Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (11/351) > >>

kd_dinev:
Не,не мисля,че вакуума извършва сам по себе си някаква работа,но постигането му дава възможност процеса да стане цикличен.И понеже Юлиан обяви,че да създадеш вакуум е изключително енергоемко нещо,едната част от експеримента показва,че това твърдение не е вярно.

kd_dinev:
Разгледай нещата, ако искаш, от гледна точка на живачния барометър на Торичели.Всяко увеличение на големината на атмосферното налягане води до съответното нарастване на височината на живачния стълб.Това означава,че расте и потенциалната енерия на живака в земното гравитационно поле.Ако отворим барометъра отгоре и позволим да изтече част от живака,то потенциалната енергия ще се превърне в кинетична.Тук основният въпрос е колко енергия ще ни е необходима за да евакуираме въздуха над останалия живачен стълб и възстановим вакуума.Живачният стълб сам ще възстанови големината си под действието на атмосферното налягане върху свободната му повърхност.

Радико:
Да енергоемко е за методите които познава юлиян. Те обаче не са единствени.
В дълбоката древност на миналия век когато немците започнали да правят първото сухо мляко чрез изсушаване на естествено краве мляко при ниска температура и дълбок вакум. това се правело чрез два скачени съда с височина над 10 метра. напълвали ги до горе с вода и поеле отваряли от долу единия и го охлаждали нивото на водата спадали до 10 м. а над нея бил почти абсолютен вакум. другият съд го загрявали до 30 40 градуса и водата се изпарява и кондензира в първия съд. така имаме над 10 метра висок съд с много ниско налягане близко до пълния вакум. в този съд отгоре се впръсква млякото което стига долния му край вече напълно сухо понеже водата при тези условия кипи при 30-40 градуса. Та това е най нискоенергииния метод за получаване на дълбок вакум, но той е равновесен колкото енергия вкараш толкова изкарваш е почти толкова. Другите обаче са с доста по ниско КПД.

juliang:

--- Цитат на: kd_dinev в Септември 11, 2016, 01:35:56 pm ---...Тук основният въпрос е колко енергия ще ни е необходима за да евакуираме въздуха над останалия живачен стълб и възстановим вакуума.Живачният стълб сам ще възстанови големината си под действието на атмосферното налягане върху свободната му повърхност.

--- Край на цитат ---
Бъркаш причината със следствието...
Енегрията която ти трябва е следствие от разликата в наляганията между атмосферното налягане и вакуума над живака. Тоест евакуирайки въздух от тръбата, ти трябва да преодоляваш разликата в наляганията. Точно тази разлика в наляганията, която вдига живачния стълб до определеното ниво.

Пак ти давам пример със спринцовка. Дълга ... 9 метра да речем. Сложена вертикално, с буталото нагоре. В нея няма никакъв въздух. Почваш да вдигаш буталото и през отвора й се засмуква вода.
За какво ще се изразходва енергията която влагаш? Ами ... за повдигане на водата. Колкото по-висок става стълба в спринцовката, толкова по-голяма енергия ще трябва да влагаш.

Сега си представи същата постановка, но в спринцовката има мъничко въздух. Малък балон, точно под буталото. Дали енергията която ще трябва да влагаш няма да е същата? Да, с увеличаването на височината на стълба балончето ще расте щото налягането вътре ще пада, но енергията която ще влагаш да вдигнеш водата до същата височина, ще е същата. независимо дали има или няма балонче.

kd_dinev:
Изглежда не съм бил достатъчно ясен.Ще се опитам да го обясня по етапи,с едно уточнение,че над тръбата свързана с нея чрез клапата има херметизирана кутия пълна с въздух с обем един кубичен метър.Можем да вкарваме или отвеждаме въздух от нея през два отвора.Както беше казано водният стълб е издигнат на 10метра височина в тръбата и тъй като височината му остава почти постоянна няма да взимаме впредвид енергията необходима за това.Тази височина се поддържа от атмосферното налягане.Под клапата свързваща тръбата с херметизираната кутия се намира въздух с обем 0.5литра,като клапата е в затворено състояние.Сега отваряме единия отвор на херметизираната кутия и човек вдишва 0.5 литра въздух през него.Това може да стане и със спринцовка.Но във случая,човека разширявайки обема на гръдния си кош позволява на въздуха от кутията да навлезе в него,като съответно пада и налягането и плътността на въздуха в кутията.След вдишването отвора се затваря.Дотук изразходваната енергия за процеса е вдишването на човека.На следващият етап отваряме клапата между тръбата и херметизираната кутия,като през цялото време клапата в долния край на тръбата е била отворена.Сега системата отговаря на изискванията на закона за скачените съдове и доколкото точния размер на водният стълб при атмосферно налягане от от 101 325паскала е 10,33метра под натиска му и поради по ниското хидростатично налягане в херметизираната кутия въздуха под клапата ще премине в кутията,като водният стълб ще заеме целия обем на тръбата.На следащият етап затваряме клапата в долния край на тръбата и отваряме малкия отвор намиращ се непосредствено над нея,като отваряме и отвора позволяващ да навлиза атмосферен въздух в херметизираната кутия.Позволяваме да изтече точно 0.5литра вода,като след това затваряме отворите в тръбата и кутията,а отваряме клапата в долния край на тръбата.Вследствие на това,че е изтекла вода с обем 0.5литра през горната клапа от кутията ще е навлязъл въздух с обем от 0.5литра.Сега затваряме горната клапа на тръбата и ситемата е върната в първоначалното си положение.Съотношението между енергията изразходвана от човека и кинетичната енергия на изтичащата вода вече беше описано.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия