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #721 -: Юни 03, 2019, 11:17:32 pm »
Та така Юлиане и колега mind стои въпроса с ластиците...
Колега, да ви споделя нещо лично - не ставам за музикант. Нямам никакво чувство за такт, даже и метроном не ми помага. Аз обаче, на младини бях упорит и наивен и си купих китара. Хич да не е, научих се да свиря прилично, но пустият му ритъм... все избързвах или забавях. Един ден, в поредното творчество с шайката, приятел ми каза:  Не става! Разваляш всичко!
Беше доста съкрушителен удар за моята крехка психика, но с годините се отърсих от този срам.
Сега музиката само я слушам , даже като потропвам с крак гледам да не е пред хора. :)

Ето, вижте колко откровен бях с вас.
Сега отива ли ми, да вляза в някой форум за тромпетисти и да им обяснявяам, че има девета нота и те нещо не са разбрали. Някой в музикалната индустрия я крие и упорито отказват да прогледнат. 

Изтеглете си тази програмка, много е забавна: http://www.algodoo.com/download/

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #722 -: Юни 03, 2019, 11:22:38 pm »
mind симулаторчето верно е забавно - играл съм си с него много преди време но не работи адекватно при сложни модели и инертни системи. За деца все пак е много полезно.
Сериозна симулация има в солид уоркс. (грам не я разбирам, обаче но знам какво може тая гад)

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #723 -: Юни 03, 2019, 11:31:08 pm »
Колега да ви споделя и аз  нещо лично-не само за музикант,но и за певец не ставам,всичко ми бяга такт,ритъм,тонове пълна трагедия съм,за това не съм и пробвал да се изявявам в тази област.За сметка на това имам познания в много други области.И да знаете колега,че професионалната високомерност има гадният навик да играе много лоши шеги...Чел съм внимателно постовете ви,разбирам че сте професионалист.Но какво правите в този форум?То е все едно да сте във форум на тромпетисти.Няма ли форуми за физици,математици и т.н.?Ако е да показвате грешките на лаиците-не разбирам какво ви бъркат те?Чували ли сте израза колос на глинени крака?Като че ли е специално създаден за физиката в момента!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #724 -: Юни 04, 2019, 12:50:02 am »
ndm с същия успех можеш да хващаш измените в земното МП те са доста по-чести или чисто от радиовълните - голямо СЕ ще е. :)
А за кантарчето дерзай ;)
И ако се върти метална рамка в земното магнитно поле пак може да се получи напрежение в рамката, но мноу бъррзо треба я вартите:)))

Чакаме репликация на Михов!- там може и бавно:)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #725 -: Юни 04, 2019, 07:20:24 am »
Защо ли си мисля че засенчване на гравитацията е невъзможно....
Според мен както и да се опитаме да засенчим гравитацията това би  станало посредством друга маса а въпросната маса по-скоро ще си прибави действието към засенчваната и ефекта би бил обратен на засенчване.
Под засенчване разбирам тяло между основното и привличаното.
А ефекта с лунното привлчане си важи и се отразява на земята в формата на приливи.

Засенчването на гравитацията е точно огледално в смисъла от обикновенно засенчване, тоест, то става когато привличаното тяло е между основното и засенчващото. Може да се направи експеримент с чувствителен гравитометър, колко е стойността на земната сила на притегляне, когато луната е в перигей спрямо земята, и когато в този момент гравитометърът е помежду луната и земята.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #726 -: Юни 04, 2019, 09:23:56 am »
технократ в случая според мен се нарича гравитационно взаимодействие. и го описах в последния ред от поста си.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #727 -: Юни 04, 2019, 12:05:26 pm »
Ти както винаги не вникваш в смисъла на това,което се пише-сори,толкова ти е капацитета.Като ти е трудно да го сванеш с гравитацията,приложи Сила на Ампер.Калкулатора е общодостъпен,Юлиан даде линк към него,ама то за целта трябва да четеш какво пишат другите...
Добре да разгледаме твоя пример три поредни пъти обаче с малки различия:
Имаме предмет с маса един килограм ускоряван от падаща тежест която първият о
Път е с маса 1 тон втория път е 10 тона третия е 100 тона. Или трите тежести дърпат три предмета от по 1 килограм едновременно за по голяма зрелищност. Аре стига ти толкова, че ми писна

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #728 -: Юни 04, 2019, 03:33:58 pm »
Снощи по някое време чувствителен гравитометър отчете един прилив. Това му е разделителната способност. По малко от един прилив не може да отчете. Викам си това не може да няма връзка с новолунието, щото те гравитационните взаимодействия си СЕ случват. Не за друго, но чувствителния гравитометър е тариран спрямо луната. Когато луната започва да расте, гравитометъра отчита по-чести приливи.  Забелязал съм, че след всеки прилив следва неминуем отлив.  За съжаление нямам чак толкова чувствителен гравитометър за отливите, затова ползвам гравитометъра за приливите, но за отливите вече не е толкова чувствителен.  И чак снощи разбрах защо един прилив е основна мерна единица в SI, а един отлив е производна, заради чувствителността на гравитометрите. Ся кът гледам наоколо има напъни и отливите да станат основна в SE.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #729 -: Юни 04, 2019, 03:46:43 pm »
Очевидно си спал върху грахово зърно, та цяла нощ не ти е давало мира.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #730 -: Юни 04, 2019, 03:55:46 pm »
ndm Признавай си - купил си си някое островче с заливче с голямо приливче и те заинтерсуваха приливите а?  :P

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #731 -: Юни 04, 2019, 05:54:07 pm »
технократ в случая според мен се нарича гравитационно взаимодействие. и го описах в последния ред от поста си.

Да гравитационно взаимодействие е, но се симулира екранировка, то и електричното поле на практика не се екранира и само частично може да се възпрепятства. Мълнията попада извън фарадеевият кафез, не защото електричното поле е екранирано, просто кафеза отклонява електричното взаимодействие така че мълнията да попадне върху кафеза а не на предмета вътре в него.

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #732 -: Юни 04, 2019, 07:10:46 pm »
Цитат наРадико
kd_dinev Не dmitarp или някой друг трябва да обяснява глупостите ти. Защото това са пълни глупости до доказване на противното. Опасявам се обаче, че такова доказване е невъзможнои изобщо темата е за изтриване защото е срам за форума.
Много си нервен Радико...Дали защото се оказа,че глупостите ги пишеш ти,а моите твърдения са напълно доказуеми?Ако не вярваш,вкарай масите на телата и големината на силата,която съм посочил в калкулатора и ще видиш същите резултати,които съм изчислил и аз в първият си пост по темата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #733 -: Юни 04, 2019, 10:30:55 pm »
Добре ще ги вкарам да видя какво се получава, но ти първо ми кажи какво се получава в долния пример. Каква ще е скоростта и съответно енергията на трите тела от по един килограм?
Цитат
Добре да разгледаме твоя пример три поредни пъти обаче с малки различия:
Имаме предмет с маса един килограм ускоряван от падаща тежест която първият о
Път е с маса 1 тон втория път е 10 тона третия е 100 тона. Или трите тежести дърпат три предмета от по 1 килограм едновременно за по голяма зрелищност 

Надявам се ще успееш да изчислиш разликата и без да ползваш калкулатора на Юлиян. Повечето хора в този форум вече го направиха без проблем.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #734 -: Юни 04, 2019, 10:40:16 pm »
С едни самолети Боинг имитират безтегловност:

Как мислите - колко е теглото на един Боинг 727 и с какво ускорение "пада" към Земята за да имитира безтегловност? И дали има значение дали в него има хора или е празен? И дали е Боинг или малък изтребител?
И най-вече - колко в числово изражение на ускорението при падането? И дали има значение дали ще влачи тежест един килограм вързан за опашката му? Или една опаковка с 1 килограм брашно или захар вътре?