Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (32/351) > >>

Радико:
kd_dinev на това му викат парадокс на Паскал по точно викали са му защото сега никой не го смята за парадокс. Би трябвало при този мисловен експеримент да вземеш под внимание, че при раздуването и пръсването на бъчвата на близнака водата в неговата тръбичка ще спада два пъти по бързо от колкото тази в тръбичката на Паскал. Реално по бързо от два, но за илюстрацията и два пъти ни стигат. Та при положение, че в случая енергията е равна на височината "силата" по масата "количеството вода" то нещата си идват съвсем на място.
А и не ме сравнявай с dmitarp и juliang Те ВЯРВАТ, че СЕ не съществува. Други вярват на изказванията на по велики или не толкова капацитети. За разлика от тях аз вярвам и се доверявам само на фактите.   Та точно тези факти ми казват, че СЕ съществува, но не се намира под път и над път. 

kd_dinev:
Ако правилно съм разбрал колегата hivan не ни интересува какво става СЛЕД пръсването на бъчвата а до момента преди това!Раздуването е минимално така че и пада в тръбичката е минимален и няма й да можеш да го отчетеш!Не те сравнявам с никого-ти просто имаше доблестта да си признаеш,че в случая каузата която си защитавал не е била правилна!

Аtos:

--- Цитат на: kd_dinev в Октомври 22, 2016, 09:25:14 pm ---защото няма как енергията за разширяване на два пъти по малка по обем бъчва да е равна на тази,която разширява два пъти по голяма бъчва!

--- Край на цитат ---
Напротив - има как и точно това става!
Даже в някои случаи по-тесният съд (при еднакво дебели стени) се разширява по-трудно, нужна е повече сила! Съпромат който е учил - знае!
Обемът на бъчвата не е от значение, водата е практически несвиваема! Не е трудно за разбиране:)
То е малко като задачката - С колко ще се увеличи радиусът на Земята, ако и удължиш обиколката с един метър...а на Луната? Еднакво е.
Или друго - метално топче пада по стълбище...всеки удар по всяко стъпало е аналог на хидроудара при пускането и спирането на крана ти. Ако го пуснеш по наклонена плоскост (при същата денивелация), сборът на енергията при всички удари в първия случай, ще е равен на енергията на ЕДИНСТВЕНИЯ СБЛЪСЪК при втория случай.
Освен това, цялата тази енергия ще е равна на енергията с която си вдигнал топчето в "начална позиция".

Това е все едно да си мисли някой, че две чаши от стъкло, пуснати от еднаква височина върху бетон...която е по-голяма ще оцелее?

kd_dinev:
Да го разгледаме така,ако искаш.Всяка бъчва е съставена от дървени дъги.Нека тази на Паскал има примерно 50 дъги,а тази на близнака му 100,но не са от дърво а от много еластичен материал и за да не поддават на хидростатичното налягане зад всяка дъга има пружина,която е в състояние да удържи на налягане от 90 000паскала преди да се свие.Тук не отчитаме атмосферното налягане,защото и при свиването на пружините и връщането им в обратно положение то си остава едно и също.Говорим само за хидростатичното налягане на водният стълб,което както е известно от закона на самият Паскал се разпространява равномерно във всички посоки.Когато наливат вода с каните и водният сълб  в двете тръбички създаде хидростатично налягане по голямо от 90 000паскала всички пружини ще се свият едновременно,точно както са поддали дървените дъги в бурето при реалният опит на Паскал.Все още ли мислиш,че енергията необходима за свиването на 50пружини е равна на тази,която свива 100?

Аtos:
Да,защото свиването при тези 100 ще е по-малко като амплитуда.
Иначе няма да ти стигне обема вода във водния стълб, Радико и Юлиан ти го обясниха вече.
Ако пък ползваш различни водни стълбове по ширина и височина, то опитът не е показателен.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия