Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (329/329)

h2motor:
  Темата е ясна, неточно се пресмята и се получава разлика в кинетичната енергия.
Това за велосипедиста ми е по интересно, не са се заблудили в учебниците. Сега има експериментатори за да пускат клипчета, толкова е стандартно мощността на велосипедист - не спортист. Няма проблем с учебниците. Този народ упорито отказва да учи - проблем е.

epwpixieq-1:
Помествам това видео във темата понеже, според мен, нагледно ( и обяснително, за тези които разбират какво се говори ) дава представа точно за голяма част от заблужденията относно сила и енергия надълго и нашироко излагани в тази тема: https://www.youtube.com/watch?v=xUUW6SYl_ak

kd_dinev:
https://bg.khanacademy.org/science/fizika-11-klas/x9ee5a5eeacd2adc4:dinamika/x9ee5a5eeacd2adc4:impuls-vartyasht-moment-moment-na-impulsa/a/torque

     Примерът с вратата и силата, която трябва да се приложи, в зависимост от това къде я прилагаме и разстоянието, което ще измине приложната точка на силата мисля е олицетворение на спора в тази тема. Тук опонентите масово твърдят, както и авторите на въпросния урок, че изминаването на по голямо разстояние от по малката сила означава, че силата изразходва същото количество енергия, както и по голямата сила за по малкото разстояние, което се удостоверява от това, че механичната работа на двете сили е една и съща по големина.

 https://www.youtube.com/watch?v=tHj8EtBldEc

     На клипа имаме демонстрация на първата машина използваща реактивния принцип на задвижване на механична система измислена от Хирон Александрийски.
     Мисля, че можем да използваме този реактивен принцип на задвижване за да решим и спора в тази тема.
     
     Да кажем, че имаме вертикална конзола върху която лагерува с единия си край хоризонтална греда с дължина три метра. Допускаме, че гредата може да се движи в хоризонталната равнина без да има сили на триене и съпротивление. На един и три метра от  конзолата монтираме подобни на еолипила сфери с по една дюза на тях насочена така, че газът изтичащ от сферата да я тласка както парата от еолипила и да завърта гредата около конзолата. Дюзите са снабдени с дистанционно управляеми клапани за отваряне и затваряне, както и манометри към сферите за контролиране на еднакво налягане в тях. Пълним сферите със сгъстен въздух и правим два опита. В първия отваряме клапана на по близката сфера за една секунда и мерим ъгловото отместване на гредата. Повтаряме опита  като този път отваряме клапана на далечната сфера за една секунда и отново мерим ъгловото отместване.

    Ще има ли разлика в ъгловото отместване при двата опита?

kd_dinev:
   Да ще има, защото ъгловото отместване на гредата зависи от момента на силата , който се прилага от двигателите. Момента на силата е произведение на силата и разстоянието от точката на приложението на силата до оста на въртене, в нашия случай конзолата. Формулата за момент на силата е:

                                                                            М = F . d

    Тъй като двигателите са еднакви и създават еднаква сила, моментът на силата ще бъде по-голям за двигателя , който е по-далеч от конзолата., защото разстоянието е по голямо. Това означава, че при отваряне на клапана на по-отдалечения двигател за една секунда, ъгловото отместване ще бъде по-голямо, отколкото при отваряне на клапана на по-близкия двигател за същото време.

    Това се дължи на факта, че моментът на силата е пропорционален на разстоянието до оста на въртене, което означава, че колкото е по-голямо е разстоянието, толкова по-голям е моментът и следователно по-голямо е ъгловото ускорение и отместване при същата приложена сила.

kd_dinev:

--- Цитат на: Аtos в Юни 08, 2016, 12:22:01 pm ---Пружината е една, за какъв еднакъв път говориш? 

Самите тела, ще се придвижат на различни разстояния!

kd_dinev, не трябва да се смесват понятията енергия и мощност.
Както отбеляза Бат Ванко, ако определяш само енергията, не замесвай фактора ВРЕМЕ!
Времето е решаващо, когато изчисляваш мощност и ускорение.Сила по време е импулс,  преместване маса на разстояние е работа, а работа за ед. време е мощност!
А всяко ускорение има времева компонента като съставна, иначе няма да е измеримо и съпоставимо с...друга стойност ускорение! Разбираш ли ме дотук?

При постановката, показана от Иван Димов има РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ на енергията от пружината - равно действие в двете посоки, равно противодействие, но различен резултат, който се дължи на разликата в масите на телата, на нищо друго!
Опитът е на същия принцип, както изстреляна стрела от лък или куршум от пистолет!
Енергията в срещуположните посоки е ЕДНАКВА, резултатът е различен!
Ако не е така, цялата наука балистика я пращате по дяволите! Направо се чудя, как досега артилеристите от Наполеон, че до втората световна, са си смятали отката и траекториите?
Когато патронът е в цевта, излита куршумът, тялото на оръжието има само откат!
Ако същият патрон го хвърлите в огъня и той гръмне, ще изхвърчи гилзата, а откат (или по-малко преместване) ще направи куршумът.
kd_dinev, бих се съгласил с теб, дори и само на теория да обясниш пример, в който еднаква сила придава различна енергия на тела, покажи ми, моля?

П.П.Обяснявам ти (макар, че не е нужно, това и 5 годишно дете го знае). С топлинната енергия, която би ползвал, за да загрееш литър вода с 10 градуса повече, спокойно ще изпепелиш малка клечка с маса 10 грама.
Хайде, за да не кажеш, че едното е с изгаряне, пробвай да стоплиш парче метал 1 кг и после от същия материал 100 кг, с еднакво по сила и продължителност нагряване.
Топлинната енергия в твърдите тела е под формата на трептене на молекулите, колкото по-интензивно е това движение, толкова повече е топлинната енергия в тялото.Нарича се "Брауново движение" и се учи в 6-ти клас!

--- Край на цитат ---

    Специално заради Атос, но и заради многото колеги тук, които твърдят че само преместването е от значение, направих един експеримент.

     Имам врата просвета на която е един метър. На 0,1 метър от пантите поставих неодимов магнит, а на един метър друг, със същите параметри.  Застопорих вратата и проведох два опита. В първия приближих трети неодимов магнит максимално до близкия към пантите магнит като полюсите са разположени така че да предизвикат сили на отблъскване, след което освобождаваме вратата и мерим ъгловото отместване.

   След което повторяме същото с втория магнит, по отдалечен от пантите.

   Какви мислите, че бяха резултатите?

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия